Zagospodarowanie garaży podziemnych, domowych i wspólnych miejscach parkingowych

    06.03.2018 17:12  
Zagospodarowanie garaży podziemnych, domowych i wspólnych miejscach parkingowych

To, jak zaaranżowane jest wnętrze garażu, ma bardzo istotny wpływ na komfort użytkowania oraz oszczędność czasu. Bałagan nie sprzyja wygodzie ani też nie ułatwia wykonywania codziennych czynności.

Dlatego też uporządkowanie garażu to kwestia zasadnicza. Szczególnie przydatne będą tutaj boksy garażowe, wieszaki na rowery i narty oraz różnego rodzaju szafki narzędziowe.

Jak zaaranżować wyposażenie garażu?

Przede wszystkim warto ustalić wcześniej konkretny plan aranżacji. Przy sporządzaniu tego planu należy wziąć pod uwagę ilość posiadanych rzeczy. To pozwoli łatwiej rozeznać się w ilości i wielkości szafek czy uchwytów, jakie trzeba będzie kupić. Na podłodze najlepiej będzie założyć płytki ceramiczne lub specjalne płytki z PCV. Dobrze byłoby też, gdyby podłoga była wyposażona w kratkę ściekową. To ułatwi sprzątanie garażu i pozwolić uniknąć wnoszenia brudu do domu. W najbardziej oddalonym miejscu garażu może stanąć specjalny boks garażowy, w którym będą przechowywane opony, rowery lub inne sprzęty.

Jeżeli nie planujesz zakupu boksu, z pewnością dobrze będzie się wyposażyć w specjalne uchwyty. Na rynku dostępne są wieszaki na narty, wieszaki na opony oraz uchwyty na bagażniki samochodowe. Ich zastosowanie pozwoli oszczędzić naprawdę dużo miejsca. Cały sprzęt znajdzie się na ścianach, a podłoga garażu będzie wolna. Dzięki rozmieszczeniu sprzętu na ścianach zyskujesz sporo miejsca nawet w małym garażu, a dodatkowo dostęp do wszystkiego jest bardzo prosty.

Narzędzia i sprzęt (łopata, siekiera, miotła, nożyce do żywopłotu, grabie itp.) mogą zawisnąć na specjalnych ściankach narzędziowych, które są wyposażone w haczyki i uchwyty. Niektóre sprzęty można podwiesić na specjalnych półkach przytwierdzonych do sufitu, ale w tym przypadku trzeba pamiętać o wybraniu dobrej jakości półek i ich bardzo dokładnym montażu. Jeżeli chodzi o materiał, z jakiego powinny być wykonane meble garażowe, to z pewnością należy stawiać albo na stal, albo na grubą płytę MDF. Na pewno nie sprawdzą się zwyczajne meble, których pozbędziemy się z domu, bo są one po prostu zbyt delikatne, jak na ciężar i charakter garażowego wyposażenia. Doskonałym rozwiązaniem będzie też specjalny system zabudowy garaży i chociaż jest to rozwiązanie najdroższe, to najbardziej estetyczne i najwygodniejsze.

Aranżacja miejsc postojowych

W przypadku hal postojowych zastosowanie boksów garażowych jest wręcz idealnym rozwiązaniem. Większość spółdzielni mieszkaniowych nie ma nic przeciwko wstawianiu szaf. Wystarczy tylko wypełnić odpowiednie oświadczenie i zgłosić taki fakt do administracji. W przypadku posiadania niewielkiej ilości rzeczy, jeden boks można dzielić z zaufanym sąsiadem, co zmniejszy wydatek na jego zakup.