Jak długo rozkładają się odpady? Niezbędne informacje

    08.06.2021 14:17  
Jak długo rozkładają się odpady? Niezbędne informacje

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile czasu potrzebują poszczególne odpady na rozkład? Czy wiesz, że niektóre wyprodukowane przez nas śmieci będą nadal „tkwić” na tej planecie jeszcze długo po naszym odejściu? Jeśli jesteś ciekaw, jak długo rozkładają się odpady – dobrze trafiłeś. Przeczytaj nasz artykuł i zyskaj świadomość ekologiczną, być może zmienisz swoje podejście do kwestii gospodarki odpadami.

Co wpływa na tempo rozkładu śmieci?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko tak naprawdę zależy od materiału, z którego stworzony jest przyszły odpad. Należy także wziąć pod uwagę możliwość nadania „drugiego życia” odpadom poprzez ich recykling. O tym w dalszej części artykułu.

Jak długo rozkładają się poszczególne śmieci?

Poniżej przedstawiamy ramy czasowe rozkładu śmieci według ich klasyfikacji. Sprawdź, ile czasu na całkowitą degradację potrzebuje jednorazowa pielucha, opona czy foliowa reklamówka.

Odpady pochodzenia naturalnego

Odpady organiczne to głównie bioodpady, do których zaliczamy zarówno odpady zielone – trawę, liście, kwiaty czy drobne gałęzie, ale także odpady spożywcze o szybkim stopniu rozkładu. Przyjmuje się, że w zależności od rodzaju odpadu, jego wielkości oraz innych warunków sprzyjających rozkładowi (np. kompostowniki), odpady pochodzenia naturalnego rozkładają się od 2 tygodni do kilkunastu miesięcy. Przykładowo, ogryzek jabłka ulegają rozkładowi przez około 6 miesięcy, podczas gdy skórka od banana potrzebuje na to aż 2 lata.

Papier

Papier to materiał poddawany recyklingowi. Uznawany za ekologiczny, w większości wypadków jest całkowicie bezpieczny dla środowiska. Jednak dość często papier wzbogaca się dodatkami w postaci środków nawilżających (chusteczki) lub żywicy dla poprawy ich chłonności (ręczniki papierowe) – z tego względu czas rozkładu papieru ulega wydłużeniu, a same odpady z tych produktów nie możemy traktować na równi z odpadem papierowym – wyrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane. Gazeta potrzebuje do rozkładu przy odpowiedniej wilgotności ziemi około 6 tygodni, podczas gdy bilet czy chusteczki jednorazowe rozkładają się średnio 3 miesiące.

Metal

Tempo rozkładu w przypadku odpadów metalowych zależy od materiału wykonania (ewentualnie stopów metali). Także zabezpieczenie metalu ma tutaj wpływ na ilość czasu potrzebną do degradacji odpadów metalowych – materiał skorodowany rozkłada się szybciej. Przyjmuje się, że złom metalowy potrzebuje między 50 a 200 lat na rozkład. Przykładowo, puszka konserwowa zdegraduje po 10 latach, podczas gdy puszki aluminiowe mogą na to potrzebować nawet 200 lat. Metale szlachetne uznaje się za długowieczne, mogące pozostać w jednej formie rzez tysiące lat – stąd archeolodzy często natrafiają na pozostałości po dawnych cywilizacjach.

Plastik

Tworzywa sztuczne stanowią największy procent odpadów generowanych przez człowieka. Wszak większość produktów posiada plastikowe opakowania, dla naszej wygody użytkowania. To materiał tani w produkcji. Ekolodzy oraz coraz liczniejsze badania wykazują negatywne dla zdrowia i środowiska skutki zanieczyszczenia mikroplastikiem obecnym nawet w naszych organizmach. W zależności od rodzaju odpadu uznaje się, że plastik rozkłada się od 100 do tysiąca lat – trzeba przyznać, że tworzywa sztuczne długo się rozkładają. Przykładowo, opona do pełnego rozkładu potrzebuje od 50 do 80 lat, plastikowa „jednorazówka” ulegnie degradacji po mniej więcej 400 latach, a jednorazowe pieluchy ulegają rozkładowi dopiero po 450 latach. Najwięcej czasu potrzebuje butelka PET, bo od 100 do 1000 lat.

Szkło

Szkło nie ulega rozkładowi, nawet mocno skruszone jest w stanie przetrwać tysiące lat. Jest to jednak odpad nadający się do recyklingu, powtórnego wykorzystania (np. słoiki). Trwałość szkła zależy od sposobu jego wykonania – szkło hartowane wytrzyma znacznie więcej od zwykłej butelki.

Inne odpady

Czy wiesz, jak długo rozkładają się śmieci? Niedopałek papierosa czy guma do żucia ulegają rozkładowi przez 5 lat. Dla porównania bawełniana rękawiczka będzie degradować 1-5 miesięcy, a gumowa podeszwa butów – 80 lat. Styropian nie ulega naturalnemu rozkładowi.

Jakie materiały mogą być poddane recyklingowi?

W Polsce zaledwie 18% odpadów poddaje się recyklingowi, podczas gdy w Niemczech wskaźnik ten wynosi 45%. Odpowiednia segregacja odpadów pozwala na ich powtórne wykorzystanie. Papier można przerobić do produkcji np. jednorazowych ręczników makulaturowych. Z 40 butelek wykonanych z tworzyw sztucznych możesz otrzymać jedną bluzę polarową. Szkło można przetopić lub poddać czyszczeniu celem ponownego użycia.

Podsumowanie

W zależności od rodzaju śmieci ich proces rozkładu może trwać od kilku tygodni do nawet kilku tysięcy lat. Odpowiednia segregacja śmieci to szansa na recykling, nadanie odpadom drugiego życia. Najszybciej ulegają rozkładowi odpady organiczne, najdłużej – plastik. Szkło nie ulega rozkładowi, stanowiąc idealny surowiec do recyklingu. W odpowiedniej segragacji odpadów pomogą kosze do segregacji śmieci.