Zielona mała architektura miejska - korzyści dla środowiska

    06.02.2023 15:52  
Zielona mała architektura miejska - korzyści dla środowiska

Przez lata nasze miasta stawały się bardziej betonowe, pozbawione wszelkiej roślinności na korzyść chodników, deptaków i miejsc parkingowych. To doprowadziło do wzrostu temperatury w centrach miast, dodatkowo czyniąc je smutnymi miejscami, z których ludność stopniowo zaczęła „uciekać” na przedmieścia lub tereny wiejskie. Poznaj zalety i wpływ zielonej małej architektury miejskiej na środowisko. Dowiedz się, jak zielona mała architektura może poprawić jakość życia mieszkańców miasta i sprawić, by miasta stały się bardziej przyjazne dla środowiska.

Czym jest zielona mała architektura miejska?

Ogólnie małą architekturą miejską nazywamy obiekty niewielkich wymiarów, które pełnią w mieście określone funkcje. Mają za zadanie służyć mieszkańcom, aby chętnie korzystali z uroków miasta. Są to np. ławki parkowe, pojemniki do segregacji odpadówstojaki na rowery czy architektura drogowa (słupki, barierki).

Gdy mówimy o zielonej architekturze miejskiej, skupiamy się przede wszystkim na aspekcie środowiskowym. Z założenia elementy zielonej małej architektury powinny być przyjazne dla natury, a więc wykonane z materiałów np. pochodzących z odzysku i bezpiecznych dla środowiska. Mowa tutaj m.in. o wertykalnych zielonych ścianach, kwietnikach oraz donicach.

Zalety zielonej małej architektury dla środowiska

Zielona architektura miejska ma za zadanie odwrócić stan przez lata praktykowanej „betonozy”, kiedy to masowo wycinano drzewa i krzewy, zastępując je betonowymi płytami i kostkami. Dziś wiemy, że obecność natury i zieleni jest nie tylko ozdobnikiem, ale przynosi konkretne korzyści mieszkańcom miast.

Zalet zielonej architektury miejskiej jest dość sporo. Nie zapominajmy o walorze estetycznym – taka architektura dekoruje miasta, ale jednocześnie skłania mieszkańców do pozostania w nim. Następnie mamy aspekt psychologiczny – ludzie kochają otaczać się naturą. W miastach ilość zieleni jest mocno ograniczona, co wpływa także na nasz nastrój. Lepiej czujemy się w obecności kojącej zieleni.

I kolejna kwestia – wpływ zielonej architektury na środowisko. Mówimy tutaj o ochłodzeniu mikroklimatu, produkcji niezbędnego do życia tlenu. Są także miejscem do życia dla owadów, w tym pszczół – gatunku zagrożonego wyginięciem przez działalność człowieka.

Jak zielona mała architektura poprawia jakość życia mieszkańców miasta

Korzyści dla środowiska z zielonej małej architektury miejskiej są widoczne gołym okiem. Wykorzystanie elementów małej architektury zdecydowanie podnosi jakość życia mieszkańców miasta. Przede wszystkim obecność roślinności w zabetonowanej miejscowości wpływa na obniżenie temperatury w mieście w okresie letnich upałów. Beton odbija światło, w związku z czym termometry w miastach potrafią wskazywać o wiele większe wartości niż np. w parkach czy terenach zielonych. Rośliny wchłaniają ciepło pochodzące ze słońca, zapewniając także cień.

Drugi aspekt – zielona mała architektura a jakość powietrza w mieście. Nie ma co się oszukiwać, zanieczyszczenie powietrza w aglomeracjach miejskich zwykle przekracza dopuszczalne normy. Korki, używanie węgla jako opału czy w końcu palenie śmieci – to wszystko wpływa na złą jakość powietrza. Rośliny produkują tlen, który jest nam niezbędny do życia, pochłaniając jednocześnie szkodliwe substancje z powietrza. Nie zapominajmy o akustyce – wertykalne zielone ściany pochłaniają hałasy, mogą więc pełnić rolę separatorów od hałaśliwych ulic czy wyizolować cichą strefę w centrum miasta. Poprawa jakości życia dzięki zielonej architekturze miejskiej jest więc znacząca.

Przykłady zielonej małej architektury w polskich miastach

Zielona mała architektura w polskich miastach przestaje dziwić mieszkańców. Coraz chętniej zabiegamy o to, by w naszym otoczeniu nie brakowało roślin. Władze miast inwestują w budowę wertykalnych zielonych ścian, stawiają kwietniki czy donice w pobliżu miejsc wyznaczonych do odpoczynku czy rekreacji.

Możemy spotkać również bardziej efektowne rozwiązania, jak na przykład zielone dachy – na przystankach czy wiatach (rowerowych, ale również śmietnikowych). Korzyści płynące ze stosowania zielonej małej architektury są nieocenione, dlatego coraz chętniej sięgamy po tego typu rozwiązania.

Przykłady zielonej małej architektury w Polsce:

  • palmy w Gliwicach i Katowicach (wypożyczane z gliwickiej Palmiarni Miejskiej),
  • dziedziniec Urzędu Miasta w Poznaniu – donice z drzewami i zielenią, mobilne siedziska, poidełko,
  • zielony dach przystanku autobusowego – Opole (w pobliżu Galerii Solaris),
  • zielony przystanek (dach i wertykalna ściana) w Białymstoku,
  • zielone wiaty rowerowe w Radomiu.