Parking dla psów – czym jest i gdzie można go znaleźć?

    28.02.2023 12:16  
Parking dla psów – czym jest i gdzie można go znaleźć?

Kochasz swojego psa, jednak nie możesz zabierać go wszędzie ze sobą przez zakaz wprowadzania zwierząt do sklepów czy urzędów? Masz coś pilnego do załatwienia, ale najpierw musisz coś zrobić z psem, który nie potrafi sam grzecznie czekać bez nadzoru? Jest na to rozwiązanie. Sprawdź, czym jest parking dla psów i gdzie można go znaleźć.

Parking dla psów – co to takiego?

Parking dla psów jest rozwiązaniem, które powstało z myślą o właścicielach czworonogów, którzy chcą mieć możliwość pozostawienia zwierzaka bez nadzoru na krótki czas, np. żeby móc wejść do sklepu osiedlowego na nieplanowane zakupy.

Mieszkańcy miast coraz częściej rozglądają się za parkingami dla psów w okolicy miejsca zamieszkania. Kwestia pozostawienia czworonoga bez opieki jest dość problematyczna, ponieważ nie wszystkie zwierzęta dobrze znoszą przebywanie z dala od właściciela – nawet jeśli widzi go przez szybę sklepu.

Parking dla psów jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż przywiązywanie zwierzęcia do płotu, poręczy sklepowej czy pojemnika na odpady, które mogą nie wytrzymać w sytuacji, gdy zwierzę będzie próbowało się uwolnić lub wystraszy się np. przejeżdżającego pojazdu.

Dlaczego parking dla psów to dobry pomysł?

Co roku w okresie letnim giną zwierzęta pozostawione bez opieki w nagrzanym samochodzie. W sytuacji, gdy samochód w pełnym słońcu zachowuje się jak puszka, otwarcie czy uchylenie szyb nie rozwiązuje problemu i naraża czworonogi na utratę przytomności, odwodnienie czy finalnie śmierć z przegrzania.

Pozostawienie przed sklepem czy urzędem zwierzęcia przy parkingu dla psów jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej rozsądnym. W upalne dni lepiej jednak pozostawić zwierzę w domu – jeśli tylko mamy taką możliwość.

Jak wygląda parking dla psów? Sposób montażu

Konstrukcja i budowa parkingu dla psów nie jest specjalnie skomplikowana. Najczęściej wygląda jak zamontowany w ziemi niewysoki słupek, czasem w kształcie podkowy. Kluczowe w przypadku tego rozwiązania są dwie kwestie – sposób montażu do podłoża oraz materiał konstrukcyjny.

Do produkcji parkingu dla psów wykorzystuje się metal – najczęściej wytrzymałą i odporną na działanie czynników atmosferycznych stal nierdzewną, ocynkowaną. Pozwala to na stabilne zamocowanie uprzęży bez obaw o zniszczenie konstrukcji. Nie bez znaczenia w tym wypadku pozostaje przekrój konstrukcji – zwykle średnica ramy wynosi między 4 a 5 cm. To umożliwia bezpieczne przywiązanie psa niewielkich rozmiarów i średniej postury, oraz dużych psów o łagodnym usposobieniu.

Aby wynalazek spełniał swoją funkcję, wymagane jest odpowiednie jego zamocowanie do podłoża. Zazwyczaj metalowa konstrukcja jest przytwierdzana do stabilnej powierzchni typu chodnik, za pomocą długich i grubych śrub. Dzięki temu ryzyko wyrwania parkingu dla psów jest praktycznie zerowe. Nawet jeśli z jakiegoś powodu zwierzę spłoszy się i będzie próbować się wyrwać ze smyczy, ciężka i stabilna konstrukcja parkingu dla psów powinna wytrzymać znaczne obciążenia. Niektóre modele umożliwiają zabetonowanie nóg ramy.

Gdzie znajdę parking dla psów?

Obecnie coraz częściej możemy spotkać parkingi dla psów zamontowane przed sklepami, galeriami handlowymi czy urzędami. Zarządcy obiektów wielkopowierzchniowych dostrzegają potrzeby klientów, dlatego też decydują się w jakiś sposób ułatwić im korzystanie z dostępnych obiektów, nawet jeśli nie wszyscy właściciele sklepów w galerii handlowej zezwalają na wprowadzenie psa w obawie, że może on zniszczyć towar lub elementy wyposażenia obiektu.

Władze miasta nadal dość sceptycznie podchodzą do możliwości załatwienia przez mieszkańców spraw urzędowych z pupilem, natomiast coraz częściej możemy przed obiektami użyteczności publicznej spotkać parkingi dla psów. Jest to swego rodzaju udogodnienie dla posiadacza zwierzęcia, który w danej chwili ma potrzebę załatwienia jakiejś naglącej sprawy i nie jest w tym czasie w stanie zorganizować opieki dla swojego czworonoga.

Parking dla psów – główne cechy

Zazwyczaj taki parking dla psów umożliwia przywiązanie do jego ramy jednego zwierzęcia. Wiąże się to głównie z troską o bezpieczeństwo zarówno psa, jak i przechodniów. Nie każdy czworonóg dobrze znosi rozstanie z właścicielem – nawet chwilowe i mimo utrzymania kontaktu wzrokowego. W tej sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania psa. Dlatego lepiej do takiego stanowiska przywiązywać nie więcej niż jedno duże zwierzę.

Dostępne są także parkingi dla psów „dwustanowiskowe”. Oznacza to, że do ramy tego elementu małej architektury mogą być przywiązane jednocześnie dwa albo i więcej psów. To rozwiązanie dobre dla np. właścicieli kilku czworonogów.

Niektóre modele parkingu dla psów są dodatkowo wyposażone w zamontowane poidełko. Umożliwia to zapewnienie zwierzęciu dostępu do wody w upalne dni – choć w takich wypadkach nie zalecamy pozostawiania czworonoga w pełnym słońcu bez nadzoru. Parking dla psów z poidełkiem sprawdza się w parkach i miejskich strefach wypoczynkowych.