Segregacja śmieci w małym mieszkaniu. 5 pomysłów na segregację odpadów.

    05.02.2021 09:00  
Segregacja śmieci w małym mieszkaniu. 5 pomysłów na segregację odpadów.

Przeciętny Polak produkuje ponad 300 kg śmieci rocznie, z czego tylko 20% trafia do recyklingu. Nie jest to najlepszy wynik na tle Unii Europejskiej. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna zauważać negatywne skutki nadmiernej produkcji śmieci i zmieniać swoje nawyki i przyzwyczajenia. Plastikowe jednorazowe reklamówki zamieniamy na wielorazowe, materiałowe torby. Wybieramy opakowania szklane lub pochodzące z recyklingu. Kupujemy mniej ubrań lub nabywamy te z drugiej ręki. Staramy się produkować mniej śmieci, a te, które już mamy, przed wyrzuceniem segregujemy. Jesteśmy coraz bardziej świadomi ekologii i jej wpływu na nasze życie. I chociaż segregacja śmieci wydaje się konieczna, acz prosta, w małych mieszkaniach może sprawić nieco więcej kłopotów. Dziś przedstawimy wam co zrobić, aby sortowanie odpadów nawet w małej kuchni nie sprawiało żadnych problemów.

Dlaczego warto segregować odpady w małym mieszkaniu?

Segregacja śmieci w małym mieszkaniu nie jest łatwa. Ograniczona powierzchnia nie pozwala na rozstawienie kilku dużych pojemników. Mimo wszystko warto sortować śmieci, a duże pojemniki zamienić na mniejsze. Dlaczego? Kiedy zastąpisz jeden lub dwa większe kosze na śmieci kilkoma mniejszymi, musisz je częściej opróżniać. W powietrzu nie będzie unosił się przykry zapach, a Ty będziesz miał pretekst do spaceru. Estetyczne i atrakcyjne kolorystycznie pojemniki mogą dodać wnętrzu uroku. Wybór jednego pojemnika podzielonego na trzy lub więcej części nie tylko będzie bardziej komfortowy, ale także może paradoksalnie zwiększyć ilość dostępnej przestrzeni w małej kuchni.

Segregacja śmieci w domu to również duża oszczędność pieniędzy. Rachunki za oddawanie segregowanych śmieci są kilka razy niższe niż za niesegregowane. Pozwala to zaoszczędzić kilkuosobowej rodzinie nawet kilkaset złotych rocznie.

Segregacja odpadów to nie tylko spora oszczędność finansowa, ale przede wszystkim ogromne korzyści dla środowiska naturalnego. Sortowanie śmieci ma bezpośredni wpływ na czystość naszej planety i poprawę jakości naszego życia. Ponowne przetworzenie odpadów pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych i energii potrzebnej do ich wydobycia. Segregacja odpadów pozwala ograniczyć ilość trudno rozkładających się odpadów oraz ilość zanieczyszczeń dostających się do atmosfery. Segregując śmieci, przyczyniamy się do poprawy jakości naszego powierza, gleby i wody. Ograniczamy niekorzystny wpływ na środowisko naturalne nasze i  zwierząt.

Jak segregować śmieci w małym mieszkaniu? – ograniczenia i możliwości

Największym ograniczeniem małych mieszkań jest mała przestrzeń zarówno użytkowa, jak i tej do przechowywania. Wnętrza szafek są w pełni zagospodarowane i trudno wcisnąć gdziekolwiek kolejne akcesoria.

Mała szafka pod zlewem ma niestety ograniczoną ilość miejsca, a to właśnie tam najczęściej stawiamy tradycyjne kosze na śmieci. O ile zazwyczaj mamy wystarczająco miejsca dla jednego większego pojemnika, o tyle dla kilku może już go zabraknąć. Jest na to jednak sposób. Na rynku dostępne są różne rodzaje mniejszych pojemników do segregacji śmieci, które z pewnością zmieszczą się w szafce pod zlewem, jak chociażby wysuwane pojemniki wielokomorowe czy obrotowe. Mają mniejszą pojemność i wymagają częstszego opróżniania. Ułatwiają jednak segregację odpadów w małym mieszkaniu.

Jeśli nie masz odpowiednio dużo miejsca w szafkach, umieść je w widocznym miejscu. Nieatrakcyjny wygląd pojemników do segregacji śmieci już Ci nie grozi. Dziś kosze na odpady są starannie wykonane, posiadają różne wzory i kolory. Nie musisz się więc obawiać, że nie będą pasować do Twojego wnętrza, wręcz przeciwnie – dodadzą mu uroku, a Tobie ułatwią segregowanie.

Bardzo często w małych mieszkaniach kuchnia połączona jest bezpośrednio z salonem, a w kawalerkach z całą przestrzenią mieszkalną. Musimy więc zwracać szczególną uwagę na higienę oraz dbać o regularne opróżnianie pojemników, aby nie unosił się z nich nieprzyjemny zapach. Idealnie sprawdzą się kosze z pokrywami, które skutecznie zapobiegną wydostawaniu się przykrych aromatów.

