Park, jako wyspa na oceanie miasta

    12.05.2018 21:03  
Park, jako wyspa na oceanie miasta

Miejskie parki ożywają na naszych oczach. Chodzi tu nie tylko o wiosnę, która sprawia, że wszystko wydaje się piękniejsze, ale przede wszystkim o to, że stopniowo stają się obiektami o wiele bardziej przyjaznymi zwykłym mieszkańcom. Dzieje się tak za sprawą coraz lepszego gospodarowania parkami. Niebanalną rolę odgrywa w tym również mała architektura, czyli wszelkiego rodzaju ławki, kosze, stojaki rowerowe czy słupki.

Czy park jest ważny?

Parki były kiedyś częstym miejscem spotkań. Zmieniły się jednak nasze przyzwyczajenia i pewne wzorce zachowań. Dziś o wiele chętniej umawiamy się na spotkanie w kawiarni lub w pubie. Trudno jednak wyobrazić sobie lepszy sposób na wypoczynek wmieście, niż ławka parkowa, lub – jeżeli to możliwe – rozłożenie koca na trawniku, w otoczeniu zieleni. Jeżeli jest to niewielki park, być może warto w nim również rozstawić stoły i ławki ogrodowe. Parki są ważne również ze względu na zanieczyszczenie powietrza. W tym sensie sprawiają one rolę zielonych płuc każdej aglomeracji miejskiej. Jednak, żeby zieleń ta mogła funkcjonować, trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć i pielęgnować. Musi też być w jakiś sposób zorganizowana, by nie stać się jedynie straszącym miejscem, do którego boimy się wejść.

Infrastruktura parku

Projektując park lub tworząc projekt rewitalizacji już istniejącego kompleksu, musimy brać pod uwagę zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników tego miejsca. W tym celu należy zadbać o odpowiednie odgrodzenie ścieżek i wyznaczenie osobnych tras rowerowych. Muszą pojawić się ławki parkowe, warto też zadbać o to, by kosze na odpady stały w odpowiedniej odległości od siebie. Trzeba też pamiętać o tym, że przestrzeń parku, podobnie jak inne miejsca, w których chcemy zachować oazy natury w środku miasta, to obszar bardzo podatny na degradacje. Trzeba zatem uruchomić służby, które będą dbały odpowiednio o zieleń, będą opróżniały kosze na śmieci, sprzątały teren i dokonywały konserwacji takich obiektów jak ławki parkowe, słupki drogowe czy inne elementy wyposażenia. Dzięki temu nie tylko zachowają one estetyczny wygląd, ale też posłużą na lata.