Udogodnienia dla pracowników – wiaty rowerowe i palarnie

    10.08.2023 15:34  
Udogodnienia dla pracowników – wiaty rowerowe i palarnie

Praca daje nam korzyści materialne, dzięki czemu możemy opłacać rachunki i robić zakupy. Zarobki są dla nas najważniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego, bo w końcu pracujemy, aby zaspokajać swoje potrzeby i móc pozwolić sobie na drobne przyjemności. Natomiast na dłuższą metę prawdopodobnie zrezygnujemy z pracy, w której czujemy się źle. Nie tylko korzyści materialne mają zatem wpływ na motywację zawodową, ale również inne udogodnienia w miejscu pracy.

Jakie benefity motywują nas do pracy?

Wiele osób, odpowiadając na pytanie, co najbardziej motywuje ich w pracy, na równi z zarobkami stawia atmosferę, dobre kontakty ze współpracownikami, a także pakiet socjalny przyznawany przez pracodawcę. Do podjęcia pracy w danym miejscu zachęcają dodatkowe korzyści, takie jak dofinansowanie do posiłków, urlopów, opieki medycznej, karty sportowej, dodatkowe świadczenia świąteczne, darmowe zajęcia językowe, możliwość kształcenia się i rozwoju oraz bliskość miejsca zamieszkania czy też infrastruktura w miejscu pracy – udogodnienia dla rowerzystów, przedszkola, restauracje. To i wiele innych benefitów nie tylko motywuje do pracy, ale także zwiększa efektywność i produktywność pracowników.

Rower coraz popularniejszym środkiem transportu do pracy

Co prawda daleko nam jeszcze do Holandii, ale patrząc na liczbę rowerzystów poruszających się po polskich drogach i ścieżkach rowerowych, możemy powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze do tego, by ją doścignąć. Rower jest coraz chętniej wybieranym środkiem transportu na niedalekich odcinkach do pracy. Coraz więcej osób korzysta z roweru w zastępstwie samochodu czy środków transportu miejskiego. Możliwość wypożyczenia roweru za darmo lub za niewielką opłatą sprawiła, że na dwóch kółkach poruszać się po swoim mieście i najbliższej okolicy mogą nie tylko posiadacze własnych rowerów, ale także Ci, którzy ich nie posiadają. Z kolei stale rozwijana infrastruktura rowerowa zachęca posiadaczy rowerów do częstszego korzystania z nich. Wybierając rower tradycyjny, elektryczny lub wypożyczając miejski, dbamy o środowisko, redukujemy emisję zanieczyszczeń do powietrza, ograniczamy zużycie i koszt paliwa.

Udogodnienia dla rowerzystów w miejscu pracy

Odkąd rowerzyści stali się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, w miastach poza ścieżkami rowerowymi powstały różnego rodzaju udogodnienia dla rowerzystów, takie jak parkingi rowerowe i stojaki na rowery, wiaty roweroweschowki i boksy ogrodowe oraz stacje naprawcze. Idąc tym śladem, coraz więcej firm także inwestuje w infrastrukturę rowerową. Powstają specjalnie oznaczone miejsca, na których każdy rowerzysta może pełnoprawnie zaparkować swój rower. Rowerzyści mogą parkować swoje pojazdy wszędzie tam, gdzie ustawiono stojaki na rowery. Najczęściej spotykane to montowane do podłoża lub do ściany aluminiowe stojaki modułowe, które można rozbudowywać, a dzięki temu stworzyć miejsce zarówno dla kilku, jak i kilkunastu rowerów. Poza odsłoniętymi stojakami na rowery coraz częściej oddają bowiem do ich dyspozycji także wiaty rowerowe. W takim miejscu rowery mogą być „bezpieczne” także w czasie deszczu, śniegu i wiatru.

wiata rowerowa

Bezpieczeństwo i ochrona pojazdów rowerowych

Wiata na rower ma za zadanie zabezpieczać pozostawione na zewnątrz jednoślady przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, przede wszystkim deszczem, śniegiem i wiatrem. Dzięki temu nie ma obaw, że np. po wyjściu z pracy rower będzie mokry, co uniemożliwi nam komfortową jazdę. Wiaty na rower wykorzystywane są w przestrzeni miejskiej. Często spotykane są przy parkingach samochodowych, większych zakładach pracy i biurowcach, centrach handlowych, a także szkołach. Mają różne wielkości, dzięki czemu możliwe jest ich dostosowanie do powierzchni konkretnego obszaru. Ponadto są przeznaczone na różną liczbę stanowisk. Wiaty rowerowe występują w wersji zabudowanej i niezabudowanej. To znaczy, że mogą być tylko zadaszone – zadaszenie na rowery pozwala na ich przechowywanie w suchych warunkach, osłoniętych od deszczu i działaniu promieni słonecznych – albo dodatkowo osłonięte ściankami bocznymi – co dodatkowo zabezpiecza rowery przed wiatrem. Dostępne są także wiaty dwustronne, które dzięki swojej unikalnej konstrukcji zapewniają bardzo dobre zagospodarowanie przestrzeni i oszczędność miejsca.

Wiaty nie tylko dla rowerów – palarnie

Wyznaczone na terenie firmy zadaszone i osłonięte wiaty mogą chronić nie tylko rowery, ale również pracowników wychodzących na przerwę „na dymka”. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikogo nie dziwił widok pracownika palącego na terenie zakładu, a nawet przy biurku. Czasy się zmieniły, dziś staje się to rzadkością, głównie ze względu na fakt odchodzenia od palenia papierosów w miejscach pracy. Zakaz palenia papierosów znajduje się w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, zakazującym ich palenia w pomieszczeniach zakładów pracy. Obecny stan prawny w Polsce pozwala pracodawcom na wprowadzenie całkowitego lub częściowego zakazu palenia na terenie określonego przedsiębiorstwa.

palarnie

Co więcej, zatrudniający nie musi wyznaczać palarni w swojej firmie, nawet jeśli zgadza się, aby jego pracownicy palili papierosy. Nie musi, ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich pracowników, także tym palącym papierosy, zgadzając się na to, aby zatrudnione przez niego osoby mogły palić papierosy podczas swojej przerwy, może wyznaczyć na to miejsce na świeżym powietrzu, dodatkowo wyposażając je w zadaszoną palarnię dla pracowników, chroniącą ich przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Palarnie to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie palenie papierosów powinno być ograniczone miejscem, jak dworce, zakłady przemysłowe i inne miejsca publiczne.