Rodzaje boksów - szaf garażowych

    06.03.2018 17:11  
Rodzaje boksów - szaf garażowych

Wyróżniamy kilka zasadniczych rodzajów boksów garażowych i piwnicznych. Są nimi szafy na płozach, pełne boksy oraz mniejsze szafki narzędziowe. Każdy z rodzajów boksu jest przeznaczonych do innych zastosowań.

Boksy garażowe pełne

Szafy garażowe o pełnym profilu to rozwiązanie polecane przede wszystkim w tych miejscach, w których potrzebna jest naprawdę duża pojemność. Będą idealne do dużych garażów, a także do warsztatów, gdzie konieczne jest takie rozlokowanie sprzętu, żeby w każdej chwili był do niego łatwy dostęp. Pełne boksy garażowe są wyposażone w dwa skrzydła, otwierane na boki oraz mocne zamki, które chronią zawartość, a bardzo często także w specjalne alarmy z syreną. Głośny sygnał dźwiękowy informuje o próbie otwarcia boksu przez niepowołaną osobę.

Boksy na płozach

Szafy na specjalnych nogach mają mniejszą pojemność, ale jednocześnie świetnie sprawdzają się tam, gdzie nie ma dużej ilości sprzętu. Pod boksem można spokojnie coś postawić. Zastosowanie systemu otwierania opartego na sprężynach gazowych sprawia, że dostęp do zawartości takiej szafy jest naprawdę bardzo prosty. Boks garażowy otwiera się do góry, przez co po jego dwóch stronach nie trzeba wygospodarowywać miejsca na drzwiczki. Szafa jest idealna zarówno do podziemnego, jak i przydomowego garażu.

Szafa narzędziowa

Mniejsze szafki z większą ilością półek lub przegródek pozwalają w wygodny sposób przechowywać dużą liczbę narzędzi, w tym nawet te bardzo drobne. Półki i wieszaki gwarantują bardzo łatwy dostęp do każdego klucza czy urządzenia. Mocna konstrukcja wyposażona w doskonałej jakości zamek zabezpiecza zawartość przed kradzieżą. Małe szafki narzędziowe to z pewnością najtańsze meble garażowe, ale jednocześnie też najmniej pojemne. Sprawdzają się tam, gdzie ilość narzędzi jest niewielka. W przypadku konieczności rozlokowania większej liczby narzędzi, można zamówić szafkę o większym rozmiarze lub też zlecić jej wykonanie na wymiar.

Koszt boksu garażowego jest uzależniony od jego wielkości i od producenta. Najlepszej jakości boksy mają nieco wyższą cenę, ale wynika ona z precyzji wykonania i dużej trwałości. Boksy garażowe wykonane przez polskiego producenta, mają gwarancję oraz wykonane są z ogromną starannością, a to gwarantuje satysfakcję. Szafy garażowe to doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców bloków, którzy nie posiadają piwnicy, ale mają hale garażowe. Wtedy szafę można postawić na swoim miejscu parkingowym i w ten sposób zyskuje się bezpośredni dostęp do jej zawartości. W szafie oprócz narzędzi, opon czy roweru można przechowywać wózek dziecięcy albo fotelik.

Zagospodarowanie garaży podziemnych, domowych i wspólnych miejscach parkingowych

To, jak zaaranżowane jest wnętrze garażu, ma bardzo istotny wpływ na komfort użytkowania oraz oszczędność czasu. Bałagan nie sprzyja wygodzie ani też nie ułatwia wykonywania codziennych czynności. Dlatego też uporządkowanie garażu to kwestia zasadnicza. Szczególnie przydatne będą tutaj boksy garażowe, wieszaki na rowery i narty oraz różnego rodzaju szafki narzędziowe.

Jak zaaranżować wyposażenie garażu?

Przede wszystkim warto ustalić wcześniej konkretny plan aranżacji. Przy sporządzaniu tego planu należy wziąć pod uwagę ilość posiadanych rzeczy. To pozwoli łatwiej rozeznać się w ilości i wielkości szafek czy uchwytów, jakie trzeba będzie kupić. Na podłodze najlepiej będzie założyć płytki ceramiczne lub specjalne płytki z PCV. Dobrze byłoby też, gdyby podłoga była wyposażona w kratkę ściekową. To ułatwi sprzątanie garażu i pozwolić uniknąć wnoszenia brudu do domu.

W najbardziej oddalonym miejscu garażu może stanąć specjalny boks garażowy, w którym będą przechowywane opony, rowery lub inne sprzęty.

Jeżeli nie planujesz zakupu boksu, z pewnością dobrze będzie się wyposażyć w specjalne uchwyty. Na rynku dostępne są wieszaki na narty, wieszaki na opony oraz uchwyty na bagażniki samochodowe. Ich zastosowanie pozwoli oszczędzić naprawdę dużo miejsca. Cały sprzęt znajdzie się na ścianach, a podłoga garażu będzie wolna. Dzięki rozmieszczeniu sprzętu na ścianach zyskujesz sporo miejsca nawet w małym garażu, a dodatkowo dostęp do wszystkiego jest bardzo prosty.

