Wyposażenie placu zabaw – czego nie może na nim zabraknąć?

    19.09.2019 09:02  
Wyposażenie placu zabaw – czego nie może na nim zabraknąć?

Rodzice od zawsze poszukują bezpiecznych miejsc, w których ich pociechy mogą poznawać świat poprzez rozrywkę. Odpowiednie wyposażenie placu zabaw pozwala na miłe spędzanie czasu z rówieśnikami, a także na rozwijanie dziecięcych pasji i umiejętności. Musi być również dostosowane do opiekunów, aby wszyscy mogli czerpać jak najwięcej korzyści z przebywania poza domem.

Dlaczego odpowiednie wyposażenie placu zabaw jest ważne?

Miejsca dostosowane do dzieci i ich opiekunów muszą spełniać wiele funkcji. Są nie tylko punktem w parkach i przy osiedlach, który wpływa na estetykę otoczenia. Zachęcają również dzieci do działania, aby mogły się one szybciej rozwijać, z kolei dorosłym dają szansę na spotkanie się ze znajomymi i sąsiadami. Dodatkowo nakłania pociechy do większej aktywności, budowania mięśni i doskonalenia zdolności motorycznych. Huśtawki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe i inne rodzaje sprzętu przyczyniają się do rozwijania:

  • równowagi,
  • szybkości,
  • zwinności,
  • koordynacji ruchowej.

Ważne! Przyzwyczajenie maluchów do ćwiczeń i uczynienie z tych czynności przyjemnej rozrywki może zachęcić dzieci do pozostania aktywnym przez całe życie.

Place zabaw to także miejsca spotkań. Dzieci uczą się na nich jak się komunikować, uzgadniać zasady i rozwiązywać konflikty – wszystko to jest niezbędne przy budowaniu umiejętności społecznych. Pociechy mogą pokonywać nieśmiałość, gdy bawią się razem i doświadczają podstaw dzielenia się i przyjaźni. Z kolei odpowiednie elementy placu zabaw, takie jak ławki parkowe czy stoły, pozwalają dorosłym na spokojne doglądanie swoich podopiecznych i prowadzenie rozmów ze znajomymi. Co więc powinno znaleźć się na placu zabaw, by zarówno dzieci, jak i ich rodzice, byli zadowoleni?

Co potrzebne jest dzieciom do zabawy?

1. Miejsce do gry w piłkę

Wydzielona strefa, w której można beztrosko grać w piłkę, to przyjemny dodatek, który urozmaici przestrzeń dla dzieci. Jeśli plac zabaw znajduje się blisko ulicy lub w bezpośrednim sąsiedztwie parkingów, to musi być zabezpieczony odpowiednio wysokim ogrodzeniem. Takie rozwiązanie sprawi, że piłka nigdy nie wyląduje poza granicami placu, więc dzieci nie będą musiały wychodzić poza zasięg wzroku rodziców.

2. Tematyczne konstrukcje

Domki lub statki zawierają wiele funkcji, dzięki którym stają się centralnym punktem każdego placu zabaw. Liny wspinaczkowe, zjeżdżalnie i tunele to tylko niektóre z najczęściej spotykanych opcji. Można także szukać specjalistycznych dodatków, takich jak teleskopy i lusterka, które zapraszają dzieci na chwilę zabawy. Często konstrukcje są tematycznie dostosowane do otoczenia, dzięki czemu idealnie wpisują się w okolicę i ją uatrakcyjniają.

3. Zestawy huśtawkowe

Plac zabaw po prostu nie jest taki sam bez zestawu huśtawek, a ten klasyczny sprzęt to świetny sposób zarówno dla dzieci, jak i dorosłych na wzmocnienie koordynacji i budowanie relacji międzyludzkich. Huśtawki są idealne do stosowania jako wyposażenie placów zabaw w przy osiedlach, ponieważ dostępne są one w wielu stylach i wielkościach, dzięki czemu łatwo można je dopasować do dostępnej przestrzeni.

wyposażenie placu zabaw

4. Bujaki

Bujaki przeszły długą drogę od czasu wprowadzenia pierwszych metalowych prototypów. Dzisiejsze modele są bezpieczniejsze dzięki całkowicie zamkniętym gumowym mechanizmom sprężynowym, które pomagają kontrolować nagłe zatrzymania i maksymalne wychylenie, jakie mogą osiągnąć dzieci. Posiadają także takie funkcje, jak antypoślizgowe siedziska i uchwyty, które niwelują ryzyko wypadnięcia.

5. Pnącza, liny, ściany wspinaczkowe

Chociaż są to elementy, które zazwyczaj przerażają większość rodziców, to dla dzieci mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju. Koordynacja ruchów, wzmocnienie chwytu, współpraca z rówieśnikami – te wszystkie umiejętności mogą być szlifowane dzięki niepozornym linom czy pnączom. Ściany wspinaczkowe są rodzajem wolnostojącego sprzętu na plac zabaw, który jest dostępny w różnych stylach i poziomach trudności. Dzięki temu mogą z nich korzystać nawet starsze pociechy, które straciły zainteresowanie aktywnością fizyczną.

wyposażenie placu zabaw dla dzieci

6. Piaskownice

Piaskownice muszą znaleźć się w każdym miejscu, w jakim przebywają dzieci! Budowanie konstrukcji z piasku:

  • uczy cierpliwości,
  • wpływa na logiczne myślenie,
  • rozwija wyobraźnię,
  • wzmacnia umiejętności społeczne.

Maluchy potrafią godzinami przesypywać zawartość wiaderek i dzielić się ze sobą różnymi narzędziami.

Wyposażenie placu zabaw niezbędne dla rodziców

1. Miejsce do wypoczynku

Rodzice nie mogą cały czas brać udział w zabawach dzieci, ponieważ tym samym zabraliby im możliwość nawiązywania kontaktu z rówieśnikami. Niezbędne jest więc miejsce, w którym dorośli będą mogli usiąść i obserwować swoje maluchy. Ławki, stoły i wiaty wystarczą, by stworzyć place odpowiednie dla dorosłych. Dzięki temu wyjście z domu będzie relaksujące zarówno dla rodziców, jak i ich dzieci.

2. Kosze na śmieci

Place zabaw pełne śmieci są nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Kosze do segregacji śmieci powinny znajdować się w miejscach, które są przeznaczone dla rodziców. Nie mogą być z kolei umiejscowione zbyt blisko innego wyposażenia placu zabaw, ponieważ stwarzają one zagrożenie dla najmniejszych. Warto więc wybierać kosze parkowe i uliczne na śmieci, które mają owalny, gładki kształt.

plac zabaw wyposażenie

3. Stojaki na rowery

W małych miastach dostęp do miejsc, w którym wyposażenie placu zabaw robi wrażenie, jest dość utrudniony. Z tego powodu wielu rodziców woli zabrać swoje dzieci na przejażdżkę rowerową, by mogło się ono pobawić w optymalnych warunkach. Stojaki na rowery przy placach nie tylko sprawią, że takie miejsce stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne, ale również zmniejszą stres rodziców. Będą oni poświęcić całą swoją uwagę dzieciom bez obawy o to, że ich rower może zostać skradziony.