Przechowywanie opon – jak przedłużyć ich żywotność?

    04.03.2024 13:15  
Przechowywanie opon – jak przedłużyć ich żywotność?

Każdego kierowcę dwa razy do roku czeka obowiązek zmiany opon. Przy tej okazji często pojawia się pytanie – jak je przechowywać, aby służyły jak najdłużej? Mimo że coraz więcej osób decyduje się na magazynowanie kół u wulkanizatora, wielu z nas w dalszym ciągu samodzielnie składuje je w garażu, piwnicy lub w innym pomieszczeniu. Jak zadbać o opony poza sezonem, aby maksymalnie przedłużyć ich żywotność? Oto kilka przydatnych wskazówek, na które warto zwrócić uwagę.

Jak przechowywanie opon wpływa na ich żywotność?

Właściwe przygotowanie opon do przechowywania oraz składowanie ich w odpowiednich warunkach to kluczowe elementy, które wpływają na właściwości jezdne kół, elastyczność gumy oraz dobry wygląd. Gdy przychodzi sezon, w którym dane ogumienie nie będzie używane, należy odpowiednio o nie zadbać, zapewniając optymalne warunki magazynowania.

Niezależnie od tego, czy mówimy o oponach letnich, czy zimowych, w każdym przypadku właściwe składowanie zapobiega deformacjom, degradacjom gumy oraz uszkodzeniom mechanicznym. Jak wymienione uszkodzenia wpływają na wydajność ogumienia?

 • Ekspozycja opon na działanie promieniowania UV oraz zmienne temperatury sprawia, że dochodzi do degradacji gumy. Przekłada się to na utratę elastyczności opon, trudności w hamowaniu i gorszą przyczepność do nawierzchni.
 • Narażenie opon na uszkodzenia mechaniczne, np. na skutek kontaktu z ostrymi krawędziami, sprawia, że struktura gumy zostaje naruszona, co prowadzi do pęknięć i przebicia.
 • Opony przechowywane w nieodpowiedniej pozycji lub miejscu ulegają deformacji, co przekłada się na niewłaściwą geometrię pojazdu, a w konsekwencji słabszą przyczepność do drogi.

Jak widać, o opony, aby służyły jak najdłużej, należy dbać cały rok. W okresie, kiedy nie są aktywnie użytkowane, warto przechowywać je w specjalnie przeznaczonych do tego celu wieszakach lub stojakach na opony.

Kilka rad, jak prawidłowo przechowywać opony

Przechowywanie opon w dedykowanych do tego celu stojakach jest wskazane, żeby móc się nimi cieszyć wiele sezonów. Zanim jednak odłożysz je na miejsce, musisz zadbać o kilka kwestii.

Sprawdź ich stan

Demontaż opon to najlepszy moment na kontrolę ich stanu. Sprawdź przy tej okazji, czy na powierzchni gumy nie pojawiają się pęknięcia, rysy lub inne uszczerbki struktury. Przyjrzyj się również bieżnikom – gdy ich głębokość jest mniejsza niż 3-4 mm, warto pomyśleć o kupnie nowego kompletu opon. Bieżnik poniżej 1,6 mm stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze, dlatego za jazdę na takich oponach grozi Ci mandat karny.

Oczyść i odpowiednio oznacz opony

Zanim odłożysz opony na wieszak lub stojak, pamiętaj o tym, żeby były dokładnie oczyszczone. Używając tępego narzędzia, usuń z bieżnika małe kamyki oraz inne elementy, które mogą wpływać na degradację gumy i jej niewłaściwe naprężenie. Następnie dokładnie umyj całą powierzchnię opon oraz felgi. Najlepsza do tego celu będzie gąbka i nieżrący detergent, np. szampon do samochodów.

