TOP6 najczęstszych błędów w segregacji odpadów. Jak ich unikać?

    11.05.2020 09:42  
TOP6 najczęstszych błędów w segregacji odpadów. Jak ich unikać?

Obowiązek segregowania śmieci większość osób zaakceptowała z pełnym zrozumieniem. Problemy się zaczynają, kiedy zaczynamy się zastanawiać nad tym, do jakiego pojemnika wyrzucić odpad, który jest trudny do zakwalifikowania. Trzeba uważać na podstawowe błędy w segregacji śmieci.

Podział odpadów i ich segregacja

Teoria jest prosta. Właściwą segregację odpadów mają ułatwić odpowiednie kolory pojemników wraz z kolorowymi, graficznymi kolorami.

Odpady podzielone są na:

  • papier – niebieska naklejka,
  • szkło – zielona naklejka,
  • bio – brązowa naklejka,
  • plastik – żółta naklejka,
  • metal i tworzywa sztuczne – czerwona naklejka,
  • mieszane – czarna naklejka.

Tymczasem okazuje się, że segregacja śmieci nie jest łatwa i ten prosty z pozoru podział nastręcza wiele trudności.

TOP 6 błędów w segregacji śmieci

Najczęstsze błędy segregacji odpadów wynikają ze stereotypów, a także nieznajomości chemii, biologii  i procesów utylizacji. Oto kilka z nich:

1. Wyrzucanie porcelany, kryształów, porcelitu, palonej gliny do pojemników na szkło

Do pojemników na szkło można wyrzucać tylko butelki i szklane słoiki, czyli szklane opakowania. Szklanka, kieliszek lub naczynie do zapiekania nie jest opakowaniem, więc ich właściwym miejscem jest pojemnik na odpady zmieszane. Nie należy zdejmować z butelek papierowych naklejek ani ich myć. Wymaga to użycia dużej ilości wody, co jest nieekologiczne. W sortowniach szklane opakowania są odpowiednio moczone i z nich papierowe naklejki w trakcie tego procesu same się oddzielają. Nie należy też myć i płukać szkła przed wyrzuceniem do śmieci.
Uwaga: plastikowe lub foliowe naklejki (otoczki) na słoikach z produktami spożywczymi należy zdjąć.

2. Wyrzucanie opakowań po sokach mleku, śmietanie, czyli  tzw. tetrapaków do pojemników na papier

Wiele osób wyrzuca te opakowania do pojemnika na papier, wychodząc z założenia, ze skoro to kartonik, więc jest to gruby papier. Tymczasem wewnątrz te pojemniki wyściełane są metalową folią i również mają kilka sztucznych warstw. Właściwym miejscem jest pojemnik na metal i tworzywa sztuczne.

3. Mięso i kości wyrzucane są do odpadów biodegradowalnych

Przyczyną błędów w segregowaniu śmieci w tych przypadkach jest mylące słowo biodegradowalny, czyli w domyśle samo się rozłoży. Tymczasem do pojemników bio wolno wyrzucać tylko to, co jest roślinne, a więc resztki surowych warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty i obierki. Również to jest właściwe miejsce na wyrzucenie skoszonej trawy, liści, surowego drewna i trocin. Ziemniaki z sosem z ugotowanego obiadu, kości, resztki przetworzonego jedzenia z tłuszczem zwierzęcym należy wyrzucić do odpadów zmieszanych.

4. Wyrzucanie papieru, odpadów biodegradowalnych, szkła w plastikowych torbach, tzw. foliówkach

To jeden z częstszych błędów w segregacji odpadów polegający na wyrzucaniu wszystkich śmieci w workach foliowych na śmieci. Tymczasem ogryzki po jabłkach i obierki po ziemniakach należy wyrzucić luzem lub (jeżeli gmina taką informację umieści) w papierowej torbie. Szkło i papier wyrzuca się luzem.

5. Czy ubrania to papier?

Stare ubrania stanowią problem w segregacji. Najlepiej je oddać potrzebującym, lub, jeżeli są bardzo zniszczone, wyrzucić do specjalnych kontenerów. Sporo osób uważa, że ubrania z naturalnego lnu, bawełnianą pościel można wyrzucić do pojemnika na .... papier. Tymczasem miejscem dla starych ubrań jest pojemnik na odpady zmieszane. Warto wcześniej wypruć zamki i metalowe oraz plastikowe guziki i je  posegregować odpowiednio.

