Top 10 najpiękniejszych przykładów małej architektury miejskiej na świecie

    29.12.2022 08:34  
Top 10 najpiękniejszych przykładów małej architektury miejskiej na świecie

Chcesz poznać najpiękniejsze przykłady małej architektury miejskiej? Z poniższego artykułu dowiesz się, gdzie można znaleźć wyjątkowe realizacje z wykorzystaniem elementów małej architektury. Pomożemy Ci także zrozumieć, dlaczego mała architektura miejska jest ważna. Zapraszamy do lektury!

Fontanny w miastach na całym świecie

Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługuje Fontanna di Trevi (Rzym). Barokowa fontanna została zaprojektowana w XVIII wieku przez architekta, jakim był Niccolo Salvi. Forma konstrukcji przypomina fasadę budynku. Fontanna przedstawia Okeanosa stojącego na rydwanie, do którego zaprzężone są dwa trytony.

Fontanny w miastach powinny współgrać z architekturą otoczenia i przyjętym stylem aranżacyjnym. Mają zachwycać nietypową formą albo zaskakiwać niekonwencjonalną bryłą, tak jak w przypadku Dziewięciu Pływających Fontann w Osace (Japonia). Architekt krajobrazu, Isamu Noguchi, zaprojektował stwarzające wrażenie latających lub pływających fontann, które mimo tego, że zaistniały w 1970 roku, do dziś wzbudzają zachwyt.

Miejskie ogrody i tereny zielone

Które miejskie ogrody i tereny zielone zasługują na miano najpiękniejszych na świecie? Naszym zdaniem warte uwagi są zwłaszcza dwa z nich: ogrody przy Wersalu (Francja) oraz polskie ogrody przy Pałacu w Wilanowie. Co charakterystyczne dla Wersalu, wzdłuż ścieżek zlokalizowane są symetrycznie przycięte krzewy i drzewa, znajdziemy tam również zielone labirynty, oczka wodne i stawy.

Jeśli chodzi o Wilanów, przy letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego znajdują się 4 ogrody: Północny, Barokowy, Różany i przy Oranżerii. Każdy wyróżnia się pod względem „zawartości” – znajdziemy tam pergole, fontanny oraz figury.

Mosty i przejścia dla pieszych

Mosty, o których myślimy (Golden Gate, Tower Bridge), nie zaliczają się do elementów małej architektury. Ale przejścia dla pieszych w miejscach rewitalizowanych – już do tych obiektów należą. Mosty i przejścia dla pieszych mogą stanowić element uzupełniający całego projektu aranżacji terenu miejskiego. Tak jest w przypadku przejścia dla pieszych zbudowanego przez studentów w Clifton Forge (Wirginia, USA). W miejscu, gdzie niegdyś znajdował się postindustrialny magazyn przemysłowy, przeobrażono teren do celów turystycznych i rekreacyjnych. Tutaj na uwagę zasługuje nie tyle sama kładka dla pieszych, co lokalizacja – znajdziemy tam m.in. muszlę koncertową, scenę z rampą czy część wypoczynkową.

Polecamy także przejście się po kładce Sky Brigde 721 (Czechy). Ta wisząca kładka piesza ma 721 metrów długości i wznosi się na wysokości 95 metrów nad doliną. Łączy grzbiety dwóch szczytów górskich. Niedaleko znajduje się nieco krótsza ścieżka widokowa (Ścieżka w obłokach) – na wysokości 1116 m n.p.m.

Ławki miejskie

Warto przyjrzeć się również nieco bliżej ławkom i miejscom siedzącym w mieście, gdyż także potrafią zachwycać – nie służą tylko do siedzenia. Tak jak w przypadku ławki w parku Vöcklabruck (Austria). Rzeczona ławka znajduje się…w stawie! Do miejsca przeznaczonego do siedzenia należy przejść kilka metrów wybetonowaną ścieżką, która stopniowo schodzi w dół. Na końcu drogi znajduje się okrąg, pośrodku którego umiejscowiono betonową ławkę (również okrągłą).

Zegary i zegary słoneczne

Na naszą uwagę powinny również zasłużyć cypryjskie „słoneczniki”. Zegary i zegary słoneczne w miastach głównie kojarzą się z Grecją, która słynie z ciekawych zabytków stanowiących jednocześnie elementy małej architektury. Antyczne czasomierze wyrzeźbione w kamieniu znaleźć można m.in. przy Wieży Wiatrów (Ateny) lub w muzeum kultu Afrodyty – Pafos).

Miejskie instalacje artystyczne

Co wyróżnia miejskie instalacje artystyczne? Stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale także łączą przestrzeń miejską ze sztuką. Na Bahamach znajduje się zanurzona pod wodą, 18-metrowa statua dziewczyny – figura nazywa się Ocean Atlas. Całość prezentuje się tak, jakby posąg „dźwigał” na ramionach cały ocean.

Z kolei w USA, dokładnie w Houston, znajdziemy instalację „Lustro” przedstawiającą „dialog” pomiędzy dwiema postaciami skonstruowanymi z liter z aż ośmiu alfabetów świata.

Miejskie meble i elementy małej architektury

Czas na polski akcent za granicą. Jeśli mówimy o miejskich meblach i elementach małej architektury, warto wspomnieć o projekcie Pawła Grobelnego w paryskiej dzielnicy La Defense. To miejsce słynie głównie z biznesu. Projekt Grobelnego jest wielkoformatową platformą do pracy i wypoczynku, wykonaną z drewna i materiałów pozyskanych z odzysku. Znajdziemy tam ładowarki do popularnych sprzętów elektronicznych, które skłaniają do pracy poza biurem.

Mała architektura miejska a spójność estetyczna miasta

Aby mała architektura spełniła swoją rolę, musi być spójna estetycznie z projektem miasta. Oznacza to nic innego, jak stworzenie instalacji czy rewitalizacja zaniedbanych terenów miejskich „w zgodzie” z ogólną architekturą otoczenia. Warto przed przystąpieniem do projektowania sięgnąć po plany zagospodarowania przestrzeni – dostępne w urzędach miast.

Podsumowanie – dlaczego mała architektura miejska jest ważna

W kilku zdaniach o ważności małej architektury miejskiej. Po pierwsze, mała architektura jest funkcjonalna, a przy tym stosunkowo niedroga. Po drugie, to także estetyczny „dodatek” do całości projektu aranżacyjnego powierzchni miejskiej. Po trzecie, mała architektura sprzyja socjalizacji, uprawianiu aktywnego wypoczynku czy rekreacji na otwartej przestrzeni. Po czwarte, dobrze zaprojektowane elementy małej architektury przyciągają nie tylko mieszkańców, ale także turystów. Sporo jak na tak niewielkie obiekty, prawda?

Dodatkowe ciekawostki o małej architekturze miejskiej

  • Prawo budowlane nie wskazuje jednoznacznie, czym jest mała architektura – wymienia jedynie kryteria, jakie musi spełniać dany obiekt, aby można było go do niej zaliczyć.
  • Gdy mówimy o małej architekturze, nie należy zapominać o roślinności, która także wpływa na jakość wypoczynku i przyczynia się do „schłodzenia” terenów niegdyś objętych tzw. betonozą.
  • Elementem małej architektury może być także tężnia solankowa (np. w Gliwicach przy Parku Kultury i Wypoczynku) oraz otwarte siłownie zlokalizowane w parkach.