Pamiętaj, że pozostałości brudu, kurzu czy pyłu hamulcowego na obręczy mogą powodować korozję. Aby jej skutecznie przeciwdziałać, całą oponę przed odłożeniem do składowania należy także dokładnie osuszyć. Oczyszczone i osuszone opony warto sprawdzić również pod kątem ciśnienia – najwłaściwsze będzie takie, które ma koło aktywnie użytkowane.

Gdy dopełnisz już tych formalności, przy użyciu białej kredy oznacz każdą gumę, stosując np. taką regułę:

 • LP – lewa przednia opona,
 • LT – lewa tylna,
 • PP – prawa przednia,
 • PT – prawa tylna.

Dzięki właściwemu oznaczeniu możesz mieć pewność, że opony będą się zużywały równomiernie, co z kolei przekłada się na lepszą przyczepność do nawierzchni.

Zabezpiecz i przechowuj we właściwych warunkach

Odpowiednio oczyszczone i oznaczone opony warto umieścić w szczelnych workach foliowych, pamiętając o tym, by wewnątrz nie było wilgoci i nadmiaru powietrza. Najlepiej jest okręcić je taśmą, która zapewni dodatkowe zabezpieczenie.

Półkę, stojak lub wieszak, na którym składujemy opony, należy umieścić w odpowiednim miejscu, w którym nie ma bezpośredniego dostępu do:

 • promieniowania słonecznego,
 • źródła ciepła (kaloryfer, kominek, piec) – optymalna temperatura do przechowywania wynosi od -5°C do 25°C,
 • substancji, tj. rozpuszczalniki, oleje, smary, benzyna,
 • źródeł ozonu, czyli spawarek lub silników elektrycznych.

Pamiętaj również o tym, żeby opony nie były narażone na nadmierną wilgoć, gdyż powoduje ona deformację gumy oraz korozję. Z tego względu najlepiej je umieścić w suchej piwnicy lub garażu.

Letnie czy zimowe, z felgami czy bez – jak przechowywać różne rodzaje opon?

Pozycja przechowywania opon w dużej mierze zależy od tego, czy są one składowane z felgami, czy bez. Całe koła razem z felgami najwłaściwiej jest przechowywać w pozycji pionowej, najlepiej w specjalnych stojakach lub wieszakach. Gwarantują one odpowiednie zabezpieczenie i stabilizację ogumienia. Dopuszcza się również przechowywanie w pozycji poziomej, jedna na drugiej, przy czym wysokość stosu nie może przekraczać 1 m. W takim przypadku zaleca się przekładanie opon co kilka tygodni, aby zapobiec deformacjom gumy.

Opony bez felg należy przechowywać jedynie w pozycji pionowej, najlepiej na specjalnych półkach lub stojakach, z których ogumienie nie spadnie. Jeżeli chodzi o to, na jaki sezon przeznaczona jest dana opona, nie ma to większego wpływu na warunki i sposób jej przechowywania – w każdym przypadku zaleca się pomieszczenie suche i oddalone od źródła ciepła oraz promieniowania słonecznego.

Jak długo można przechowywać opony?

Zgodnie z wytycznymi nowe opony to takie, które mają nie więcej niż 3 lata, licząc od daty produkcji. Przyjmuje się, że ogumienie jest zdatne do użytkowania przez 10 lat, po tym czasie należy je odpowiednio zutylizować. Jak możesz sprawdzić, czy Twoje nadają się jeszcze do użytku? Bardzo prosto – sprawdzając, kiedy powstały. Na każdej oponie znajdziesz ciąg cyfr, czyli kod DOT. Cztery ostatnie cyfry oznaczają datę produkcji, zgodnie z zasadą: numer tygodnia, rok produkcji. Dla przykładu liczba 1222 będzie oznaczała, że dane opony powstały w 12. tygodniu w 2022 roku.

Odpowiednie przechowywanie opon, obok ich właściwej eksploatacji, stanowi klucz do zachowania długiej żywotności. Troszcząc się o bezpieczeństwo na drodze i dobro środowiska, warto postarać się, żeby Twoje opony posłużyły Ci jak najdłużej.