Przyjazne środowisku rozwiązania dla transportu miejskiego – małe pojazdy elektryczne

    07.07.2023 11:43  
Przyjazne środowisku rozwiązania dla transportu miejskiego – małe pojazdy elektryczne

Wysokie tempo rozwoju miast i wzrost zamożności społeczeństwa skutkują stale rosnącą liczbą pojazdów, zagęszczeniem ruchu, a tym samym rosnącą liczbą wypadków. W odpowiedzi na to wiele polskich miast stawia na zrównoważoną mobilność miejską. Aby w miastach żyło i poruszało się lepiej, musi w nich być więcej zieleni i przestrzeni, a mniej spalin, betonu i hałasu. W ten trend idealnie wpisują się właśnie małe pojazdy elektryczne.

Zrównoważona mobilność miejska

Zrównoważona mobilność miejska to harmonijne łączenie, uzupełnianie i usprawnianie przemieszczania się zarówno pieszo, jaki i rowerem czy hulajnogą, a także komunikacją miejską. Istotną rolę w tym łańcuchu ogrywa nowoczesny transport miejski. W jego rozwoju kluczowe jest nie tylko zapewnienie pasażerom sprawnego, niezawodnego i bezpiecznego przemieszczania się, ale także uwzględnienie wyzwań klimatycznych i środowiskowych. Dlatego ważne jest, by był to transport ekologiczny i przyjazny wszystkim użytkownikom, wykorzystujący możliwości, jakie niosą nowoczesne technologie. Innowacyjne i przyjazne środowisku rozwiązania w dziedzinie mobilności w miastach mogą w najbliższych dziesięcioleciach radykalnie przekształcić przestrzeń miejską.

Pojazdy elektryczne – zalety

Jeszcze niedawno elektryczne pojazdy były zdecydowanie czymś na kształt ciekawej nowinki, dostępnej jedynie dla nielicznych. Dziś pojawiają się w kolejnych polskich miastach i zyskują popularność nie tylko jako nowinki technologiczne, ale jako faktyczny środek transportu będący alternatywą dla samochodu lub komunikacji miejskiej. Pojawiają się zarówno prywatne hulajnogi i rowery elektryczne (stają się coraz bardziej przystępne cenowo) oraz takie miejskie, które możemy wypożyczyć na minuty za pomocą aplikacji. Poruszając się małym pojazdem elektrycznym, takim jak rower czy hulajnoga, nie musisz stać w korkach, unikasz problemów z parkowaniem, a także wysiłku fizycznego – nie musisz używać siły swoich mięśni, aby dotrzeć np. do pracy. Oszczędzasz paliwo, pieniądze i środowisko – nie generujesz szkodliwych spalin. Przyczyniasz się więc do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery i wszelkich gazów cieplarnianych. Nie zachęcamy do rezygnowania z aktywności fizycznej i jazdy na tradycyjnym rowerze. Zachęcamy do zastąpienia samochodu, którym się poruszamy do pracy czy na innych krótkich odcinkach miejskich, na bardziej ekologiczny środek transportu.

Czas na rower elektryczny

Rowery elektryczne stają się popularne za sprawą wzrostu cen samochodów i paliw, a z drugiej strony z powodu rozwijającej się „mody na ekologię”, która naciska na rezygnację z pojazdów spalinowych, ograniczenie ruchu samochodowego w miastach, a także dlatego, że to bardzo wygodny środek komunikacji na krótkich i dłuższych dystansach. Dzięki silnikowi elektrycznemu, który pomaga w pedałowaniu, jazda na rowerze elektrycznym jest łatwiejsza i mniej męcząca niż na tradycyjnym rowerze. To umożliwia pokonywanie większych dystansów i jazdę po bardziej wymagającym terenie. Rower elektryczny może być szybszy od tradycyjnego roweru, dzięki czemu umożliwia zaoszczędzenie czasu podczas codziennych dojazdów do pracy lub szkoły. Dla osób starszych czy takich, które mają ograniczenia fizyczne lub nie są w stanie pedałować tradycyjnym rowerem, rower elektryczny może być idealnym rozwiązaniem. I na koniec rower elektryczny jest tańszy w eksploatacji niż np. motocykl czy samochód, ponieważ nie wymaga paliwa, a koszt prądu do przejechania podobnego dystansu jest mniejszy niż koszt paliwa.

Stojaki na rowery elektryczne

A może hulajnoga elektryczna?

Mimo rosnącej popularności rowerów elektrycznych to jednak hulajnogi wiodą prym wśród miejskich środków ekologicznego transportu. Rowery elektryczne wciąż dla wielu osób są zbyt drogie, a także niedostępne do wynajęcia w przestrzeni miejskiej na minuty. Za hulajnogami elektrycznymi przemawia za nimi nie tylko dostępność, ale i wygoda użytkowania. Na jednym ładowaniu przejedziesz nawet do 13 kilometrów. W przypadku gdy do pracy podróżujesz około 10 kilometrów, elektryczną hulajnogę naładujesz w ciągu dwóch do trzech godzin. Jest dużo lżejsza niż rower elektryczny, co pozwala na jej sprawny transport zawsze, gdy wyczerpie Ci się bateria lub po prostu postanowisz zabrać hulajnogę ze sobą. Wygodne i proste składanie hulajnogi jeszcze bardziej ułatwi Ci jej przechowywanie i transport. Jest mniejsza niż rower, a dzięki jej zwinności i niewielkim rozmiarom również podróż chodnikiem lub ścieżką brukową będzie szybka i przyjemna. Podróżując hulajnogą, przyjmujesz pozycję stojącą, a co za tym idzie, jadąc nią np. do pracy, Twoje ubranie nie będzie wygniecione, jak w przypadku jazdy na rowerze.

Stojaki na hulajnogi elektryczne

Bezpieczeństwo i ochrona pojazdów elektrycznych

Główną barierą we wdrażaniu polityki zrównoważonej mobilności miejskiej w miastach jest posiadanie odpowiednich środków finansowych do realizacji inwestycji, które pozwolą na rozbudowę sieci ścieżek rowerowych. Obecnie decydując się na hulajnogę elektryczną, musimy wybrać pomiędzy jazdą po zatłoczonej ulicy wśród samochodów lub po chodniku wśród pieszych – i tu, i tu narażając siebie lub innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo, nawet zachowując należytą ostrożność. Plusem natomiast są coraz częściej spotykane w przestrzeni miejskiej stojaki na hulajnogi i rowery elektryczne. Jeszcze niedawno częstym widokiem były hulajnogi pozostawione przy krawędzi chodnika lub nawet przewrócone i tym samym stanowiące przeszkodę. Obecnie w małej infrastrukturze miejskiej możemy napotkać np. stojaki na rowery elektryczne, które zapewniają łatwość przechowywania i bezpieczeństwo w każdych warunkach. Są bardzo funkcjonalne, nie tylko zapewniają miejsca parkingowe, ale także zastosowane w stojakach technologie umożliwiają ładowanie pojazdów podczas postoju. Estetycznie zaprojektowane i solidnie wykonane stojaki na hulajnogi elektryczne oraz rowery odegrają ważną rolę w promocji miasta czy firmy, w której pracujesz i parkujesz swój pojazd, a przede wszystkim ekologicznych środków transportu.