Użytkowanie i konserwacja elementów małej architektury

    11.05.2023 15:35  
Użytkowanie i konserwacja elementów małej architektury

Elementy małej architektury miejskiej pozytywnie wpływają na komfort życia mieszkańców. Ławki, tablice informacyjne, kosze na śmieci to niestety obiekty narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych i mikroorganizmów. Dlatego ważne jest, by wybrać materiały wysokiej jakości, zadbać o profesjonalny montaż, a następnie o konserwację elementów małej architektury, aby były funkcjonalne i estetyczne jak najdłużej.

Dlaczego warto dbać o elementy małej architektury miejskiej?

Obecnie ciężko wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez ławek parkowych, miejskich koszy na śmieci czy stojaków na rowery. Obiekty te są wykorzystywane codziennie, tworzą przyjazne środowisko, umożliwiają wypoczynek i mają ogromny wpływ na wygląd otoczenia. Natomiast nawet najlepsze produkty mogą ulec zniszczeniu, jeśli nie będziemy prawidłowo o nie dbać! Należy je regularnie czyścić. Czasami wystarcza do tego myjka ciśnieniowa, lecz elementy np. betonowe, raz na jakiś czas należy wypiaskować. Z kolei konserwacja oznacza zazwyczaj usuwanie starych powłok malarskich oraz nakładanie nowych. Regularne zabiegi pielęgnacyjne są tańsze niż zakup nowych ławek, placów zabaw czy koszy na śmieci. Weźmy też pod uwagę, że meble ogrodowe w parkach i na ulicach zużywają się szybciej niż te, których używamy na własnych tarasach. Korzysta z nich na co dzień przecież więcej osób.

Jak dbać o elementy drewniane?

Z drewna wykonane są głównie elementy architektury ogrodowej i parkowej, takie jak altany, pergole czy ławki. To piękny i szlachetny materiał, dzięki któremu przestrzeń nabiera przytulnego klimatu. Zmienna pogoda, duża wilgotność oraz nasłonecznienie z pewnością nie służą naturalnemu materiałowi, jakim jest drewno. Żadna powłoka malarska nie jest w stanie w stu procentach zabezpieczyć go przed warunkami atmosferycznymi. W trakcie eksploatacji ławek z listwami drewnianymi mogą na ich powierzchni pojawiać się pęknięcia. Rozwijające się i namnażające na jego powierzchni i we wnętrzu mikroorganizmy – grzyby, pleśnie oraz szkodniki – mogą osłabić drewno oraz sprawić tym samym, że będzie bardziej kruche i rozpulchni się, a przez to przyjmie więcej wilgoci. Dlatego tak ważna jest konserwacja małej architektury. Impregnat wnika głęboko w drewno, bardzo skutecznie chroniąc je przed wilgocią i zniszczeniem. Dzięki niemu drewno będzie zabezpieczone przed pleśnią, owadami czy też zmienną aurą. Przed impregnacją należy wyczyścić mebel, przeszlifować elementy i umyć np. wodą z octem (silna chemia nie jest dobra dla drewna). Obowiązkowo w okresie zimowym należy meble zakryć i odpowiednio zabezpieczyć.

Jak dbać o elementy żeliwne i stalowe?

Żeliwne elementy małej architektury miejskiej takie jak ogrodzenia czy elementy balustrad są pokrywane podkładem cynkowym oraz malowane proszkowo bądź w sposób tradycyjny (przez zanurzenie w farbach poliwinylowymi). Żeliwo jest przede wszystkim materiałem ciężkim, co za tym idzie elementy są stabilne i bardzo trwałe. Należy jednak pamiętać, że żeliwo jest kruche, więc trzeba uważać na uszkodzenia typowo mechaniczne – uderzenia. Z kolei elementy stalowe wykonane są ze stali konstrukcyjnej. Wyróżnia się ona: wyjątkową twardością, wytrzymałością na rozciąganie oraz odpornością na działanie różnych czynników. Produkty są cynkowane galwanicznie, ogniowo lub malowane podkładem cynkowym oraz malowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Zarówno w przypadku żeliwa, jak i stali taka ochrona antykorozyjna jest jedną z najlepszych metod konserwacji małej architektury. Ślady korozji mogą się pojawić, gdy dojdzie do mechanicznego uszkodzenia powłoki. Dlatego zaleca się okresowe przeglądy (co 6 miesięcy) w celu skontrolowania konstrukcji i ocenienia jej stanu. Jeśli dojdzie do korozji, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Przed naprawą dokonaj oceny temperatury otoczenia. Powinna wynosić od +5°C do +40°C, a wilgotność nie może przekraczać 80%. W pierwszym kroku oczyść uszkodzoną powierzchnię za pomocą papieru ściernego lub szczotki drucianej, a następnie odtłuść oczyszczoną powierzchnię dostępnymi na rynku środkami. W kolejnym kroku nałóż farbę podkładową cynkową, po jej wyschnięciu i zmatowaniu połóż farbę zewnętrzną w właściwym kolorze. W przypadku dużych uszkodzeń należy wyrób wypiaskować i ponownie zabezpieczyć antykorozyjnie poprzez cynkowanie i malowanie proszkowe. Podobnie jak w przypadku drewna zabrania się czyszczenia powierzchni elementów stalowych za pomocą chemicznych rozpuszczalników lub mocnych środków chemicznych.

Jak dbać o zamki i zawiasy?

Podstawowe elementy zamka to mechanizm ryglujący i uruchamiająca go wkładka. Ponieważ są to części ruchome, wymagają one okresowej konserwacji zamków. Dzięki takiemu zabiegowi nie będziemy zaskoczeni niemożnością otwarcia lub zamknięcia zamka. Regularna konserwacja elementów zabezpieczy nas przed takimi nieprzyjemnymi sytuacjami i wydłuży okres bezawaryjnego korzystania z każdego zamka. Konserwacja zawiasów ogranicza się w zasadzie do ich oliwienia, które ma na celu zlikwidowanie skrzypienia oraz ułatwienie otwierania i zamykania. Okresową konserwację zamków można przeprowadzić samodzielnie. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty służące do czyszczenia i smarowania zamków. Wstrzykuje się je bezpośrednio do zamka, co go oczyszcza i zabezpiecza przed potencjalnym wpływem niekorzystnych czynników takich jak kurz czy deszcz. W kilku słowach konserwacja zamków i zawiasów polega na oczyszczeniu ich z zabrudzeń, a następnie przesmarowaniu odpowiednim smarem na bazie oleju, który pozostaje na powierzchni, zapewniając np. ochronę przed wilgocią. W przypadku wykrycia wady zaleca się wymianę mechanizmu na nowy.

Przeprowadzanie zabiegów konserwacyjnych elementów małej architektury będzie łatwiejsze, jeśli meble miejskie, kosze do segregacji odpadów czy stojaki rowerowe będą zbudowane z trwałych i solidnych materiałów. U nas znajdziesz najwyższej jakości produkty, wykonane z dbałością o każdy detal, dzięki czemu będą służyć przez długie lata.