Ławki do galerii handlowych

    06.10.2022 17:02  
Ławki do galerii handlowych

Galerie handlowe odgrywają we współczesnym świecie nie tylko rolę czysto konsumpcyjną. To także miejsce spotkań towarzyskich przy kawie czy choćby umilenia czasu najmłodszym w bawialni. Poza sklepami oraz innymi atrakcjami wielką uwagę przywiązuje się do tzw. części rekreacyjnej, w tym małej architektury miejskiej w postaci ławek do galerii. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Ławki do galerii handlowych – charakterystyka

Ławki w obiektach użyteczności publicznej, takich jak galerie handlowe, spełniają przede wszystkim dwie podstawowe funkcje: dekoracyjną oraz rekreacyjną.

W tym pierwszym przypadku ławki do galerii handlowych mają odpowiednio się prezentować – przykuwać wzrok, nie szpecić, współgrać stylistycznie z otoczeniem. Pominięcie tych czynników na etapie zakupu ławek może skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego. Wybieramy modele nowoczesne, o nietypowych kształtach, z przeróżnymi udogodnieniami – byle wygodne.

Jeśli natomiast koncentrujemy się na drugim aspekcie, czyli funkcji rekreacyjnej, to w pierwszej kolejności skupiamy się na materiale wykonania, aby siedzisko było wygodne i nie powodowało dyskomfortu przy dłużzszym użytkowaniu. Warto w tym momencie pamiętać o modelach z oparciem, co przyniesie ulgę naszemu kręgosłupowi.

Co ciekawe, coraz częściej podnoszonym tematem jest kwestia ekologii. Producenci małej architektury miejskiej dostrzegają problem i podążając za oczekiwaniami, decydują się na wykorzystanie do budowy ławek do galerii materiałów pochodzących z recyklingu lub możliwych do ponownego wykorzystania.

Jak wybrać ławki do galerii handlowych?

Ławki, zarówno miejskie, jak i te umieszczane w sklepach czy na pasażu galerii handlowej, powinny być w pierwszej kolejności dopasowane stylistycznie do otoczenia. Jak to mówią: diabeł tkwi w szczegółach. Staramy się wpisać w stylistykę wnętrza, jeśli więc galeria została zaprojektowana na styl nowoczesny, minimalistyczny czy industrialny – ławki do sklepów należy dobrać odpowiednio do kolorystyki.

Drugą kwestią jest łatwość w utrzymaniu czystości. Ławki w galeriach codziennie użytkują dziesiątki, jeśli nie setki klientów w różnym wieku. Warto mieć to na uwadze przy wyborze ławek do sklepów. Decydujemy się na takie rozwiązania, które są trwałe i odporne na działanie środków chemicznych, w tym odkażających, aby nie pogorszył się ich stan wizualny, a także nie ucierpiał poziom komfortu podczas użytkowania mebla. Drewno wygląda elegancko i jako ponadczasowy materiał sprawdzi się także w nowoczesnych aranżacjach, natomiast może „nie poradzić sobie” z rozlanym sokiem czy barwionymi napojami gazowymi. Z kolei metal łatwo się czyści, ale może korodować przy kontakcie z wodą.

Trzeci aspekt – przeznaczenie. W zależności od tego, w jakim miejscu zlokalizowana jest ławka do sklepu, warto rozważyć różne warianty tej małej architektury. W miejscach uczęszczanych przez młodzież sprawdzą się ławki zaokrąglone, owalne, przede wszystkim długie. W pobliżu kawiarni czy punktów wybieranych przez osoby starsze warto wybierać warianty z oparciem, dla wsparcia kręgosłupa. Przy bawialniach i kinach również decydujemy się na meble z podparciem, dłuższe – aby pomieściły całą rodzinę.

Czy ławki do galerii handlowych muszą być bezpieczne?

Bezpieczeństwo użytkowania jest w przypadku ławki do galerii sprawą nadrzędną. To elementy małej architektury, z których korzystają osoby w różnym wieku, w tym dzieci i osoby starsze. Ławki nie mogą stwarzać zagrożenia zdrowia lub życia, w końcu mają klientom nieść ukojenie, a nie zadawać ból.

Ceny ławek do galerii handlowych

Koszt zakupu ławki do galerii handlowej będzie zależny od wariantu mebla oraz materiału wykonania, ewentualnie innych dodatków. Przykładowo, podstawowa ławka pojedyncza bez oparcia, wykonana z połączenia metalu i drewna będzie kosztować w okolicach 1000 zł. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wariant dwustronny, z dodatkowo wbudowanym pojemnikiem na odpady lub donicą, wówczas należy liczyć się z wydatkiem rzędu 5500 zł.

Pamiętajmy jednak, że ławki do galerii to wydatek, który zwraca się latami użytkowania. Stabilne i odporne na uszkodzenia materiały zapewniają co najmniej kilka lat spokojnego użytku przez setki osób dziennie. Warto więc zainwestować w odpowiedniej jakości meble, które zachowają dobry wygląd na długie lata, a nie jeden sezon.