Zabudowa kosza na śmieci – jakie posiada zastosowanie?

    05.02.2021 09:15  
Zabudowa kosza na śmieci – jakie posiada zastosowanie?

Segregacja śmieci jest naszym obowiązkiem. Aby robić to skutecznie i poprawnie, potrzebne jest aż pięć różnych pojemników – na plastik, szkło, papier, odpady zmieszane i odpady biodegradowalne. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku, czy w domu jednorodzinnym składowanie odpadów powinno odbywać się w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach.

Istnieje wiele różnych rozwiązań, które zabezpieczają składowiska przed niechcianymi lokatorami i pozwalają utrzymać je w czystości. Najczęściej spotykanym miejscem składowania odpadów na osiedlach miejskich są wiaty śmietnikowe. Każda wiata wyposażona jest w kilka dużych pojemników, do których można wrzucić posegregowane odpady. Coraz bardziej popularne stają się także inne rozwiązania – śmietniki podziemne i zabudowy do koszy na śmieci. Nowoczesne, higieniczne, proste w obsłudze. A co najlepiej sprawdzi się na prywatnej posesji? Zabudowa koszy na śmieci.

Czym są zabudowy koszy na śmieci?

Zabudowa kosza na śmieci to bardzo ciekawe i praktyczne rozwiązanie, nie tylko w na miejskich osiedlach, ale także na posesjach prywatnych. Zabudowa pojemnika na odpady pozwala ukryć nieestetyczny plastikowy kosz w atrakcyjnej i nowoczesnej obudowie. Zabudowa kosza na śmieci spełnia nie tylko zadanie wizualne, ale przede wszystkim posiada zastosowanie ochronne.

Zabudowa kosza na śmieci chroni go przed opadami atmosferycznymi i nagrzewaniem. Dzięki temu z pojemników, zwłaszcza z odpadów biodegradowalnych i zmieszanych, nie będzie ulatniał się nieprzyjemny zapach. Składowane śmieci nie będą przyciągały dzikich zwierząt i nie będą rozgrzebywane przez ptaki, dziki i szczury. Ponadto pomagają utrzymać kosze na śmieci w czystości.

Zabudowy koszy na śmieci zazwyczaj mają tę samą zasadę działania. Posiadają otwieraną od góry klapę, do której jest przymocowana pokrywa plastikowego kosza. Otwierając obudowę, otwieramy jednocześnie pojemnik na odpady. Opróżnianie kosza jest możliwe dzięki otwieranym drzwiczkom od frontu. Dzięki temu możemy szybko i bez problemu wyjechać koszem na zewnątrz i usunąć z niego  zawartość.

zabudowa kosza na śmieci zastosowanie

Zabudowa kosza na śmieci – gdzie powinna się znaleźć?

Zabudowy koszy na śmieci mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba segregacji śmieci – prywatne posesje, osiedla, hotele i restauracje, działki rekreacyjne, przestrzeń publiczna. Niezależnie od tego, w jakim miejscu będzie ustawiona, ważne jest, aby można było bez problemu się do niej dostać. Nie tylko po to, aby wyrzucić śmieci, ale także, by szybko opróżnić pełny pojemnik.

Gdzie ustawić zabudowę do kosza na prywatnej posesji? Najlepiej na linii ogrodzenia. Nie będzie zwracała na siebie uwagi i będzie w miarę blisko miejsca odbioru naszych odpadów przez firmę komunalną. Oczywiście, możemy ją ustawić w dowolnym miejscu naszego ogrodu. Najwygodniej będzie, jeśli zabudowa kosza na śmieci stanie na utwardzonym obszarze, do którego prowadzi ścieżka.

Zabudowy do koszy na śmieci posiadają atrakcyjny wygląd zewnętrzny i nie powinny nam zaburzyć ogólnego wystroju ogrodu. Jeśli obawiamy się, że zbyt wyraźnie będzie się rzucała w oczy, możemy ją nieco udekorować. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest obsadzenie zabudowy wokół roślinami – trawami i żywopłotem. A jeśli konstrukcja na to pozwala, możemy na górze zrobić ogród dachowy i wypełnić go ozdobnymi kamieniami i roślinami skalniakowymi.

Różne rodzaje zabudowy koszy do segregacji odpadów – zalety i wady

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów zabudów do koszy na śmieci. Różnią się między sobą wielkością i materiałem, z jakiego są wykonane. Wszystkie powinny jednak łączyć wspólne cechy – powinny być trwałe, łatwe w obsłudze, odporne na warunki atmosferyczne i atrakcyjne wizualnie.

