Jakie kosze do segregacji wybrać? Najlepsze rozwiązania

    22.12.2020 14:34  
Jakie kosze do segregacji wybrać? Najlepsze rozwiązania

Segregowanie śmieci ma w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie. Pozwala na ponowne wykorzystywanie surowców i tym samym zadbanie o środowisko naturalne. Kluczową rolę w tym zakresie odgrywają oczywiście kosze na odpady – zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej. W tym artykule dowiesz się, jakie kosze do segregacji wybrać i czym kierować się podczas ich zakupu. W ten sposób przyczynisz się do zatrzymania kryzysu klimatycznego na naszej planecie.

Jakie kosze do segregacji wybrać?

Wybór odpowiednich koszy do segregacji nie jest wbrew pozorom taki łatwy. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo rozwiązań o różnych funkcjach i parametrach, z którymi warto dokładnie się zapoznać. Sprawdźmy, które rozwiązania najlepiej sprawdzą się w domu, a które w przestrzeni publicznej!

Kosze do segregacji

Domowe kosze do segregacji

Zakup różnych koszy na śmieci do segregacji ma wiele zalet. Pozwala nie tylko uniknąć kar, które wiążą się z niewłaściwym składowaniem odpadów, ale również przyczynić się do rozwoju piękna naszej planety oraz ograniczenia zanieczyszczeń. Wybierając odpowiednie rozwiązania, możesz również zaoszczędzić sporo miejsca w swojej kuchni, zadbać o porządek w mieszkaniu, a nawet zwiększyć komfort domowników.

Kluczową kwestią, jeżeli chodzi o segregację śmieci w domu, jest oddzielanie odpadów, które mogą zostać poddane recyklingowi od tych, które nie zostaną ponownie przetworzone. Warto więc osobno gromadzić metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne oraz odpady zmieszane. Łącznie daje to aż 5 różnych pojemników – jednak pamiętajmy, że w przypadku małych mieszkań doskonale sprawdzą się kosze, które posiadają osobne komory. Grunt to wyrobić w sobie nawyk odpowiedniej segregacji śmieci i robić to w sposób świadomy.

W mieszkaniach, szczególnie tych o mniejszym metrażu, doskonale sprawdzą się nieduże pojemniki na odpady segregowane. Warto zakupić takie, które są szczelnie zamykane – dzięki temu unikniesz ryzyka rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów, których wydzielanie wynika najczęściej ze składowania odpadów zmieszanych i bioodpadów. Dzięki ich wysokiej estetyce oraz dużej różnorodności kolorystycznej możesz ustawić je nawet na zewnątrz – np. w sytuacji, gdy nie masz zbyt dużo miejsca pod kuchennym zlewem. Zastosowanie nowoczesnych, zamykanych pojemników na śmieci pozwoli Ci odpowiednio zaaranżować przestrzeń nawet w kuchniach połączonych z salonem czy kawalerkach o niewielkim metrażu.

Kosze na śmieci możesz ustawiać nie tylko w kuchni – pojemniki na makulaturę doskonale sprawdzą się pod biurkiem, zaś odpady bio, metale i tworzywa sztuczne czy szkło możesz składować w garażu, w piwnicy, a nawet na balkonie, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo miejsca i zapewnić odpowiednią estetykę oraz higienę w mieszkaniu.

Jakie kosze do segregacji w domu wybrać? Do Twojej dyspozycji jest bardzo wiele rozwiązań, a tymi najpopularniejszymi są:

  • kosze na odpady pojedyncze – to klasyczne rozwiązania, które mogą być obrotowe, wysuwane albo otwierane na pedał i sprawdzą się zarówno do resztek jedzenia, jak i makulatury, opakowań po kosmetykach, opakowań szklanych czy wielu innych odpadów;
  • kosze na odpady wielomodułowe – posiadają kilka (nawet 5) osobnych komór, umożliwiając skuteczną segregację różnego rodzaju odpadów, zajmując niewiele miejsca i doskonale sprawdzając się w niewielkich mieszkaniach;
  • kosze do zabudowy i szafkowe – są często samootwierające się; można skutecznie dopasować je do mebli, dzięki czemu będą niewidoczne dla użytkowników;
  • zamykane kompostowniki – pozwolą na wyrzucanie resztek jedzenia czy innych bioodpadów.

Warto pamiętać, że odpady komunalne takiej jak zużyty sprzęt elektryczny, meble, opony itd. powinny być odbierane od mieszkańców, by nie musieli oni składować ich w tradycyjnych pojemnikach.

Pojemniki do segregacji odpadów w przestrzeni publicznej

Nieco inaczej sytuacja wygląda w kwestii koszy na śmieci w przestrzeni publicznej – w tym wypadku mamy zwykle do czynienia z większymi pojemnikami, wykonanymi z wysokogatunkowych materiałów, odpornych na akty wandalizmu czy negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Sprawdzą się one na zewnątrz, jak również wewnątrz pomieszczeniach – w restauracjach, hotelach, galeriach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej.

Pojemniki do segregacji odpadów w przestrzeni publicznej

Dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom możesz stworzyć skuteczny system segregacji, który będzie wygodny dla wszystkich użytkowników. Do Twojej dyspozycji są kosze wolnostojące do składowania odpadów – pojedyncze albo modułowe – które mogą posiadać nóżki, klapę, a nawet popielnicę. Zwykle oznaczone są specjalnymi symbolami lub kolorami, dzięki czemu nikt nie będzie miał problemów z umieszczeniem tworzyw sztucznych, papieru, szkła, odpadów bio czy odpadów zmieszanych we właściwym miejscu.

Co więcej, możesz postawić na dedykowane rozwiązania – np. dla gastronomii, które pozwolą zachować najwyższy poziom higieny w miejscach, w których jest to szczególnie wymagane.

Jakie są kosze do segregacji? Rodzaje, wielkości, materiały wykonania

Jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy z nas może postawić na bardzo zróżnicowane pojemniki do segregacji odpadów. Możesz postawić między innymi na:

Posiadają one różne wielkości – mogą to być niewielkie pojemniki na 30-40 litrów, jak również bardzo pojemne, np. 240-litrowe. To, który wybierzesz, zależeć powinno od ilości miejsca, jakim dysponujesz w mieszkaniu albo w przestrzeni publicznej.

Do najpopularniejszych pojemników na śmieci pod kątem materiału wykonania zaliczamy te z tworzyw sztucznych oraz metalu. Te drugie są zwykle zabezpieczone przed korozją, dlatego mogą być ustawiane pod gołym niebem – idealnie nadają się do przestrzeni publicznej. W domu sprawdzą się kosze plastikowe, które są lekkie i niewielkie, umożliwiając zaoszczędzenie sporej ilości miejsca.

Kosze do segregacji z popielnicą

Pamiętaj! Segregacja śmieci powinna być dobrze przemyślana, bo ma ogromny wpływ na przyszłość naszej planety. Polecamy więc zainwestowanie w odpowiednie pojemniki na odpady, które znajdziesz również w naszej ofercie.