Segregacja śmieci w biurze – jak zachęcić pracowników?

    24.03.2021 15:28  
Segregacja śmieci w biurze – jak zachęcić pracowników?

Segregacja śmieci stanowi coraz popularniejszy trend – jest wyrazem wysokiej świadomości ekologicznej oraz poczucia globalnej odpowiedzialności. Wielu z nas segreguje śmieci we własnym mieszkaniu. Jednak czas najwyższy na przeniesienie dobrych nawyków również do swojego miejsca pracy. W dzisiejszym artykule omówimy, jak w prosty i skuteczny sposób zachęcić swoich pracowników do segregacji odpadów w biurze.

Dlaczego warto stosować recykling w miejscu pracy?

Segregacja śmieci w biurze niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim bez większego wysiłku można przyczynić się do ochrony środowiska i zminimalizowania wytwarzania odpadów, których nie da się później ponownie użyć. Segregując śmieci, umożliwiamy ponowne wykorzystanie zużytych surowców, co jest nie tylko ekologiczne, ale i niezwykle wydajne. Budowanie takiej polityki firmy już od najbardziej podstawowych aspektów funkcjonowania biura będzie nie tylko dobrym przykładem dla pracowników, ale i korzystnie wpłynie na wizerunek naszej marki. Skoro o własnych śmieciach myśli się pod kątem wydajności, czemu nie kierować tymi samymi pobudkami w sprawach związanych z branżą firmy?

To znakomita reklama Twojej marki – jako przedsiębiorstwo będziecie mogli pochwalić się proekologicznymi działaniami już u podstaw. Ponadto same opłaty za wywóz śmieci segregowanych są niższe od opłat za wywóz tych niesegregowanych, dlatego tym sposobem zredukujemy comiesięczne koszty prowadzenia biura. Z pewnością w każdej firmie znajdzie się trochę pomysłów na wykorzystanie tak zaoszczędzonych finansów.

Jak wdrożyć segregację śmieci w biurze?

Jednak jak segregować śmieci w biurze, od czego powinniśmy zacząć? Podstawą dobrego funkcjonowania każdej firmy jest dobra komunikacja w obrębie kadr, dlatego warto wcześniej poinformować wszystkich pracowników o planowanych zmianach. Dobrym pomysłem będzie również przeprowadzenie krótkiego szkolenia z tematu segregacji śmieci bądź rozprowadzenia przejrzystych broszur informacyjnych – wiele odpadów nie jest tak oczywistych w segregowaniu jak mogą się wydawać. Zatem zwłaszcza pracownicy nie segregujący śmieci w swoich domach powinni się szczegółowo wdrożyć w tajniki segregacji, aby ta była przeprowadzana we właściwy sposób.

Chociaż mogłoby się wydawać, że większość odpadów biurowych to papier – wcale tak nie jest. Biuro jest przecież miejscem, gdzie oprócz sporządzania dokumentów, faktur i innego rodzaju pism, także spożywa się posiłki, zużywa różnego rodzaju opakowania czy środki czystości. Dlatego wnikliwa edukacja to podstawa. Następnie wystarczy już tylko zamienić nasze dotychczasowe zwykłe kosze na śmieci na pojemniki do segregacji.

Jakie kosze na śmieci wybrać do biura?

W zależności od wystroju naszego biura warto dobrać kosze na śmieci w dopasowanym do dotychczasowej aranżacji stylu. Najlepiej sprawdzają się uniwersalne odcienie bieli i czerni bądź metaliczne barwy. Obecnie modne są modułowe rozwiązania pojemników do segregacji odpadów, które można łączyć w jednolite komplety. To nie tylko stylowe, ale i wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, pozwalające na znaczne zaoszczędzenie przestrzeni biurowej. Modułowe kosze zazwyczaj zajmują mniej miejsca niż osobne pojemniki ustawione obok siebie. W zależności od indywidualnych upodobań można wybrać pojemniki otwarte lub zamykane.

Najważniejsze jest jednak, żeby kosze na śmieci były odpowiednio oznakowane – za pomocą przypisanych rodzajom odpadów kolorów, sugestywnych piktogramów czy podpisów. Obecnie obowiązuje następujący podział kolorystyczny na segregowane odpady:

  • niebieski – przeznaczony na papier;
  • zielony – odpowiednio na szkło białe i kolorowe;
  • żółty – na metale i tworzywa sztuczne;
  • brązowy – przeznaczony na bioodpady;
  • czarny – na odpady zmieszane.

Pracownicy powinni mieć jasność, do jakiego śmietnika wrzucać swoje odpady, żeby uniknąć niepotrzebnych pomyłek. Ponadto warto zwrócić uwagę na funkcjonalność takich pojemników – czy są one wygodne w użytkowaniu oraz łatwo dostępne w czyszczeniu. Śmieci należy wyrzucać regularnie, dlatego warto zadbać także o komfort osób zajmujących się tym. Dobierając pojemniki na śmieci do swojego biura, warto znaleźć optymalny model, który sprosta wszystkim wymienionym wyżej oczekiwaniom.

Jak zachęcić pracowników do segregacji śmieci?

Jak zachęcić pracowników do segregacji śmieci? To bardzo proste – jeżeli zamienimy dawne kosze na kilka odpowiednio oznaczonych pojemników oraz przedstawimy pokrótce korzyści płynące z tego ekologicznego i zarazem ekonomicznego rozwiązania, z pewnością będą przychylni temu pomysłowi. W końcu dbanie o dobro planety to nasz wspólny obowiązek – wystarczy odrobinę zmodyfikować codzienne przyzwyczajenia. W dodatku satysfakcję pracowników można dodatkowo zwiększyć, proponując im poczęstunek lub drobny upominek za pieniądze oszczędzone z redukcji opłat za wywóz śmieci. To miły gest, który z pewnością docenią i jeszcze chętniej będą wyrzucać śmieci do odpowiednio oznaczonych pojemników.

Podsumowanie

Jak wykazaliśmy, segregacja odpadów w firmie to naprawdę świetne rozwiązanie pod wieloma względami. Każde miejsce jest dobre, żeby wdrażać w nim ekologiczne nawyki. Zwłaszcza miejsce pracy powinno stanowić także miejsce pracy nad sobą i swoimi nawykami. Ponadto wspólna ochrona planety będzie kolejnym łączącym celem, który pracownicy będą mieli okazję realizować razem. Takie doświadczenie z pewnością okaże się spajające dla całej grupy pracowniczej. Dlatego wszystkich niezdecydowanych przedsiębiorców zapewniamy – segregacja śmieci w zakładach pracy to zdecydowanie dobry wybór! Gorąco zachęcamy do wdrożenia biurowego recyklingu i w Twojej firmie!