Stojaki rowerowe jako element miejskiej architektury

    06.03.2018 15:43  
Stojaki rowerowe jako element miejskiej architektury

Stojaki rowerowe są istotnym elementem miejskiej architektury. Szczególną wagę do ich istnienia i funkcjonalności przykładają rowerzyści – ale ciekawie zaprojektowane mogą cieszyć oko również przechodni, dzieci, czy też stanowić oryginalną formę reklamy dla określonych instytucji.

Oprócz funkcji typowo użytkowej stojaki na rowery mogą być zatem interesującą formą zagospodarowania przestrzeni w mieści. Stojaki można zaprojektować w ten sposób, aby współgrały z wyglądem innych elementów określonej przestrzeni – jak chociażby ławek czy kolorystyki budynków.

Uwzględnienie miejsca na stojaki rowerowe w miejskiej architekturze jest krokiem naprzód w zakresie propagowania zdrowego trybu życia. Wiele osób chciałoby częściej wyciągać swój jednoślad, ale obawiają się o jego bezpieczeństwo w momencie gdy wchodzą do sklepu czy do pracy. Niewątpliwie stojaki na rowery są pewnego rodzaju zabezpieczeniem w tym zakresie. Nie da się ponad to ukryć, iż wybieranie roweru zamiast samochodu odciążą komunikacje miejską i jest zdecydowanie bardziej korzystne dla środowiska.