Nowoczesny stojak na rowery

    22.09.2022 16:41  
Nowoczesny stojak na rowery

Ze względu na wciąż rosnące ceny paliw, jak i chęć poprawy swojej kondycji, coraz częściej decydujemy się na przesiadkę z samochodu na jednoślad. Na popularności zyskują stojaki na rower, które dziś można znaleźć przed sklepem, w serwisie czy przydomowym garażu. W naszym artykule poznasz najpopularniejsze rodzaje stojaków na rowery – poznasz wady i zalety tych rozwiązań. No to jedziemy!

Stojaki rowerowe – jak są zbudowane?

Stojak rowerowy – w zależności od tego, gdzie będzie ulokowany i jakie obciążenie ma wytrzymywać – będzie wykonany z różnych materiałów. Przykładowo, serwisowy stojak na rower powinna cechować stabilność i wytrzymałość, aby nie doszło do żadnych uszkodzeń jednośladu podczas serwisu – dlatego w tym wypadku stawia się na stojaki wykonane z wytrzymałej stali.

Z kolei stojak na rower na balkon powinien być przede wszystkim lekki i odporny na korozję, dlatego w tym wypadku zastosowanie ma materiał o niedużej wadze, jak tworzywo sztuczne, lub niewrażliwa na działanie czynników atmosferycznych stal nierdzewna.

Budowa domowego stojaka na rower będzie odmienna niż w przypadku stojaku do roweru do garażu czy wielostanowiskowych stojaków miejskich.

Stojaki rowerowe nie muszą być nudne i wykonane bez pomysłu. Jako że stojaki stanowią swego rodzaju element małej architektury, coraz większą uwagę przykłada się do stylu w jakim stojaki są prezentowane. Aby wpasować się w miejski klimat, częściej spotkać można stojaki nowoczesne, wykonane z trwałych materiałów o różnej strukturze i kształtach. Są praktyczne i estetyczne jednocześnie.

Rodzaje stojaków rowerowych

Najczęściej spotykamy się z klasyfikacją stojaków rowerowych pod kątem materiału wykonania – to już omówiliśmy powyżej. Kolejny podział wynika z przeznaczenia, tutaj możemy wyróżnić przykładowo:

  • stojak na rower do domu,
  • stojak na rower serwisowy,
  • stojaki miejskie.

Ostatnia klasyfikacja stojaków rowerowych opiera się na podziale ze względu na sposób montażu lub umiejscowienia roweru, a także ilość miejsca przeznaczonego na rowery. Tutaj z kolei wyróżniamy m.in.:

  • stojak rowerowy na ścianę,
  • stojak rowerowy równoległy,
  • stojak rowerowy szeregowy, itp.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej powyższym wariantom.

Stojak rowerowy na ścianę

W przypadku stojaków rowerowych na ścianę rozważamy dwie możliwości: montaż na ścianie lub suficie. Pierwsza propozycja sprowadza się do zamontowania na wybranej ścianie stelażu wieszaka – w tym celu należy dokonać nawiercenia otworów, a następnie montażu stojaka przy pomocy kołków rozporowych.

Montaż stojaka rowerowego na sufit wiąże się z dodatkowymi elementami zestawu w postaci linek umożliwiających zawieszenie roweru pod sufitem i swobodne opuszczanie jednośladu, gdy chcemy z niego skorzystać.

Najczęściej jednak klienci wybierają wariant pierwszy, czyli pionowy stojak na rower (zwany również: stojak na rower w pionie), który zajmuje mało miejsca i sprawdza się w sytuacji, gdy masz tylko jeden jednoślad do przechowania.

Stojak rowerowy równoległy

Barierki rowerowe, zwane również stojakiem równoległym, to propozycja chętnie wybierana w miejscach dedykowanych dla rowerzystów. Kształt odwróconej litery U umożliwia montaż większej ilości stojaków na rower na niewielkiej powierzchni. Mocowanie do stojaka odbywa się za pomocą przypięcia koła do stelażu przy wykorzystaniu łańcucha lub blokady na rower.

Stojak rowerowy szeregowy

Stojaki rowerowe szeregowe to rozwiązanie przeznaczone w miejscach często uczęszczanych lub wybieranych przez rowerzystów. Z racji ograniczania emisyjności spalin w centrach miast, coraz chętniej urzędnicy stawiają właśnie szeregowe stojaki rowerowe przed jednostkami użyteczności publicznej, zachęcając mieszkańców do przesiadki z auta na rower.

W tym wypadku kreatywne możliwości konstrukcyjne nie są tak rozbudowane jak w przypadku stojaków równoległych, ale i tutaj możemy liczyć na przykuwające wzrok propozycje – coraz częściej spotkać można na ulicach miast stojaki spiralne, które są praktyczne, jak i nowoczesne.

Montaż stojaka rowerowego

Montaż stojaka rowerowego w dużej mierze zależy od rodzaju samego stojaka. Stojak warsztatowy na rower na przykład, z racji przeprowadzanych na rowerze różnych prac serwisowych, wymaga stabilności samej konstrukcji. W tym wypadku stawia się na wariant przytwierdzania ramy do nawierzchni za pomocą śrub. Jeśli mamy z kolei do czynienia ze stojakiem miejskim, wówczas można zastosować drugi wariant montażu – przytwierdzenie ramy poprzez wprowadzenie jej części w grunt.

Stojak na rower do garażu najczęściej mocowany jest do ściany lub sufitu – tutaj również przytwierdzamy ramę za pomocą śrub. Stojaki na rower do jazdy w domu – zwłaszcza stojak na rower szosowy – nie wymagają nawiercania podłoża. Zwykle wystarczy odpowiedni trenażer, który stabilnie trzyma się podłoża i nie przesuwa się w trakcie jazdy.

Stojaki rowerowe – wady i zalety

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić stojak na rower, możesz oczywiście podjąć się samodzielnego wykonania stojaka. Jednak ilość czasu potrzebnego do przygotowania i stworzenia takiego stojaka przemawia na korzyść zakupu gotowego stojaka na rower, który będzie wymagać od Ciebie jedynie przeprowadzenia nieskomplikowanego montażu.

Stojaki rowerowe to rozwiązanie praktyczne, pozwalające na bezpieczne przechowanie roweru na czas naszej nieobecności. Stojaki szeregowe umożliwiają na ustawienie jednocześnie większej ilości jednośladów.

Stojaki rowerowe nie są jednak pozbawione wad. Przede wszystkim, nie zapewniają 100% bezpieczeństwa dla Twojego pojazdu – nieodpowiednio przeprowadzony montaż może sprawić, ze blokada czy łańcuch na rower łatwo zostaną zdemontowane. Wybór tanich materiałów konstrukcyjnych może przyczynić się do uszkodzenia samego stojaka, co finalnie doprowadzi do zniszczenia jednośladu, np. gdy spadnie on ze stojaka pionowego umieszczonego na ścianie w Twoim mieszkaniu czy garażu.