Piękne ulice, piękne miasta

    12.05.2018 21:30  
Piękne ulice, piękne miasta

Kiedy myślimy o przestrzeni miejskiej, często pojawiają się w naszych głowach problemy, z którymi boryka się większość miejscowości w Polsce. Zazwyczaj definiujemy je poprzez skojarzenia negatywne. Jest brudno, otoczenie nie jest przyjazne, samochody parkowane są gdzie tylko się da, nie ma ciekawych miejsc do wypoczynku. Warto jednak pójść o krok dalej, i zamienić te skojarzenia, na plany poprawy naszej sytuacji w przestrzeni miejskiej. Co zrobić, aby przestrzeń miejska była piękna?

Sprzątamy po sobie

Utrzymanie czystości w mieście wydaje się zadaniem dość łatwym. Przecież wystarczy że każdy posprząta po sobie. Jednak aby było to możliwe, muszą się w przestrzeni miejskiej znaleźć kosze parkowe na odpadki. Bez tego nawet najbardziej interesujące pomysły przepadną. Warto o tym pamiętać, jeżeli zastanawiamy się nad tym co poprawić, by nasze otoczenie było czystsze. Można pójść jeszcze o krok dalej. Nie muszą to być zwykłe kosze miejskie. Zamiast tego możemy ustawić pojemniki do segregacji, dzięki czemu odpady będą od razu dzielone według obowiązujących w danym mieście zasad segregacji. Ustawione w odpowiednich miejscach kosze do segregacji odpadów na pewno przyczynia się do poprawy czystości w naszych miastach.

Rozsądne parkowanie

Każdy kierowca wie, że w centrum miasta często trudno zaparkować. Czy jednak musimy zawsze wjeżdżać samochodem do centrum? Niestety, zazwyczaj tak. Większość z nas żyje w pośpiechu, nie ma się więc co dziwić, że chcemy załatwić swoje sprawy jak najszybciej i odjechać. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na parkujące gdzie popadnie samochody. Jednym z zadań miasta jest wydzielenie obszarów do parkowania. Takie wydzielenie nie jest trudne, wystarczy dobrze oznaczyć parkingi i postawić słupki uliczne, które wskażą zarówno miejsca dozwolone, jak i wygrodzą niedozwolone. Takie barierki chodnikowe spowodują, że po prostu nie da się postawić samochodu w niewłaściwym miejscu. Miasto staje się przyjaźniejsze także dla kierowców!

Gdzie usiąść i na czym?

Jedną z najważniejszych rzeczy, pozwalających nam poczuć się komfortowo w przestrzeni miejskiej, są ławki parkowe. Wbrew nazwie nie muszą one być wcale ustawiane wyłącznie w parkach. Wystarczy skwerek, plac, stary rynek – każde miejsce, w którym warto na chwilę przystanąć, może się okazać świetnym placem do postawienia ławki z oparciem. Dobrze zaprojektowane ławki producent powinien wyposażyć w wygodne siedziska i odpowiednie oparcie. Dzięki temu najlepiej spełnią one swoją rolę.