Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody?

    10.12.2021 11:47  
Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody?

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że coraz chętniej sięgamy po rozwiązania, które wpływają pozytywnie na środowisko naturalne. Jednym ze sposobów ograniczania ilości produkowanych w domostwach śmieci jest zamiana wody butelkowanej na filtrowaną – niestety problem pojawia się w momencie, gdy wkłady lub złoża filtrujące „zakończą żywot”. Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody, tak aby nie wyrządzać szkody naturze?

Czy zużyte filtry do wody można wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci?

Czy wiesz, że przeciętny człowiek wypija w ciągu dnia średnio 1,5 litra wody? To jedna butelka dziennie, która w skali miesiąca daje aż 30 pojemników, czyli 5 zgrzewek plastikowych butelek na jednego domownika! To również sporo odpadu, dlatego zamiana wody butelkowanej na filtrowaną wydaje się rozsądnym rozwiązaniem nie tylko ze względów finansowych, ale również ekologicznych.

Gdzie wyrzucić filtry do wody?

Jeśli nie masz pewności, gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody, warto w pierwszej kolejności zwrócić się do producenta – być może na opakowaniu znajdziemy informację o sposobie utylizacji zużytych wkładów filtrujących. Jeśli nie, drugim krokiem jest sprawdzenie na stronie internetowej producenta ewentualnych zaleceń co do utylizacji poszczególnych elementów wkładu.

Warto także zwrócić się do niego o listę sklepów oraz placówek publicznych, w których znajdują się punkty umożliwiające przekazanie zużytych wkładów – to właśnie z tych punktów producent odbiera wkłady i transportuje w większych ilościach za granicę, gdzie poddawane są recyklingowi. Plastikowe obudowy wykorzystywane są do produkcji innych elementów z tworzyw sztucznych, natomiast węgiel aktywny oraz wymiennik jonowy podlegają oczyszczaniu i są ponownie używane w ten sam lub zbliżony sposób.

Nadal zastanawiasz się, gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody? Jeśli w Twojej okolicy nie ma akurat punktu zbiórki zużytych wkładów, zgłoś się do urzędu gminy w celu uzyskania informacji o lokalizacji kontenerów na odpady trudne – można je znaleźć np. w marketach lub na osiedlach.

Możesz także samodzielnie zająć się segregacją zużytych wkładów do odpowiednich pojemników – obudowa ląduje do kosza na tworzywa sztuczne, z kolei węgiel aktywny z wymiennikiem jonowym umieść do pojemnika na odpady zmieszane.

W przypadku złóż filtracyjnych, warto zapytać dedykowanych serwisantów, czy mogą przy okazji wykonywania usług serwisowych przejąć od nas zużyty wkład filtrujący. Zwykle serwis nie pobiera dodatkowych opłat, o ile zamontowane złoża filtracyjne nie służą celom przemysłowym.

Jak można wykorzystać zużyte wkłady do filtrów wody?

Filtry, które posiadają wewnątrz drobinki węgla aktywnego, można jeszcze wykorzystać – nie jest konieczne wyrzucenie zawartości wkładu do kosza. Węgiel aktywny charakteryzuje się dużą porowatością, a poza tym bardzo dobrze utrzymuje wilgoć, dlatego zaleca się umieszczać go w bioodpadach lub zastosować jako składnik nawozu w ogrodzie.

Podsumowanie

Zużyte filtry do wody możesz przekazać producentowi – często w marketach i publicznych placówkach można znaleźć punkty zbiórki zużytych wkładów filtrujących. Czasem na opakowaniu producent informuje o prawidłowej segregacji zużytego wkładu, ale jeżeli takiej informacji nie ma, alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie wkładów do pojemników na odpady trudne (w marketach lub na osiedlach). Możesz także samodzielnie posegregować odpady – plastikową obudowę wyrzuć do tworzyw sztucznych, wkład ląduje do kosza z odpadami zmieszanymi. Węgiel aktywny można zaś wykorzystać w ogrodnictwie jako wspomagacz do kompostu. Starajmy się też unikać wyrzucania zużytego filtra do wody do pojemników na odpady zmieszane, gdyż nie będzie ich wówczas można poddać recyklingowi.