Inteligentne rowerownie jako element zrównoważonej mobilności w mieście

    13.11.2023 10:01  
Inteligentne rowerownie jako element zrównoważonej mobilności w mieście

Inteligentne rowerownie rewolucjonizują mobilność w miastach, zapewniając rowerzystom bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Nie tylko zapobiegają kradzieżom, ale także promują transport przyjazny dla środowiska i wspierają zrównoważony rozwój miast. Jak najnowsze technologie przyczyniają się do inteligentniejszej urbanizacji i zdrowszego stylu życia mieszkańców?

Czym są inteligentne rowerownie?

Inteligentne rowerownie to innowacyjne rozwiązania, które odgrywają kluczową rolę w zrównoważonej mobilności miejskiej zgodnie z duchem „smart city”. Przede wszystkim zapobiegają kradzieżom, jak również dostarczają władzom miast cennych danych, które pomagają planować przyszłe potrzeby transportowe. W Szwecji, gdzie rocznie dochodzi do kradzieży około 65 tysięcy rowerów, przedsiębiorstwo One4Tech opracowało rowerownie z systemem blokującym i alarmem, sterowanym przez aplikację lub kartę, co stanowi skuteczne zabezpieczenie i zachęca do korzystania z rowerów​​.

Porównując je do tradycyjnych rowerowni, te intelgigentne wykorzystują technologię Bluetooth Low Energy (BLE) do odblokowywania miejsca parkingowego za pomocą smartfona, oferując większą wygodę i bezpieczeństwo. W Singapurze rozwiązanie to uzupełnione jest o GPS do śledzenia lokalizacji, sztuczną inteligencję do rekomendacji tras, Chatbota do komunikacji i zapytań oraz Blockchain do rezerwacji miejsc parkingowych.

Co więcej, inteligentne rowerownie odpowiadają na wzrost popularności rowerów jako środka transportu. W Kopenhadze w 2015 roku liczba rowerów po raz pierwszy przekroczyła liczbę samochodów​​. Według szacunków jazda na rowerze może przyczynić się do oszczędności od 6 do 14 milionów ton CO2 rocznie. Liczby mówią same za siebie – transport odpowiada za 28% łącznych emisji gazów cieplarnianych.

Korzyści z instalacji inteligentnych rowerowni

Korzyści płynące z instalacji inteligentnych rowerowni są wielowymiarowe i przynoszą znaczące efekty dla miast. Zaawansowane systemy zabezpieczeń nie tylko zwiększają bezpieczeństwo przechowywania rowerów, ale również zachęcają do częstszego wybierania tej przyjaznej dla środowiska formy przemieszczania się, promując zdrowszy tryb życia. Poprzez integrację z innymi środkami transportu miejskiego oraz aplikacjami mobilnymi inteligentne rowerownie ułatwiają mieszkańcom korzystanie z różnych form mobilności w sposób płynny i wygodny.

Nie należy zapominać o kolejnym ważnym aspekcie, jakim jest ograniczenie emisji CO2. Transport jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w miastach. Władze miast, zachęcając mieszkańców do jazdy na rowerze, mogą zmniejszać zależność ludzi od samochodów przyczyniających się do zatłoczenia ulic i wzrostu emisji szkodliwych gazów. Jednym z założeń inteligentnych miast jest zapewnienie niezawodnej infrastruktury dla rowerzystów. To kluczowy krok w kierunku osiągnięcia bardziej zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska mobilności miejskiej.

Technologie stosowane w inteligentnych rowerowniach

Technologie wykorzystywane w inteligentnych rowerowniach wyznaczają nowe standardy w dziedzinie miejskiej mobilności. Systemy RFID (Radio-Frequency Identification) są często stosowane w wypożyczalniach rowerów publicznych, gdzie zautomatyzowane stacje dokujące wykorzystują tę technologię do wypożyczenia i zwrotu rowerów. Dzięki temu użytkownicy są w stanie wypożyczyć rower z jednej „stacji” i zwrócić go w innej, co jest szczególnie wygodne w dużych miastach​​.

GPS służący do śledzenia rowerów pozwala na szybką lokalizację jednośladu w przypadku kradzieży, ale także umożliwia monitoring ich użycia i optymalizację rozmieszczenia rowerowni w mieście. Powstają także aplikacje mobilne pozwalające użytkownikom na lokalizowanie dostępnych rowerów i wolnych miejsc na rowerownie w czasie rzeczywistym, a także na dokonywanie płatności i zarządzanie rezerwacjami. To dość popularne rozwiązanie także w przypadku elektrycznych hulajnóg, które również cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców zatłoczonych miast.

Jednym z innowacyjnych przykładów zastosowania nowych technologii w rowerowniach jest integracja z infrastrukturą do ładowania e-rowerów, co nie tylko ułatwia użytkowanie rowerów elektrycznych, ale także wspiera rozwój elektromobilności. Systemy informacyjne mogą dostarczać dane o dostępności miejsc, warunkach pogodowych czy zalecanych trasach, często wykorzystując sztuczną inteligencję do personalizacji doświadczeń użytkowników.

Czy inteligentne rowerownie wyprą standardowe wieszaki na rowery?

Tradycyjne rowerownie nadal odgrywają ważną rolę w miejskim krajobrazie, zwłaszcza w Polsce, gdzie zainteresowanie bardziej zaawansowanymi systemami rowerowymi dopiero się rozwija. Polskie miasta często decydują się na zakup standardowych wieszaków rowerowych, które są montowane na wolnostojących konstrukcjach zabezpieczonych przed kradzieżą. Te rozwiązania są cenione za ich prostotę, funkcjonalność oraz łatwość w użytkowaniu i instalacji, dostarczając niezbędnych udogodnień dla cyklistów i promując ekologiczne środki transportu.