Działki rekreacyjne w mieście – jak wykorzystać przestrzeń na relaks i sport?

    11.03.2024 16:24  
Działki rekreacyjne w mieście – jak wykorzystać przestrzeń na relaks i sport?

Mieszkańcy dużych miast, zwłaszcza zamieszkujący blokowiska, często poszukują przestrzeni, w której mogliby wypocząć z dala od gwaru i szumu. Idealnie nadają się do tego celu działki rekreacyjne – niewielkie parcele często zlokalizowane na obrzeżach miast, na których możesz postawić niewielki domek lub altankę. Jak urządzić taką działkę, aby stała się miejscem, gdzie cała rodzina będzie chętnie spędzała wolny czas? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą pomóc w tym zadaniu.

Zastanów się, jak lubisz spędzać wolny czas

Pierwsze pytanie, które musisz sobie zadać przed rozpoczęciem planowania swojej przestrzeni, brzmi: jak będziesz spędzać wolny czas na swojej działce? Inaczej należy zaaranżować działkę, na której będziesz odpoczywać w leżaku z książką (w tym przypadku przyda się wygodny hamak), a inaczej przestrzeń, gdzie będą przebywały dzieci lub planujesz uprawiać sport. Jeszcze inaczej zaplanujesz działkę, na której będą rosły kwiaty lub warzywa.

Jeżeli jesteś osobą, która uwielbia gościć innych, z pewnością powinieneś pomyśleć o odpowiednim zestawie mebli ogrodowych, przy którym zasiądziecie do wspólnego grilla. Jeżeli jednak wolisz czynnie spędzać czas, warto, abyś odpowiednio zatroszczył się o swój sprzęt i zabezpieczył go przed uszkodzeniami lub kradzieżą. W przypadku gdy na działce rekreacyjnej przechowujesz np. rowery, najlepiej, jeśli postawisz je w odpowiednim stojaku, który daje możliwość przypięcia linki zabezpieczającej do ramy dwuśladu.

Zaplanuj dokładnie całą przestrzeń

Jeżeli odpowiedziałeś sobie na pytanie, do czego działka Ci posłuży, zacznij działać. Najlepiej na kartce papieru rozrysuj sobie wszystkie strefy, które chcesz, żeby znalazły się na Twojej parceli. Jeśli zależy Ci na ogródku warzywnym, uwzględnij go w swoich planach. Jeżeli jednak nie lubisz „grzebać w ziemi”, pozostaw przestrzeń, na której zasiejesz trawnik i np. wykorzystasz do uprawiania sportu w sezonie letnim.

Niezależnie od tego, jak zagospodarujesz swoją działkę, pamiętaj o tym, żeby znalazło się na niej miejsce zacienione. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na domek letniskowy lub altankę, zadbaj o to, żeby w przestrzeni pozostały wysokie drzewa, które są źródłem naturalnego cienia. Przyda się również niewielka wiata, pod którą w razie gorszej pogody schowasz narzędzia lub sprzęt ogrodowy.

Odpowiednio wykorzystaj każdą strefę

Masz już w głowie lub na kartce gotowy plan, co powinno znaleźć się na Twojej działce? W takim razie zacznij działać. Nie przejmuj się, jeżeli nie dysponujesz dużą przestrzenią – nawet niewielki metraż można funkcjonalnie zaaranżować dzięki odpowiednim wyborom. Na Twojej działce nie ma miejsca na domek letniskowy? Może w takim razie sprawdzi się niezabudowana altana, która zapewni sporo miejsca do odpoczynku, ale nie przytłoczy przestrzeni. Zamiast dużego boiska możesz zainwestować w niewielką bramkę do piłki nożnej, a wielką grządkę zastąpić kompaktową szklarnią.

Na niewielkich działkach rekreacyjnych dobrze sprawują się sprzęty uniwersalne, które pełnią kilka funkcji naraz. Przykładem są leżaki ogrodowe, które mogą służyć do relaksu lub być miejscem spożywania posiłków. Całoroczne meble odporne na zmienne warunki pogodowe możesz postawić w dowolnym, nawet nieosłoniętym miejscu, bez obawy o ich zniszczenie.

W przestrzeni rekreacyjnej może znaleźć się miejsce na niewielką bramkę lub siatkę do badmintona, natomiast w strefie, gdzie będziesz spożywał posiłki, odpowiedni stół i miejsce do siedzenia.

Jeśli lubisz kwiaty, ale niekoniecznie planujesz zakładać grządkę, dobrą opcją będzie także elegancka donica. Możesz posadzić w niej dowolną roślinność, również taką, która wymaga specyficznych warunków glebowych. Dzięki donicy roślinę łatwiej Ci będzie odpowiednio zabezpieczyć na okres zimowy lub przesadzić do bezpiecznego miejsca.

Troszcząc się o porządek na działce, nie możesz zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu odpadków. Aby podczas Twojej nieobecności do resztek nie dostały się dzikie zwierzęta lub gryzonie, warto odpowiednio zabezpieczyć kosz np. specjalną zabudową. Taka osłona jest nie tylko praktyczna, gdyż żadne zwierzę jej nie zniszczy, ale również estetyczna – może stanowić dodatkowy element dekoracyjny Twojej działki.

Mała architektura, która pomoże zadbać Ci o przestrzeń

Jak już wspomnieliśmy, każdą przestrzeń można dobrze zagospodarować. Wystarczy odpowiednio podejść do tematu i zastanowić się, czego oczekujemy od naszej działki. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę na etapie planowania i urządzania przestrzeni:

  • zastanów się, w jakiej strefie działki będziesz najczęściej przebywał i poświęć jej szczególnie dużo uwagi,
  • szukaj zamienników lub wyposażenia uniwersalnego – jeśli nie masz miejsca na altankę, pomyśl o niewielkiej wiacie,
  • poszukuj oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązań, które oddadzą Twój styl – możesz wykorzystać do tego np. materiały z odzysku, takie jak palety lub stare skrzynki po owocach,
  • zadbaj o równowagę – niech na Twojej działce znajdzie się miejsce do odpoczynku, biesiadowania oraz czynnego spędzania czasu,
  • nie zapominaj o aspektach praktycznych – na każdej działce przydadzą się podstawowe narzędzia, takie jak łopata lub taczka, oraz miejsce na składowanie odpadów.

Jeśli stoisz przed decyzją, jak urządzić swoją działkę, pamiętaj, żeby kierować się podstawową zasadą. To Tobie i Twoim bliskim będzie ona służyć, dlatego zaaranżuj ją tak, żeby dobrze Ci się spędzało na niej czas. Nie muszą się na niej znaleźć grządki warzyw czy kwiatów, jeśli wolisz, posiej na niej trawnik. Pamiętaj jednak o tym, żeby zapewnić sobie miejsce zacienione, gdzie odpoczniesz od upału.