Wiosenne porządki w domu – jak segregować niektóre odpady?

    10.03.2023 15:31  
Wiosenne porządki w domu – jak segregować niektóre odpady?

Wraz z nadejściem wiosny oraz coraz cieplejszych dni planujemy wymianę garderoby, zmianę stylu życia na bardziej aktywny niż jesienno-zimowe seanse filmowe na kanapie. Przebijające się przez okno promienie słońca uwidaczniają zalegający kurz na półkach, brudne szyby czy też masę niepotrzebnych rzeczy, które zdążyliśmy nagromadzić przez zimowe dni! Liczymy, że dzięki nam dowiesz się, jak podczas wiosennych porządków prawidłowo segregować odpady.

Jak zaplanować wiosenne porządki?

Gruntowne porządki w domu dobrze jest zaplanować i podzielić na etapy. Po kolei sprzątaj każde pomieszczenie w domu: kuchnię, łazienkę, salon, pokój dziecka, sypialnię, szafki w przedpokoju, a nawet garaż i piwnicę. Nie miej tego planu tylko w głowie, zrób na kartce listę zadań do wykonania – podziel ją na miejsca i cele oraz koniecznie wywieś w widocznym miejscu, aby móc weryfikować, co już masz za sobą. Oczywiście należy liczyć się z tym, że w trakcie pracy pojawią się nowe rzeczy do zrobienia, których nie było widać na pierwszy rzut oka. Jeszcze przed wielką rewolucją warto upewnić się, że w domu są wszystkie potrzebne środki czystości: ścierki, mopy, worki, kartony, pojemniki do segregacji odpadów czy środki czyszczące. Z taką gotową listą możesz przystąpić do wiosennych porządków! Pamiętaj o tym, jak ważna jest segregacja odpadów. Odpad, prawidłowo posegregowany i zagospodarowany, to już nie odpad tylko surowiec.

Co zrobić z niechcianymi ubraniami?

Zacznij od przeglądu szafy, półka po półce i dokładnie przejrzyj zawartość. Podziel ubrania i buty na trzy części: te, które z chęcią założysz, te, których już nie chcesz, nie pasują lub już Ci się po prostu nie podobają, oraz te, co do których nie możesz się zdecydować. Te ostatnie spakuj do osobnego worka lub walizki. Można zachować je przez kilka miesięcy, a następnie, jeśli nic z nich nie wyciągniesz, to znak, że ich również nie potrzebujesz. Może masz za dużo rzeczy „po domu”? Czy na pewno potrzebujesz tych wyblakłych, poplamionych koszulek? Możesz pociąć je na mniejsze kawałki i użyć jako szmatek. Ubraniami w dobrym stanie można się wymienić, można je sprzedać lub oddać potrzebującym. Pamiętaj, aby rzeczy te były w dobrym stanie, niezniszczone, bez plam i przetarć, czyli takie, które sam byś nosił. Zniszczone ubrania możesz oddać do recyklingu albo zanieść do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Powstają obecnie firmy i działalności zajmujące się przerabianiem ubrań i nadawaniem im drugiego życia. Podobnie postępuj z innymi tekstyliami, jak ręczniki, obrusy, zasłony, koce. Pomyśl, czy można je oddać do organizacji charytatywnej, schroniska lub przerobić na ściereczki. Jeśli są to rzeczy zawilgocone, zagrzybione lub musisz je wyrzucić, to czarny pojemnik na odpady zmieszane będzie tym odpowiednim.

Jak segregować odpady w kuchni?

