Gdzie wyrzucić ubrania i buty, których nie używasz?

    19.12.2020 13:28  
Gdzie wyrzucić ubrania i buty, których nie używasz?

Ubrania i buty nie są produktami długotrwałymi – w zależności od tego, jakie materiały zostały zastosowane w ich produkcji, mogą służyć nam rok albo maksymalnie kilka lat. Krótki cykl życia powoduje, że wielu z nas ma problem z tym, gdzie wyrzucać stare ubrania. Jak się okazuje, istnieje kilka opcji, z których warto skorzystać – sprawdźmy zatem, co zrobić z nieużywaną odzieżą i obuwiem.

Gdzie wyrzucać stare ubrania?

Resort środowiska informuje, że stare ubrania wcale nie muszą być wyrzucane na śmietnik. Często bowiem wyrastamy z odzieży lub pozbywamy się jej nawet wtedy, gdy nie ma zbyt wielu śladów użytkowania i znajduje się ona w całkiem dobrym stanie – na tyle dobrym, że może w przyszłości posłużyć komuś innemu. Zamiast wyrzucić, możesz przekazać – wystarczy, że zwrócisz uwagę na ogłoszenia gminy czy organizacji pożytku publicznego, które regularnie informują o zbiórce starych ubrań. Możesz zebrać odzież, umieścić ją w plastikowym worku i pozostawić we wskazanym miejscu. Wtedy segregacja odpadów nie będzie spędzać Ci snu z powiek.

A co w sytuacji, gdy w Twojej okolicy nie są organizowane takie zbiórki? Istnieje możliwość skorzystania ze specjalnych kontenerów na ubrania, które znajdują się niemal na każdym kroku. A jeżeli w Twoim miejscu zamieszkania nie ma takich kontenerów, niezbędna będzie segregacja odpadów i wyrzucanie zużytych ubrań do odpowiednich pojemników. Jakich?

Oznakowanie pojemników

Gdzie wyrzucać stare ubrania? Najlepiej do pojemnika na odpady zmieszane – włączając w to poniszczone już obuwie. Umieszcza się tam odzież niezdatną do dalszego użytkowania, której nie warto przeznaczać nawet dla potrzebujących – może być wykonana z materiałów naturalnych lub sztucznych. Pojemniki do odpadów zmieszanych mają czarny kolor i z całą pewnością znajdziesz je w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Kosze do segregacji śmieci

To jednak nie wszystko, co należy wiedzieć! Jeżeli elementy odzieży zostały wykonane z materiałów, które nadają się do ponownego przetworzenia, trzeba umieścić je w odpowiednim koszu do segregacji śmieci – np. na tworzywa sztuczne. Mówimy tutaj między innymi o klapkach, które mogą zostać poddane recyklingowi. Dzięki takiemu zachowaniu gospodarka odpadami będzie prawidłowa, co pozwoli ochronić środowisko naturalne.

Specjalne punkty składowania

W sytuacji, gdy ubrania zostały zanieczyszczone substancjami chemicznymi, najlepiej oddać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – można tam umieszczać również odpady wielkogabarytowe, elektroniczne i inne, które nie nadają się do żadnego z pojemników. Dzięki temu zagospodarowanie odpadów będzie prawidłowe i zostaną one zutylizowane w prawidłowy sposób.

Gdzie wyrzucić buty, których już nie używasz?

Z butami sytuacja wygląda podobnie, jak ze starymi ubraniami – kiedy są zdatne do użytku, warto oddać je potrzebującym, gdy są zniszczone, możesz wrzucić je do pojemnika na odpady zmieszane, a gdy zostały ubrudzone substancjami chemicznymi lepiej znaleźć Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Gdzie wyrzucić stare buty

Sprawdź nasze produkty do segregacji śmieci: