Obowiązkowe wyposażenie roweru – co obejmuje?

    17.09.2019 12:31  
Obowiązkowe wyposażenie roweru – co obejmuje?

Ilość akcesoriów dostępnych w sklepie rowerowym może być oszałamiająca. Na szczęście nie wszystkie z nich są potrzebne – wiele osób cieszy się z jazdy, mając na sobie codzienne ubrania i zwykły plecak. Jednak obowiązkowe wyposażenie roweru to takie, które wpływa na bezpieczeństwo i wygodę. Przyda się każdemu, niezależnie od doświadczenia i czasu spędzanego za kierownicą.

Obowiązkowe wyposażenie roweru wpływające na bezpieczeństwo

Każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest do przestrzegania zasad. Cykliści w znacznym stopniu narażeni są na niebezpieczeństwo, jeśli nie są odpowiednio przygotowani. Nawet niewielka stłuczka przy niskich prędkościach może skończyć się dla nich tragicznie, a takich sytuacji można uniknąć inwestując w wysokiej jakości wyposażenie roweru. Przede wszystkim trzeba pamiętać o takich akcesoriach jak:

  1. światła,
  2. lusterka,
  3. dzwonek,
  4. błotniki,
  5. kask.

1. Światła

To, że pojazd poruszający się po drodze musi być dobrze oświetlony, jest oczywiste dla wszystkich. Jednak bardzo często można zauważyć cyklistów, którzy zdają się o tym nie pamiętać. Lampy generujące wyróżniające się światło to obowiązkowe wyposażenie roweru, które rzeczywiście może uratować życie. Większość śmiertelnych wypadów z udziałem rowerzystów jest konsekwencją braku właściwego oświetlenia. To ono wpływa na widoczność i pozwala kierowcom samochodów wykonać manewry ze sporym wyprzedzeniem.

Dobry reflektor jest tak samo ważny, jak tylne światło. Auto nadjeżdżające z naprzeciwka może wyprzedać inny obiekt lub szybko skręcić, przez co rowerzysta zostanie potrącony z ogromną siłą. 

Wskazówka. Warto wybierać światła LED, ponieważ baterie wystarczają na około dziesięć razy dłużej niż w tradycyjnych modelach. Wytwarzają one też bardziej widoczną wiązkę.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

2. Lusterka

Chociaż bardzo rzadko widzi się lusterka zamontowane na kierownicy rowerów, to jednak nie zmienia faktu, że są one bardzo ważne i znacznie zwiększają komfort jazdy. Dzięki nim można wykonywać wiele manewrów bez obawy o to, że zostanie się potrąconym przez wyprzedzające samochody. Takie wyposażenie roweru świetnie sprawdza się również przy codziennej jeździe po miejskich ścieżkach rowerowych, po których coraz częściej poruszają się ze znaczną szybkością małe pojazdy elektryczne.

3. Dzwonek

Niepozorna, mała rzecz, jaką jest dzwonek, może pomóc uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Jest to obowiązkowe wyposażenie roweru dla wszystkich tych, którzy często jeżdżą w przestrzeni miejskiej i muszą poruszać się między chodnikami i budynkami. Głównym zadaniem dzwonka jest ostrzeżenie innych ludzi, którzy w przeciwnym razie mogliby nie zauważyć zbliżającego się roweru.

Warto zainwestować dzwonek, który przetrwa liczne wstrząsy i wywrotki. Tańsze modele mają tendencję do generowania niewielkiego hałasu nawet wtedy, gdy się ich nie używa. Przy dłuższych trasach może być to irytujące i rozpraszające, co w konsekwencji wpływa na rozdrażnienie rowerzysty i zmniejszenie jego czujności.

4. Błotniki

Jeszcze do niedawna nie było to standardowe wyposażenie roweru, a większość modeli można było kupić bez błotników. Chociaż przydają się one tylko w określonych sytuacjach (np. po deszczu, jeżdżąc po grząskim terenie), to zwiększają bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Kropelki wody wydostające się spod kół mogą uderzać w twarz i oczy, co w połączeniu z trudnymi warunkami na drodze może prowadzić do wypadków.

5. Kask

Rowerzysta podczas zderzenia z samochodem nie ma większych szans, nawet jeśli jechał on z małą prędkością. Kask to jedyne wyposażenie roweru, które jest w stanie uchronić cyklistę przed poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Jednak trzeba pamiętać o tym, że osoby, które często poruszają się przy pomocy dwóch kółek, przede wszystkim powinny zadbać o to, by nigdy nie dopuścić do stłuczek i wypadków. W tym może pomóc odpowiednie oświetlenie, lusterka i dzwonek – kask jest tu ostateczną formą ochrony.

Ważne jest to, aby odpowiednio dopasować kask. Zbyt ciasny zmniejszy komfort jazdy i czujność, z kolei zbyt duży spadnie podczas uderzenia, a tym samym zakładanie go nie będzie miało żadnego sensu. Warto poświęcić chwilę na dobór właściwego modelu, ponieważ taki kask jest w stanie uratować życie.

Wyposażenie roweru wpływające na wygodę

Obowiązkowe wyposażenie roweru dotyczy każdego cyklisty – zarówno tego, który jeździ bardzo często, jak i tego, który wsiada za kierownicę raz na miesiąc. Istnieje jednak grupa akcesoriów, które mogą znaczenie zwiększyć wygodę jazdy, a tym samym sprawić, że użytkowanie roweru będzie przyjemniejsze i mniej stresujące. To z kolei przekłada się na czujność rowerzysty i jego zachowanie na drodze. Dodatkowe wyposażenie roweru, które warto wziąć pod uwagę, to:

  1. zapięcia,
  2. kosze,
  3. uchwyt na bidon.

Wyposażenie roweru

1. Zapięcia do rowerów

W większości przypadków rower należy zabezpieczyć u-lockiem lub metalowym łańcuchem. Standardowe linki nie sprawdzają się na obszarach miejskich, ponieważ wystarczy użycie zwykłych sekatorów, aby je przeciąć. Złodziejom wystarcza kilka sekund, aby obejść takie zabezpieczenie i bez zwracania na siebie uwagi odjechać na ukradzionym rowerze.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zapięcia się wybierze, musi być on wykonany z wysokiej jakości materiałów. Tani u-lock może być gorszy niż linka z hartowanej stali. Warto więc stawiać tu produkty z wyższej półki, aby mieć pewność, że rower nie zostanie skradziony.

2. Kosze

Kosze są niezwykle przydatne i często pozwalają używać roweru jako zamiennika samochodu, co w miastach jest niezwykle przyjemną alternatywą. Bez problemu można przewieźć w nich codzienne zakupy, a uczniowie mogą umieszczać w nich swoje ciężkie plecaki wypełnione książkami.

3. Uchwyt na bidon

Sięganie po napoje w czasie jazdy lub podczas postojów może być niezwykle uciążliwe, jeśli za każdym razem trzeba szukać ich w torbie. Uchwyty na bidon sprawiają, że nawet długa podróż jest wygodniejsza i bardziej przyjemna. Obecnie dostępne są też takie modele, w których można zamontować etui do telefonu lub innego sprzętu, który zawsze trzyma się pod ręką.