Przygotowanie roweru na do zimy. Jak konserwować i zabezpieczyć?

    12.10.2020 08:10  
Przygotowanie roweru na do zimy. Jak konserwować i zabezpieczyć?

Wzorowe przygotowanie roweru do zimy

Wielkimi krokami zbliża się do nas okres zimowy, a co za tym idzie? Ujemne temperatury, śliska nawierzchnia, mokre warunki, a jakby tego było mało – sól drogowa. Jest to największa zmora dla rowerzystów zimą, ponieważ w połączeniu z wilgocią tworzy roztwór, który w bardzo szybkim tempie potrafi skorozjować nasze części w rowerze. W tym wpisie przedstawimy proste wskazówki, które ułatwią Wam przygotowanie roweru do zimy..

Jak zabezpieczyć rower na zimę? 5 kroków

     1. Pod szczególną obserwację w pierwszej kolejności należy wziąć łańcuch oraz zębatki. Zalecane jest mycie łańcucha po każdej zimowej przejażdżce. Kąpiel naszego podzespołu powinniśmy wykonać w benzynie ekstrakcyjnej.

     2. Równie dobrym pomysłem będzie przesmarowanie zawieszenia oraz takich podzespołów jak piasty lub pedały. Rower wtedy już na pewno będzie sprawny technicznie. Nie zapomnijmy także o sterach, ponieważ właśnie tam lubią robić się luzy i dostawać brud.

     3. Bardzo ważne osłonki - błotniki, czyli obowiązkowe wyposażenie roweru, które zwłaszcza w zimie bardzo się mogą przydać. Takie drobne elementy mogą uratować nasze plecy od niechcianego brudu, błota, soli drogowej oraz śniegu.

     4. Praktycznie tak samo ważnym aspektem jest miejsce przechowania naszego roweru. W zimie bardzo ważne jest to, aby rower pozostawiony po jeździe nie był narażony na warunki atmosferyczne, a przede wszystkim na wilgoć. Najlepszym rozwiązaniem jest garaż lub wiata rowerowa, które pozwolą uchronić naszą maszynę przed niechcianymi warunkami.

     5. Oświetlenie roweru – lampki w rowerze zawsze są bardzo ważne, jednakże w okresie jesienno-zimowym musimy szczególnie o nie zadbać, ponieważ pogoda po godzinie 16 nie pozwala nam już na bezpieczną jazdę bez wszelkiego oznakowania.

A zatem, teraz już wiecie, jak konserwować rower na zimę. Zadbajcie o swoje maszyny!

Autor: Mateusz Dybaś