Narzędzia i sprzęt (łopata, siekiera, miotła, nożyce do żywopłotu, grabie itp.) mogą zawisnąć na specjalnych ściankach narzędziowych, które są wyposażone w haczyki i uchwyty.

Niektóre sprzęty można podwiesić na specjalnych półkach przytwierdzonych do sufitu, ale w tym przypadku trzeba pamiętać o wybraniu dobrej jakości półek i ich bardzo dokładnym montażu.

Jeżeli chodzi o materiał, z jakiego powinny być wykonane meble garażowe, to z pewnością należy stawiać albo na stal, albo na grubą płytę MDF. Na pewno nie sprawdzą się zwyczajne meble, których pozbędziemy się z domu, bo są one po prostu zbyt delikatne, jak na ciężar i charakter garażowego wyposażenia.

Doskonałym rozwiązaniem będzie też specjalny system zabudowy garaży i chociaż jest to rozwiązanie najdroższe, to najbardziej estetyczne i najwygodniejsze.

Aranżacja miejsc postojowych

W przypadku hal postojowych zastosowanie boksów garażowych jest wręcz idealnym rozwiązaniem. Większość spółdzielni mieszkaniowych nie ma nic przeciwko wstawianiu szaf. Wystarczy tylko wypełnić odpowiednie oświadczenie i zgłosić taki fakt do administracji. W przypadku posiadania niewielkiej ilości rzeczy, jeden boks można dzielić z zaufanym sąsiadem, co zmniejszy wydatek na jego zakup.

Jak utrzymać porządek w garażu?

Garaże często traktowane są po macoszemu. Największą uwagę przykłada się zazwyczaj do porządku w domu, a przestrzeń garażowa pozostaje często bardzo zaniedbana. Porozrzucane rzeczy, brak konkretnego miejsca składowania drobnych narzędzi i niemożność wygodnego poruszania się to największe bolączki garaży. Na szczęście są sposoby, żeby utrzymać w nich porządek.

Boksy garażowe

W garażu o większych niż minimalne rozmiarach doskonale sprawdzi się pojemny boks garażowy. Można w nim przechowywać niemalże wszystko. Począwszy od opon, poprzez rower, płyny eksploatacyjne do samochodu a na narzędziach kończąc. Drobny sprzęt (o ile nie jest go dużo), można przechowywać w wiszącej skrzynce narzędziowej, która jest zamykana na klucz.

W garażu zaadaptowanym na warsztat z pewnością przydatny stanie się wózek warsztatowy. Wózek taki, mimo niepozornych rozmiarów jest bardzo pojemny i pomaga utrzymać ład.

Wieszaki na opony, narty i rowery

Uchwyt na rower lub sprzęt narciarski to rozwiązanie ze wszech miar wygodne. Sprzęt wisi na ścianie i możemy w ten sposób oszczędzić sporo miejsca. Koszt uchwytu nie jest duży, ale z pewnością jego zastosowanie wydatnie przełoży się na utrzymanie porządku i na komfort. Wieszaki na opony czy rowery dostępne są nie tylko w wersjach ściennych, ale też sufitowych.

Oddzielne miejsca na różne przedmioty

Najlepiej jest podzielić przestrzeń garażową w zależności od rodzaju przechowywanych tam rzeczy. Wtedy odnalezienie konkretnego przedmiotu będzie znacznie prostsze. Doskonałym pomysłem jest wydzielenie osobnej przestrzeni dla wyposażenia samochodu, sprzętu ogrodniczego i sportowego. Jeżeli garaż jest wystarczająco duży, można podzielić wyposażenie na 3 ściany i kupić szafki o mniejszej głębokości.

Pudełka i szafki na drobne sprzęty i akcesoria

Najdrobniejsze wyposażenie garażu najlepiej będzie powiesić na specjalnych ściankach narzędziowych, które wyposażone są w haczyki lub po prostu spakować do pudeł.

W wyborze każdego rozwiązania, które ułatwia organizację przestrzeni, należy z pewnością kłaść nacisk na jakość. Szafka z wiecznie niedomykającymi się drzwiczkami lub skrzynka, w której mieści się bardzo mało rzeczy, nie są z pewnością najlepszym rozwiązaniem. Meble garażowe mają służyć przez lata, tak więc powinny być solidne. Im twardszy materiał i dokładniejsze wykonanie, tym po prostu lepiej. Wyższa cena profesjonalnych boksów czy uchwytów pozwala tak naprawdę zaoszczędzić. Zamiast inwestować w marnej jakości urządzenia, wydajesz więcej, ale wiesz, że zakup będzie Ci służył przez długi czas.