Jak konserwować drewniane ławki?

    12.12.2022 00:00  
Jak konserwować drewniane ławki?

Aby drewniane ławki służyły nam przez długie lata, należy pamiętać o regularnej ich konserwacji. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że z naszym meblem nic złego się nie dzieje i może posłużyć nam przez kolejny sezon bez przykrych niespodzianek. Sprawdź, jak powinna wyglądać konserwacja drewnianych ławek ogrodowych, i już teraz zadbaj o swoje ławki z drewna.

Jak przeprowadzić konserwację drewnianej ławki?

Konserwacja ławek drewnianych, czy to parkowych czy ogrodowych, powinna odbywać się przynajmniej raz do roku, a najlepiej dwa razy w roku – przed sezonem (wiosna) i na koniec sezonu (jesień). Pamiętając o regularnych konserwacjach, zapewniamy dłuższe życie ławki.

Zastanawiasz się, jak konserwować drewniane ławki? To nie takie trudne! Oprócz malowania elementów warto także pamiętać o sprawdzeniu śrub – dokręceniu ich lub wymiany na nowe. Przyglądamy się również stanowi technicznemu drewna lub pozostałych elementów konstrukcyjnych – w razie uszkodzenia przystępujemy do naprawy lub wymiany.

Na co zwracać uwagę podczas konserwacji ławki?

W pierwszej kolejności, zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace konserwacyjne, musimy dokładnie sprawdzić, z jakim rodzajem drewna mamy do czynienia, gdyż dalsze kroki będą przebiegać nieco inaczej, a także będziemy potrzebować innych środków impregnujących.

Ławki ogrodowe wykonuje się najczęściej z drewna egzotycznego, rodzimego liściastego lub iglastego oraz drewna lakierowanego. Drzewo egzotyczne jest najbardziej wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych i jego konserwacja wymaga najmniejszych pokładów energii i zasobów. Najczęściej konserwacja ławki drewnianej przebiega tak:

  • Drewno oczyszczamy z zabrudzeń – wilgotną szmatką lub w przypadku silnych zabrudzeń wykorzystujemy specjalne środki czyszczące do drewna.
  • Czekamy do wyschnięcia.
  • Papierem ściernym delikatnie polerujemy drewno.
  • Pył wiórowy usuwamy szmatką i pozostawiamy do wyschnięcia.
  • Nanosimy olej do drewna egzotycznego, po 30 minutach bawełnianą szmatką usuwamy nadmiar oleju.
  • Zostawiamy na 24 godziny do wyschnięcia i wsiąknięcia oleju – najlepiej zabezpieczyć ławkę przed wilgocią i pełnym słońcem.

Drewno rodzime wymaga w pierwszej kolejności naniesienia impregnatu, następnie olejowania. Drzewo lakierowane na ławce należy zeszlifować, następnie nanieść impregnat i lakier lub lakierobejcę – tyle warstw, ile sugeruje producent preparatu.

Ławka parkowa konserwacja

Malowanie ławki parkowej

Malowanie ławki parkowej przebiega w taki sam sposób, jak opisano wyżej, z tą różnicą, że konserwator zabiera ławkę parkową do miejsca, w którym dokona malowania, oceny stanu technicznego i ewentualnych napraw lub wymiany poszczególnych elementów ławki, a także pozostawi mebel do wyschnięcia po malowaniu. Konserwacja ławki w parku nie jest skomplikowana, wystarczy przestrzegać zaleceń producenta środka konserwującego.

Przed przystąpieniem do malowania warto zdemontować śruby i inne mocowania, ewentualnie zabezpieczyć je przed preparatami do malowania typu olej czy impregnat lub lakier/lakierobejca.

Jak odnowić ławkę parkową w kilku krokach?

Odnowa ławki parkowej może być wykonana w kilku krokach, nie jest to proces skomplikowany. Konserwacja ławki parkowej w czterech krokach:

  • Krok 1. Zdemontuj śruby i mocowania, oceń stan techniczny drewna – w razie potrzeby wymień elementy na nowe.
  • Krok 2. Dokładnie oczyść ławkę z zabrudzeń (szmatka z wodą, myjka ciśnieniowa) i pozostaw do wyschnięcia.
  • Krok 3. Wypoleruj drewno za pomocą papieru ściernego, następnie szmatką usuń pył i zostaw drewno do wyschnięcia.
  • Krok 4. Użyj oleju/impregnatu/lakieru w zależności od rodzaju drewna – przestrzegaj zaleceń producenta preparatu i stosuj odpowiednie przerwy potrzebne do wyschnięcia drewna i wchłonięcia środków konserwujących.

Co robić w przypadku ataku pleśni i grzybów?

Pleśń i grzyby to zjawiska raczej nieuniknione dla drewna przebywającego cały rok na otwartej przestrzeni. W przypadku nalotu mącznego często wystarczy przetarcie zainfekowanego miejsca szmatką lub użycie myjki ciśnieniowej.

Jeśli pleśń osadziła się na dobre na ławce, należy papierem ściernym zedrzeć zainfekowane miejsce aż do żywego drewna przy użyciu papieru ściernego, następnie przetrzeć to miejsce w celu usunięcia pyłu oraz resztek pleśni. Można użyć także preparatu do zwalczania pleśni na bazie chloru, pozostawić do wyschnięcia, a następnie nałożyć olej/impregnat lub lakier.

Jeśli pleśni nie da się usunąć, należy element drewniany wymienić na nowy. Pleśń poznasz po ciemniejszych, a nawet czarnych plamach na drewnie.