Zagospodarowanie przestrzeni galerii handlowej

    12.05.2018 20:55  
Zagospodarowanie przestrzeni galerii handlowej

Galerie handlowe pojawiają się w przestrzeni miejskiej jak grzyby po deszczu. Przyzwyczailiśmy się już do ich obecności, dlatego nie zwracamy często uwagi na to jak są zagospodarowane wnętrza takich miejsc. Dopiero wówczas,gdy czegoś tam brakuje, zaczynamy zastanawiać się nad tym, jak powinna wyglądać infrastruktura wnętrza takiego obiektu.

Kosze i ławki

Podstawowe wyposażenie galerii handlowej, którego brak odczujemy, to tzw. mała architektura. W tym przypadku będą to przede wszystkim kosze i ławki. Mogą to być nowoczesne kosze miejskie, nadające się zarówno do ustawiania wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów, albo też dedykowane specjalnie do wystroju. Ich najważniejszym zadaniem jest jednak zbieranie odpadków. Jeżeli kosze na odpadki nie występują, jest ich za mało albo są przepełnione, klienci odwiedzający galerię nie będą mogli wyrzucić swoich śmieci - czy to opakowań po produktach czy też resztek jedzenia. Może to być dość frustrujące i w ostateczności skończyć się tym, że klienci już do tej galerii nie wrócą. Podobnie ma się sprawa z ławkami. Obojętnie czy będą to ławki metalowe czy wykonane z kompozytów, na metalowych elementach, najważniejsze jest, żeby zmęczony chodzeniem po sklepach klient mógł chwilę odpocząć. Po tej chwili może kontynuować zakupy. Jeżeli nie będzie miał gdzie usiąść, po prostu wyjdzie z galerii.

Inne wyposażenie

Galerie handlowe to często tak naprawdę małe miasteczka, z barami, kioskami i przestrzenią przeznaczoną na wypoczynek. Ten ostatni obszar może niekiedy okazać się decydujący, ponieważ klienci mają do wyboru sporo galerii handlowych, w których często są te same lub podobne sklepy, jeżeli więc mają wybrać akurat tą, coś musi ich tam przyciągnąć. Wygodny parking czy fajne knajpki to istotny magnez dla odwiedzających, ale możliwość wypoczęcia (nie koniecznie przy kawie) to coś co najmniej równie ważnego. Wygodna ławka z oparciem powinna być więc postawiona w odpowiednim otoczeniu, najlepiej wśród zieleni, żywych roślin i w przyjaźnie zaaranżowanej przestrzeni. Dodatkowo w miejscach, w których używane są duże wózki kołowe, czyli w galeriach, w których są supermarkety, warto dodatkowo wykorzystać odbojniki ścienne. Zabezpiecza one ściany przed uszkodzeniem. Dotyczy to zwłaszcza narożników.