Strefa wypoczynkowa w ogrodzie – leżak, a może hamak?

    26.02.2023 12:11  
Strefa wypoczynkowa w ogrodzie – leżak, a może hamak?

Choć kalendarz jeszcze na to nie wskazuje, to dobry moment na rozeznanie mebli wypoczynkowych do ogrodu. Możliwości i rozwiązań jest wiele, trzeba tylko wiedzieć, czego szukać. Oceń, co sprawdzi się w Twoim ogrodzie – leżak, a może hamak? Już teraz przygotuj się na sezon wypoczynkowy – podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Meble wypoczynkowe do ogrodu – jaki materiał?

Gdy decydujemy się na zakup mebli wypoczynkowych do ogrodu, kluczowy jest wybór odpowiedniego materiału, z którego będzie wykonany w całości lub w dominującej części. Ważne jest także określenie funkcji, jaką pełni ogród.

Możemy np. dysponować częścią rekreacyjną, w której głównie będziemy przesiadywać z rodziną czy gośćmi „pod chmurką” – przy grillu lub popołudniowej kawie. Wówczas wybieramy meble ogrodowe drewniane – plastik może wypłowieć, metal szybko się nagrzewa. Popularne są także rattanowe lub z technorattanu.

Jeśli pozwala nam na to dostępna wolna przestrzeń, być może zdecydujemy się ulokować leżaki przy basenie albo hamak w zacienionej części ogródka. Tutaj również preferowane jest drewno.

Jeśli nie dysponujemy wolnym miejscem, wybieramy meble ogrodowe łatwe w transporcie lub składane, aby zajmowały jak najmniej przestrzeni, gdy nie są potrzebne. Można je wówczas składować w garażu, składziku albo innym, osobno wydzielonym pomieszczeniu – zwłaszcza poza sezonem. W tym wypadku dobrze sprawdzają się ogrodowe meble metalowe z materiałowymi poduszkami.

Jakie meble do ogrodu?

Meble ogrodowe dobieramy w zależności od warunków oraz głównego przeznaczenia. W ogrodzie o dużym zacienieniu (sad, duża ilość drzew, taras lub weranda z zadaszeniem) możemy pozwolić sobie na meble ogrodowe wykonane z tworzywa lub metalu – nie będą się nagrzewać ani płowieć.

Meble drewniane sprawdzą się tam, gdzie jest ograniczony dostęp światła słonecznego lub wilgoci. Jest to jednak materiał dość ciężki, a więc trudny w transporcie. Z kolei metal w kontakcie z wodą może korodować – tutaj warto pamiętać o regularnej konserwacji powierzchni.

Niektórym wystarczają tradycyjne stoliki i ławki ogrodowe, w formie zestawu.. Podobne elementy można spotkać w parkach czy częściach rekreacyjnych w miejskiej przestrzeni publicznej.

Jakie meble ogrodowe na taras?

Na tarasie sprawdzą się zarówno meble wypoczynkowe metalowe, jak i drewniane. W tym wypadku wiele zależy od dostępnego miejsca, aranżacji tarasu oraz czynników atmosferycznych. Nawet w pełni zadaszony taras jest w minimalnym stopniu otwarty na ogród, więc nie da się w 100% uniknąć tych czynników.

W tym wypadku możemy pozwolić sobie na solidne i ciężkie meble wypoczynkowe wykonane z klasycznego i eleganckiego drewna albo nowoczesnej stali nierdzewnej.

Jakie meble na odkryty taras?

Odkryty taras jest dość popularnym rozwiązaniem w nowoczesnym domownictwie. Wybierając meble wypoczynkowe do odkrytego tarasu, należy mieć na względzie, że wszystko, co znajduje się na podeście, będzie narażone na działanie czynników zewnętrznych takich jak promienie słoneczne, wiatr i woda. W skrajnych przypadkach może także spaść grad. Dlatego należy wybierać komplet wypoczynkowy, który nie będzie korodował i nie zawilgotnieje. W tym wypadku decydujemy się na zabezpieczone drewno lub metal. Pamiętamy także o systematycznej konserwacji powierzchni, aby uniknąć korozji i pleśni.

Leżak ogrodowy – jaki wybrać, ile kosztuje?

Leżak ogrodowy jest rozwiązaniem praktycznym i wygodnym. Jeśli wybierzemy rozsądnie, nie będziemy zmuszeni każdorazowo przenosić i składać/rozkładać leżaka.

Osobiście polecamy stabilne leżaki wypoczynkowe wykonane z połączenia drewna i stali nierdzewnej. Metalowa konstrukcja stelażu daje nam gwarancję stabilności i wytrzymałości niezależnie od obciążenia. Z kolei drewniane oparcie świetnie komponuje się w otoczeniu zieleni ogrodu, nie nagrzewa się tak bardzo jak tworzywo sztuczne czy metal. To akurat przydatna cecha w przypadku mebla wypoczynkowego, który na co dzień przebywa na słońcu. Drewniany leżak nie wymaga stosowania specjalnych pokrowców czy poduszek – chyba, ze stosujemy je dla zapewnienia większego komfortu podczas wypoczynku.

Leżaki ogrodowe coraz częściej spotykamy również na terenach miejskich i parkowych jako ciekawa alternatywa dla ławek.

Hamak w ogrodzie

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem drzew w swoim ogrodzie, bez problemu możesz zamocować tradycyjny hamak pomiędzy nimi. Wybieramy drzewa o grubym pniu, żeby nie doszło do zarwania się hamaku w trakcie wypoczynku.

W przypadku ogrodu pozbawionego drzew lub gdy posiadamy otwarty taras i nie mamy możliwości przymocowania materiału do stabilnego oparcia, na ratunek przychodzi rozwiązanie, jakim jest hamak na metalowym stelażu. Taki sprzęt możesz praktycznie wszędzie ulokować. Stelaż jest wytrzymały, można go także dowolnie przemieszczać.

Niezależnie od tego, jaką funkcję pełni Twój ogród, zawsze warto zainwestować w trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych komplet wypoczynkowy, który umożliwi zrelaksowanie się po ciężkim dniu pracy.