Gdzie wyrzucać styropian? Rodzaje i charakterystyka materiału

    11.05.2020 09:26  
Gdzie wyrzucać styropian? Rodzaje i charakterystyka materiału

W dzisiejszych czasach nie trzeba już nikogo przekonywać, że recykling śmieci to kwestia, która przyczynia się do naszego wspólnego dobra. Chociaż jest to czynność stosunkowo prosta, wiele osób może mieć prawdziwy problem z prawidłowym umieszczeniem poszczególnych elementów. Podpowiadamy, gdzie wyrzucać styropian, aby postępować zgodnie z zasadami recyklingu śmieci.

Jakim odpadem jest styropian?

Styropian to nic innego jak tylko nazwa handlowa polistyrenu ekspandowanego, czyli porowatego tworzywa sztucznego, które uzyskiwane jest poprzez podgrzewanie granulek z parą wodną. Jest to niezwykle praktyczne materiał, które ma wiele zastosowań w niemal każdym przemyśle.

Na co dzień spotykamy się z nim niemal wszędzie. To właśnie w styropian zapakowane są kupowane na wynos posiłki, wyściełane są nim paczki oraz zabezpieczane cenne materiały. Niestety, chociaż lekki, wygodny i pozbawiony zapachu, może być dla niektórych prawdziwą zmorą. Ciężko bowiem znaleźć odpowiedź na pytanie, do jakich śmieci wyrzucać styropian.

Charakterystyka materiału

Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie, gdzie wyrzucać styropian, warto przyjrzeć się wszystkim charakterystycznym cechom tego popularnego materiału. Jest on otrzymywany poprzez spienianie litych granulek polistyrenu. Podczas jego produkcji powstają granulki wypełnione powietrzem

Na kolejnym etapie są one wtłaczane one scalane w duże bloki za pomocą odpowiednich form. Dzięki możliwości dostosowywania go do różnych kształtów styropian ma szalenie dużo zastosowań w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Może służyć zarówno do ocieplania elewacji budynków, jak i przenoszenia produktów czy zabezpieczenia paczek. Styropian nie rozpuszcza się w wodzie, nie pęcznieje, jest odporny na działanie wielu czynników, także soli i zasad.

Styropian gdzie wyrzucać?

Do jakich śmieci wyrzucać styropian?

Nikt nie może zaprzeczyć temu, że styropian jest niezwykle wszechstronnym i funkcjonalnym materiałem, który bardzo często trafia do naszych rąk. Jednak co jeżeli zostanie nam w postaci odpadku? Wymóg segregacji śmieci nakazuje wyrzucenie do odpowiedniego pojemnika, wiele osób zastanawia się jednak – do którego. Czy styropian to plastik? Bez wątpienia nie, jednak najczęściej to właśnie do kosza na plastiki jest wyrzucany. Żółte pojemniki na tworzywa sztuczne są odpowiednim miejscem dla zużytego styropianu. Musimy jednak pamiętać, aby był to styropian niezabrudzony, dlatego na przykład pojemniki po żywności kupionej na wynos należy najpierw umyć, a dopiero potem wyrzucić je do śmieci.

Sytuacja nieco się komplikuje, kiedy mamy do czynienia ze styropianem budowlanym, który nie dosyć, że nieco różni się od swoich spożywczych odpowiedników, to na dodatek jest od nich zdecydowanie większy i zajmuje bardzo dużo miejsca. Do jakich odpadów zaliczamy styropian budowlany, jeżeli chcemy segregować śmieci zgodnie z prawem. W tym wypadku mamy do wyboru dwa rozwiązania. Możemy zebrać niepotrzebny styropian i na własną rękę przewieźć go do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Punkty te przyjmują właśnie odpady, które są niebezpieczne lub problematyczne w pozbyciu się – także odpady budowlane w tym styropian. Warto jednak pamiętać, że jednorazowo możemy przynieść do PSZOK-u jedynie sto kilogramów materiałów.

Istnieje także drugie rozwiązanie. Możemy wynająć firmę, która zajmuje się profesjonalnym wywozem odpadów budowlanych. Zapewni nam ona odpowiedniej wielkości kontener, dzięki któremu sprawnie i szybko pozbędziemy się niepotrzebnych zapasów styropianu.

Rodzaje materiałów ze styropianu

Jak wiadomo, styropian styropianowi nierówny, dlatego warto wiedzieć, jakie rodzaje materiałów z niego powstają. Ze styropianu produkuje się między innymi płyty ryflowane, które służą do zabezpieczania ocieplanej powierzchni przed zawilgoceniem. Innym rodzajem są płyty perforowane, których używa się do ocieplania ścian ceramicznych. Dużą popularnością cieszą się także cienkie ściany styropianowe, które zapewniają doskonałą izolację akustyczną.

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez styropianu. Jednak nawet pomimo tego, że jest on niezbędny, powinien być wyrzucany w bezpieczny i legalny sposób. Styropian w niewielkich ilościach wrzucamy do żółtego kosza na sztuczne odpady. Jeżeli zaś mamy do czynienia z dużą ilością styropianu, który jest odpadem budowlanym, należy przekazać go na własną rękę do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub wynająć usługi specjalnej firmy.