Brak miejsca dla wszystkich pojemników w kuchni? Żaden problem! Kosz na odpady biodegradowalne możesz spokojnie umieścić na balkonie. Nie będzie zajmował miejsca w kuchni, a przykry zapach, który unosi się z nich już po krótkim czasie, nie przedostanie się do pozostałej przestrzeni mieszkalnej.

Segregacja śmieci w małym mieszkaniu – od czego zacząć?

Obowiązujące przepisy obligują nas do segregacji śmieci i podziału ich na pięć różnych kategorii – plastik, papier, szkło, odpady zmieszane i odpady biodegradowalne. Wynika stąd, że w każdym gospodarstwie domowym powinno znaleźć się aż pięć osobnych pojemników na każdy rodzaj. W przypadku małych mieszkań ciężko to sobie wyobrazić. Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz aż tylu. W przeciętnym gospodarstwie domowym najwięcej śmieci to plastik, odpady zmieszane i odpady biodegradowalne. Być może u Ciebie w mieszkaniu również papier i szkło pojawiają się okazjonalnie i to w małych ilościach. Jeśli tak, te pojemniki mogą okazać się zbędne. Zastanów się, jakie śmieci są produkowane u Ciebie w mieszkaniu najczęściej i używaj tylko tych pojemników.

segregacja śmieci w małym mieszkaniu

Wybór miejsca

Skoro już wiesz, ilu pojemników do poprawnej segregacji potrzebujesz, zastanów się, ile miejsca będą zajmować i gdzie możesz je ustawić. Rozejrzyj się po kuchni, zajrzyj do wszystkich szafek i szuflad. Może uda Ci się znaleźć trochę wolnego miejsca na wszystkie pojemniki? Możesz także rozważyć wybór koszy wnękowych, które sprytnie ukryją się we wnętrzu szafki. Jeśli planujesz w niedalekiej przyszłości remont kuchni, uwzględnij w projekcie pojemniki do segregacji śmieci. Unikniesz poszukiwania odpowiedniego miejsca na kosze w przyszłości.

Wyeksponuj kosze na śmieci

Jeśli Twoja kuchnia jest w idealnym stanie i nie wymaga remontu, a wszystkie szafki i szuflady są po brzegi wypchane jedzeniem, talerzami i sprzętem kuchennym, nie pozostaje Ci nic innego, jak wyeksponować kosze do segregacji odpadów. Przejdź kuchnię dookoła, na pewno zauważysz jakiś niezagospodarowany kąt, w którym możesz postawić pojemniki. Od Ciebie zależy czy będzie to jeden, wielokomorowy, czy kilka pojedynczych. Na pewno wybierzesz coś designerskiego i jednocześnie idealnie pasującego do Twojej kuchni.

Wiszące pojemniki na śmieci do małej kuchni

Nowoczesnym i niezwykle ciekawym rozwiązaniem są wiszące pojemniki na śmieci. Mocowane do ściany idealnie sprawdzą się z małej kuchni. Nie zajmują dużo miejsca, są praktyczne i wytrzymałe. Łatwe w obsłudze, estetyczne i ponadczasowe.

W naszej ofercie posiadamy dwie propozycje ściennych koszów do segregacji odpadów. Wykonane ze stali ocynkowanej, malowanej lub nierdzewnej. Obydwa modele składają się z trzech osobnych komór, które (w zależności od modelu) mają 60 l bądź 80 l pojemności. Dostępne w wybranych wariantach kolorystycznych.  

Podsumowanie

Sortowanie śmieci nawet w małych mieszkaniach jest możliwe. Wystarczy tylko zmienić dotychczasowe nawyki, a stare, tradycyjne kosze wymienić na nowe – mniejsze i praktyczniejsze. Jeśli nie znajdziesz odpowiednio dużo miejsca w szafkach i szufladach, postaw kosze w widocznym miejscu. Być może w Twoim mieszkaniu idealnie sprawdzą się wiszące, ścienne modele? Korzystaj tylko z tych pojemników, których używasz najczęściej. A jeśli mimo tego wciąż będzie brakowało miejsca w Twoim małym mieszkaniu, postaw kosz na odpady biodegradowalne na balkonie.

Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek pozwoli Ci nie tylko na sprawną i poprawną segregację, ale także oszczędzi Twoje pieniądze. Od dzisiaj brak wystarczającego miejsca w kuchni na kosze do segregacji nie będzie już Twoją wymówką.

Segregacja odpadów to przejaw naszej troski o środowisko naturalne i obowiązek. Sortować śmieci powinniśmy wszyscy – bez żadnego wyjątku i wymówki. Nauczmy nasze dzieci i starszych, jak robić to poprawnie i pokażmy, że wspólnie możemy zadbać o naszą planetę.