Miejscem w naszym domu, w którym powstaje najwięcej odpadów, jest z całą pewnością kuchnia. Mówimy tutaj niestety w dużej mierze o żywności. Mając na uwadze niemarnowanie żywności, a tym samym zasobów, pracy i pieniędzy, na pierwszym miejscu zadbaj o to, by kupione produkty zużyć przed upływem daty ważności. Przed pójściem na zakupy zrób listę, czego potrzebujesz, oraz sprawdź, co już masz w lodówce i szafkach. Ze względu na to, że odpadów powstających w kuchni jest zdecydowanie najwięcej, warto zainwestować w specjalne kosze, dzięki którym możemy segregować odpady we właściwy sposób. Nawet w najmniejszej kuchni znajdzie się miejsce do segregowania śmieci, a obecnie można nabyć bardzo estetyczne pojemniki na odpady. Jeśli podczas robienia porządków w szafkach natkniesz się na przeterminowane produkty typu kasza, ryże, makarony czy przetwory warzywne, wyrzuć je do brązowego pojemnika na odpady bio, co ważne – bez opakowania. Do brązowych pojemników na odpady biokuchenne wyrzucamy również te pochodzenia roślinnego, obierki po owocach i warzywach, skórki od bananów, resztki owoców, fusy, przeterminowane wyroby cukiernicze, jajka, skorupki. Kartonowe opakowanie po kaszy wrzuć do niebieskiego pojemnika na papier. Słoiki po przetworach do pojemnika zielonego na szkło, a metalowe puszki i zakrętki ze słoików do pojemnika żółtego na tworzywa sztuczne i metale. Gdy Twoje porządki obejmą również przegląd i konieczność wyrzucenia garnków czy starych sztućców, możesz je także wrzucić do żółtego kosza na segregowane odpady. Natomiast uszkodzone szklanki, talerze i inne naczynia niestety nie nadają się do recyklingu, wylądują więc w pojemniku czarnym na odpady zmieszane.

Masz w domu nieużywany lub niesprawny sprzęt elektroniczny?

Czy w jakimś zakamarku kuchennym jest schowany stary opiekacz do kanapek, którego już dawno nie używasz i nawet nie wiesz, czy działa? Może robiąc wiosenne porządki w salonie, znajdziesz w szufladzie stary telefon z uszkodzoną szybką, który – nie wiadomo dlaczego – szkoda wyrzucić? Mało tego! W piwnicy stoi stara pralka. Już jakiś czas temu kupiłeś nową, ale ta stara jeszcze działa, więc szkoda się jej pozbyć. To wszystko to elektroodpady. „Przyda się” to jedno z tych wyrażeń, które bardzo chętnie było używane przez naszych rodziców i dziadków. Wiosenne porządki to doskonały czas na pozbycie się nadmiaru niepotrzebnych, niefunkcjonalnych rzeczy. Jeśli coś jeszcze działa – sprzedaj lub oddaj. Jeśli chcesz się pozbyć zepsutej suszarki, miksera, szczoteczki elektrycznej, radia, telefonu, pralki, lodówki itp., masz do wyboru kilka opcji. Elektrośmieci można bezpłatnie oddać w punktach selektywnego zbierania odpadów bądź w przypadku dużego sprzętu skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru z domu. Ponadto, możesz oddać je bezpłatnie do sklepu, hurtowni – sklep dostarczający do domu nowy sprzęt ma obowiązek bezpłatnie odebrać stare urządzenie.

Czy coś czai się na strychu?

Jak już wspomnieliśmy, trzymamy tam mnóstwo rzeczy typu „przyda się”. Warto sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości. Zostaw tylko te naprawdę niezbędne. Niech strych czy piwnica będą schludnymi miejscami do przechowywania, a nie śmietnikami. Stary fotel ze złamaną nóżką oddaj do renowacji, obecnie w modzie są odrestaurowane meble. Pamiętaj, że mebli na śmietnik nie należy wyrzucać. Stare oddasz nieodpłatnie również w gminnym punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

Dobrze zaplanowane wiosenne porządki z zachowaniem zasad prawidłowej segregacji i zagospodarowania odpadów pomogą zorganizować przestrzeń, w której przebywasz, i osiągnąć pełną harmonię w domu z równoczesną dbałością o środowisko.