Słupki nie muszą być nudne

    22.04.2018 20:48  
Słupki nie muszą być nudne

Nasze miasta podzielone są całą siecią słupków różnego rodzaju. Jedne oddzielają chodniki od jezdni, inne ograniczają wjazd na posesję, jeszcze inne wyznaczają granice parkingów. Wtopiły się w krajobraz, jednak jeśli się im przyjrzeć nie zawsze do niego pasują. Po prostu się do nich przyzwyczailiśmy.

Kształty nie muszą być nudne

Najprostsze słupki wykonane są z rury, montowanej do betonowego fundamentu, z uszkami, pozwalającymi na zawieszenie łańcucha. Zdają one zwykle egzamin jako praktyczna forma wygrodzenia, jednak pod względem estetycznym pozostawiają wiele do życzenia. A przecież słupki uliczne nie muszą być wykonywane wyłącznie z ciętej na wymiar rury. Mogą być odlewami. Istnieją współcześnie ciekawe stopy aluminium, które sprawiają, że taki słupek będzie jednocześnie lekki i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że odlewy wykonane ze stopów aluminium są odporne na korozję. Jeżeli odlewy całych słupków okazują się za drogie, to można poszukać innego rozwiązania. Same słupki drogowe mogą być wykonane z rury stalowej, ale górę i dół takiego słupka mogą zdobić odlewane maskownice. To na pewno bardzo pozytywnie wpłynie na wygląd takiej instalacji drogowej.

Kolory nie muszą być nudne

Niemal cała mała architektura w miastach jest bardzo monotonna pod względem kolorystycznym. Dominują klasyczne, matowe czernie. Towarzyszą im czasem kontynuujące dawne tradycje słupki malowane w biało czerwone pasy. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie by nieco te elementy ożywić. Wprawdzie istnieją przepisy dotyczące tego jak dostosować elementy małej architektury do otoczenia, jednak nie zawsze musi to oznaczać smutne, poważne kolory. Tam gdzie pasują czernie, nie warto za wiele zmieniać. Tam gdzie bezpieczeństwo wymaga dobrze widocznych biało-czerwonych oznaczeń, również nie warto za wiele wymyślać. Jeżeli jednak sytuacja kojarzy nam się zupełnie inaczej - są to np. drogowe bariery ochronne na nowoczesnych osiedlach, placach zabaw czy w innych okolicach, w których bawią się dzieci - warto poeksperymentować. Wybór słupków odgradzających nie powinien się ograniczać do kilku najprostszych modeli. Warto dokładniej przyglądać się temu jak są wykonane i jak ozdobione. Wówczas mamy możliwość stworzenia przy ich pomocy odpowiedniego klimatu danego miejsca.