Segregowanie odpadów w parkach

    22.04.2018 20:42  
Segregowanie odpadów w parkach

Segregacja odpadów stała się w ostatnich latach ważnym tematem, z którym muszą się mierzyć zarówno zarządcy miast, jak i sami mieszkańcy. Zazwyczaj ujmuje się ten temat w kontekście gospodarowania odpadami w gospodarstwach domowych. Jednak istnieje on również w przestrzeni ogólnodostępnej - w parkach, na skwerach, na ulicach – tam również powinniśmy zawsze znaleźć kosz do segregacji śmieci. Warto spojrzeć na to zagadnienie właśnie z takiej perspektywy. Czy segregować śmieci w parku?

Segregacja odpadów w parku - obowiązkiem czy przyzwyczajeniem?

Wprowadzenie obowiązku sortowania śmieci w parkach sprawiło, że jak zwykle w takich przypadkach opinia społeczna się podzieliła. Zwolennicy segregacji, którzy często już wcześniej, na własną rękę dzieli odpady, byli zadowoleni. W końcu zapewniono im infrastrukturę, pozwalająca w rozsądny sposób gospodarować segregowanymi odpadami. Przeciwnicy zaś nie mieli powodów do radości. Zmuszono ich do samodzielnego wykonywania kolejnej czynności, za którą być może woleliby zapłacić służbom sanitarnym. To, że istnieją kosze do segregacji zewnętrzne nie wszystkim wystarcza. Tymczasem zmieniająca się rzeczywistość, a zwłaszcza ilość śmieci, jakie każdego dnia produkujemy, wymusza na nas zmianę myślenia. Segregacja odpadów nie może być wyłącznie dodatkowym obowiązkiem. Powinna wejść nam w krew i stać się kolejnym przyzwyczajeniem. Ważne, żebyśmy rozumieli, że jest to coś, co jest dla nas ważne. Na dodatek muszą być stworzone odpowiednie warunki, pozwalające na segregowanie odpadów w parkach. Oznacza to, że miasto musi zapewnić w tej przestrzeni kosze na odpady, przystosowane do potrzeb segregacji.

Jak segregować śmieci w parku?

Nie od dziś wiadomo, że ustawione w odpowiednich miejscach i regularnie opróżniane kosze to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie porządku w mieście. Jednak segregacja odpadów w parku to wciąż jeszcze rzadkość. Dominują zwykłe kosze miejskie, z jednym pojemnikiem. W różnych miastach różnie wygląda sposób segregacji odpadów. W jednych mamy obowiązek segregowania papieru, szkła, plastiku, odpadów zielonych i pozostałych śmieci. W innych z kolei stosowany jest podział prostszy - na śmieci mokre i suche. W przypadku przestrzeni miejskiej ten drugi podział wydaje się łatwiejszy, choć doświadczenia zagraniczne podpowiadają nam, że w wielu krajach również segregacja na szkło, plastik i papier przynosi dobre efekty. Wydaje się jednak, że odpowiednie pojemniki do segregacji śmieci na odpady mokre i suche byłyby już w przypadku naszego kraju sporym krokiem w przód.

Żadne przyzwyczajenia nie pomogą, jeżeli miasto lub administratorzy obiektów nie zapewnią odpowiedniej infrastruktury. Dlatego trzeba dbać również o to, by takie kosze do segregowania znalazły w naszej przestrzeni miejskiej.