Przestrzeń miejska przyjazna seniorom – jakie wybrać elementy małej architektury?

    13.05.2024 10:04  
Przestrzeń miejska przyjazna seniorom – jakie wybrać elementy małej architektury?

Polskie miasta stają przed wyzwaniem dostosowania swojej infrastruktury do potrzeb rosnącej liczby seniorów. Starzejące się polskie społeczeństwo wymaga dostosowania przestrzeni miejskich pod względem funkcjonalności, ale i bezpieczeństwa oraz komfortu dla osób starszych. Sprawdźmy, jakie elementy małej architektury powinny znaleźć się w miastach, aby były one przyjazne dla seniorów.

Polskie społeczeństwo się starzeje

Statystyki nie kłamią. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) polskie społeczeństwo systematycznie się starzeje. Prognozy demograficzne wskazują, że do 2050 roku odsetek osób w wieku 65 lat i więcej wzrośnie do około 30% całej populacji. Już teraz seniorzy stanowią znaczącą część naszego społeczeństwa, co stawia przed miastami wyzwanie dostosowania swojej infrastruktury do ich potrzeb. 

Polskie społeczeństwo starzeje się ze względu na systematyczny spadek liczby urodzeń, migracje młodych ludzi w poszukiwaniu lepszego życia za granicą, a także wydłużanie się średniej długości życia. Dostęp do opieki zdrowotnej, unowocześniane technologicznie leki czy turnusy rehabilitacyjne znacząco przyczyniają się do poprawy jakości i długości życia.

Ławki miejskie i parkowe jako miejsca do odpoczynku

Jednym z najważniejszych elementów małej architekturyławki. Seniorzy często potrzebują miejsc do odpoczynku podczas spacerów, zakupów czy innych codziennych aktywności. Mogą oni w ten sposób regenerować siły, brać czynny udział w wydarzeniach kulturalnych i socjalizować się z pozostałymi mieszkańcami również w dalszej okolicy, nie tylko w pobliżu miejsca zamieszkania.

Ważne jest, aby ławki miejskie czy też parkowe były umieszczone w strategicznych punktach, takich jak przystanki komunikacji miejskiej, parki miejskie z elementami sportowo-rekreacyjnymi, place oraz wzdłuż głównych tras pieszych.

Ławki powinny być wygodne, stabilne i wyposażone w oparcia oraz podłokietniki, które ułatwiają wstawanie. Nowoczesne ławki miejskie łączą estetykę z funkcjonalnością.

Oświetlenie ulic, parków i części rekreacyjnych

Bezpieczeństwo seniorów w przestrzeni miejskiej w dużej mierze zależy od odpowiedniego oświetlenia. Dobre oświetlenie nie tylko poprawia widoczność, ale również zwiększa poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza po zmroku. Lampy uliczne powinny być równomiernie rozmieszczone, aby uniknąć powstania ciemnych, niebezpiecznych miejsc.

Warto zwrócić uwagę na energooszczędne rozwiązania, takie jak lampy LED, które są trwałe i ekonomiczne, zapewniając jednocześnie bezpieczne dla wzroku oświetlenie (chłodne), lepsze niż tradycyjne uliczne lampy (ciepłe, żółte).

Równe i antypoślizgowe nawierzchnie

Kolejnym istotnym elementem w przestrzeni miejskiej są równe i antypoślizgowe nawierzchnie. Seniorzy są bardziej narażeni na upadki, dlatego chodniki i ścieżki powinny być wykonane z materiałów, które minimalizują ryzyko poślizgnięcia. Nawierzchnię należy również regularnie utrzymywać w dobrym stanie, aby zapobiegać powstawaniu nierówności i dziur.

Kolejna kwestia to utrzymywanie ulic i dróg w czystości, co również pozwala zminimalizować ryzyko potknięcia czy poślizgu podczas przemieszczania się. To szczególnie istotny temat w przypadku seniorów poruszających się przy wsparciu laski, za pomocą kul czy na wózku inwalidzkim.

Tablice informacyjne i znaki

W przestrzeni miejskiej seniorzy powinni mieć łatwy dostęp do informacji. W dobie cyfryzacji nie należy zapominać o osobach starszych, które nie posiadają smartfonów czy ciągłego dostępu do internetu.

Jasno oznakowane trasy, czytelne mapy i tablice informacyjne ułatwiają poruszanie się po mieście. Znaki powinny być duże, dobrze widoczne i w kontrastowych kolorach, aby były łatwe do odczytania nawet dla osób z wadami wzroku.

Zieleń miejska

Roślinność w mieście pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale również zdrowotną. Drzewa, krzewy i kwiaty poprawiają jakość powietrza, dostarczają cień w upalne dni i tworzą przyjazny mikroklimat. Seniorzy często korzystają z parków i ogrodów, dlatego ważne jest, aby były one zadbane i dostępne.

Warto także uwzględnić w planach miejskich ogrody sensoryczne, które stymulują zmysły i poprawiają samopoczucie osób starszych. Produkty, takie jak donice miejskie i pergole, mogą pomóc w tworzeniu takich przestrzeni.

Stojaki na rowery

Chociaż może się wydawać, że stojaki na rowery nie są szczególnie istotnym elementem małej architektury dla seniorów, to jednak coraz więcej osób starszych korzysta z rowerów czy nawet elektrycznych hulajnóg jako środka transportu. Dlatego ważne jest, aby w przestrzeni miejskiej znajdowały się bezpieczne i łatwo dostępne stojaki na rowery/hulajnogi.

Twórzmy przestrzeń miejską przyjazną seniorom!

Tworzenie przestrzeni miejskiej przyjaznej seniorom wymaga uwzględnienia wielu różnych elementów małej architektury. Najważniejsze są tutaj ławki, odpowiednie oświetlenie, równe nawierzchnie, czytelne tablice informacyjne. Dostosowanie infrastruktury miejskiej do potrzeb osób starszych nie tylko poprawia jakość ich życia, ale również przyczynia się do tworzenia bardziej zrównoważonych i przyjaznych społeczności.

Wszystkie wymienione działania są niezbędne, aby dostosować miejską infrastrukturę do potrzeb starzejącego się społeczeństwa i zapewnić seniorom godne warunki do życia. Dzięki takim inwestycjom możliwe jest stworzenie miast, które będą przyjazne dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich wieku.