Zabudowy do koszy możemy podzielić, ze względu na:

Materiał, z jakiego zostały wykonane

Drewniane zabudowy do koszy na śmieci są najczęściej spotykanymi zabudowami na posesjach prywatnych. Idealnie wkomponują się w wystrój każdego ogrodu. Nie sprawdzą się w przestrzeniach publicznych i na osiedlach mieszkalnych. Drewno, z jakiego są zrobione,  jest odpowiednio zaimpregnowane i odporne na działania atmosferyczne, niezależnie od pory roku. Zabudowy drewniane są niestety mniej trwałe niż metalowe. Po kilku latach drewno może zmienić kolor i będzie wymagało drobnych prac konserwacyjnych. Przy mocnym uderzeniu może niestety pęknąć. Niektóre drewniane zabudowy są dodatkowo wyposażone w miejsce do segregacji śmieci.

Metalowe zabudowy do koszy na śmieci są niezwykle trwałe, wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i uderzenia. Sprawdzą się zarówno na posesjach prywatnych, jak i w przestrzeni publicznej, osiedlach mieszkalnych, hotelach, restauracjach – słowem wszędzie. Nie wymagają konserwacji, są łatwe w czyszczeniu i obsłudze. Nowoczesny wygląd idealnie wkomponuje się w każdą przestrzeń.

Z tworzyw sztucznych – odporne na warunki atmosferyczne (wilgoć, wysoka temperatura) i zniszczenia. Łatwe w czyszczeniu i obsłudze. Idealnie sprawdzą się w ogrodzie i na działkach rekreacyjnych. Nie sprawdzą się na osiedlach mieszkalnych i w przestrzeni publicznej.

do czego służy zabudowa do kosza na śmieci

Są również zabudowy łączące w sobie elementy drewniane i metalowe.

Pojemność

Plastikowe pojemniki na odpady mają różną pojemność – 120 l, 240 l, 360 l, a kontenery nawet 1100 l. Zabudowy na kosze na śmieci również. Każda z nich została dopasowana do standardowych pojemności plastikowych koszy. Dzięki temu szybko i estetycznie możemy ukryć każdy pojemnik. Do użytku prywatnego lepiej sprawdzą się zabudowy do mniejszych koszy – 120 l i 240 l.  Na osiedlach – zabudowy do dużych kontenerów.

Sposób otwierania

Zabudowy koszy na śmieci spełniają to samo zadanie, ale, w zależności od producenta, posiadają różne mechanizmy otwierania. Najpopularniejsze zabudowy są wyposażone w otwieraną od góry pokrywę, a razem z nią podnosi się plastikowa klapa kosza na śmieci. Wypełniony kosz można szybko opróżnić poprzez otwarcie dolnych drzwi i wysunięcie pojemnika na zewnątrz. Otwierane drzwi, jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą być zamykane na klucz.

Są także modele, które nie posiadają otwieranej od góry pokrywy, a jedyną możliwością na dostanie się do kosza jest otwarcie dolnych drzwi. Jest to zdecydowanie mniej praktyczne i mniej higieniczne rozwiązanie.

Zabudowy pojedyncze i wielomodułowe

Zabudowy do koszy mogą być pojedyncze i wielomodułowe, najczęściej spotykane są zabudowy na kosze 3-modułoweZabudowy pojedyncze pozwolą na ukrycie jednego kosza, a 3-modułowe aż trzech. Wielomodułowe zabudowy na śmieci są lepszym rozwiązaniem niż pojedyncze, zwłaszcza kiedy ciąży na nas obowiązek segregacji śmieci. Trzy ustawione obok siebie pojemniki, każdy oznaczony innym kolorem, pozwolą szybko i skutecznie przesortować i umieścić śmieci w prawidłowym miejscu. Zaoszczędzą czas i ułatwią segregację.

Przedstawiliśmy najważniejsze informacje o zabudowach koszy do segregacji śmieci. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów i z łatwością można dopasować produkty do własnych potrzeb. W swojej ofercie posiadamy kilka modeli solidnych, nowoczesnych i praktycznych obudów, które idealnie sprawdzą się zarówno na posesjach prywatnych, osiedlach mieszkalnych, jak i w pozostałych miejscach.

Podsumowanie

Zabudowy do koszy to idealny sposób na zmianę nieestetycznych plastikowych pojemników w nowoczesne i atrakcyjne składowiska odpadów. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba segregacji śmieci – na prywatnych posesjach, działkach rekreacyjnych, osiedlach mieszkaniowych, w przestrzeni publicznej. Są trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne i zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Zabudowy do koszy dostępne są w wielu wariantach – pojedyncze, wielomodułowe i wykonane z różnych materiałów – drewniane, metalowe, z tworzywa sztucznego. Zabudowy koszy do segregacji śmieci to nie tylko uroczy, ale także niezwykle praktyczny element wyposażenia naszego ogrodu.