6. Paragonów sklepowych wyrzucane do pojemnika na papier

90% ludzi byłoby bardzo zaskoczonych, gdyby usłyszeli, że paragonu ze sklepu nie wolno wyrzucać do pojemnika na papier. Tymczasem jest to tzw. papier termiczny, który nie podlega recyklingowi. Jego właściwym miejscem jest pojemnik na odpady zmieszane.

Segregacja śmieci błędy

Na co szczególnie uważać przy segregowaniu śmieci?

Segregacja śmieci błędy zawsze spowoduje. Dobrze, by było ich jak najmniej. Podstawowym kryterium ułatwiającym umiejscowienie danego odpadu w odpowiednim miejscu powinna być analiza, czy podlegają one dalszemu recyklingowi (więcej o tym, co to jest recykling, piszemy w innym artykule na naszym blogu). Niektóre odpady stwarzają jednak prawdziwe zagadki. Oto kilka z nich:

1. Gdzie wyrzucić starą gąbkę do naczyń lub do mycia ciała?

Większość osób uzna, że to plastik, więc do pojemników z żółtą naklejką . Tymczasem do tych pojemników najlepiej wrzucić plastikowe opakowania. Gąbki to zupełnie inny, sztuczny materiał, więc ich właściwym miejscem są odpady zmieszane.

2. Czy kwiat doniczkowy wyrzuca się do odpadów bio, czy do zmieszanych?

W najlepszej sytuacji są właściciele domów z ogródkiem. Potłuczoną doniczkę należy wyrzucić do odpadów zmieszanych, roślinę z korzeniami otrzepanymi z ziemi wyrzucić na kompostownik lub do odpadów bio, a ziemię rozsypać w ogródku. Co mają zrobić mieszczuchy? Kłopot mają nawet zarządcy miejscy odpowiedzialni za segregację odpadów komunalnych. Okazuje się, że w niektórych miastach rośliny po wyjęciu z doniczki można wraz z ziemią wyrzucić do odpadów bio, inne z kolei wyraźnie ostrzegają, że do pojemników bio nie należy wyrzucać ziemi i kamieni.

Najlepszym sposobem jest sprawdzenie na internetowej stronie miasta, jak kwalifikować ziemię po kwiatach doniczkowych.

3. Gdzie wyrzucić styropian, gumę i kauczuk?

Styropian stwarza największe problemy w segregacji odpadów komunalnych, szczególnie opakowania styropianowe po artykułach spożywczych, czyli tacki ze sklepów spożywczych. Tymczasem to tworzywo sztuczne i właściwym miejscem, wraz z gumą i kauczukiem jest pojemnik na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź nasz artykuł, skąd dowiesz się jednoznacznie, gdzie wyrzucać styropian.

4. Pusta tubka po paście do zębów i stara lalka dziecięca

Z lalką sprawa jest prostsza – najlepiej ją wyrzucić do tworzyw sztucznych, po zdjęciu ubranek, których miejscem są odpady zmieszane. Natomiast tubka – mimo, że to opakowanie, powinna się znaleźć w pojemniku na tworzywa sztuczne i metale.

Zasady segregacji odpadów to coś, czego powinno, a nawet trzeba się nauczyć. Zajmie to jednak trochę więcej czasu, niż się to powszechnie uważa. Niektórych śmieci nie wolno wyrzucać do żadnego pojemnika, np. niezużyte leki trzeba odnieść do apteki, a wyczerpane baterie do specjalnych pojemników w sklepach, urzędach i np. w szkołach. Każde miasto ma również miejsce do zbierania elektrośmieci.

Jeżeli są wątpliwości, w każdym urzędzie miasta i gminy jest osoba, odpowiedzialna za politykę segregacji śmieci i tam należy skierować szczegółowe pytanie. Warto też sprawdzić informacje, kto odpowiada i jak należy organizować wywóz śmieci wielkogabarytowych typu meble, stare kanapy i ogromne żyrandole lub karnisze po zasłonach. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie kosze do segregacji.