Najważniejsze zalety segregacji śmieci

    20.12.2020 14:10  
Najważniejsze zalety segregacji śmieci

Prawidłowe gospodarowanie odpadami to dzisiaj wymóg spoczywający na każdym z nas. Ich odpowiednie składowanie pozwala dać drugie życie wielu zużytym produktom, przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, a także znacząco zmniejsza koszty ich składowania i transportu. To jednak nie wszystko. Poznaj najważniejsze zalety segregacji śmieci i zadbaj o swoją planetę – nikt nie zrobi tego za Ciebie!

Jakie są główne zalety segregacji śmieci?

Od 2017 roku obowiązuje w naszym kraju Jednolity System Organizacji Odpadów, dzięki któremu składowanie odpadów stało się łatwiejsze i jednakowe dla wszystkich gmin. Stosowanie się do ogólnych zasad i wyrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników do segregacji śmieci ma kluczowe znaczenie – przede wszystkim dla środowiska naturalnego. To jednak tylko jeden z powodów. Sprawdź, jakie czerpiemy korzyści z segregacji śmieci i dlaczego warto wiedzieć na ten temat jak najwięcej!

Zapobieganie nadmiernej ilości odpadów

W dzisiejszych czasach z niemal zewsząd można usłyszeć głosy mówiący o tym, by dbać o środowisko naturalne. I nie jest to pustosłowie – nasza planeta jest dzisiaj jednym wielkim wysypiskiem śmieci, a ilości odpadów, jakie produkujemy, są niezwykle szkodliwe zarówno dla roślin oraz zwierząt, jak i ludzi. Na szczęście świadomość ekologiczna wzrasta i coraz większa liczba osób zaczyna zdawać sobie sprawę z zagrożenia. Jednym z kluczowych elementów walki o czystą i zdrową planetę jest oczywiście segregacja odpadów.

Dzięki niej nie tylko możliwe jest zmniejszenie ilości śmieci, ale również odpowiednie wykorzystanie surowców wtórnych. W efekcie nie będą one zalegać na wysypiskach albo, co gorsza, w lasach, ale zostaną ponownie wykorzystane. Tylko prawidłowa segregacja odpadów pozwoli ludzkości poradzić sobie z problemem, jakim jest nadmiar śmieci, degradujący środowisko naturalne.

Segregacja odpadów

Segregacja odpadów to:

  • oszczędność miejsca na składowane śmieci;
  • oszczędność energii, wody, paliwa czy węgla;
  • mniejsza liczba wycinanych drzew;
  • mniejsze zanieczyszczenie powietrza i wód gruntowych;
  • mniejsza degradacja krajobrazu i terenów zielonych.

Możliwość ponownego przetworzenia odpadów

Papier, szkło, metal czy tworzywo sztuczne to materiały, którym można dać nowe życie. Są to surowce wtórne, które, poddane procesowi recyklingu, będą służyły do produkcji nowych wyrobów. Dzięki temu ilość odpadów zmniejszy się, a my wszyscy skorzystamy z możliwości zakupu nowych, często tańszych produktów.

Co więcej, surowce mogą być źródłami energii – wystarczy jedna plastikowa torba, aby żarówka świeciła przez 10 minut!

Warto w tym miejscu dodać, że odpowiednie gospodarowanie odpadami pozwala na znacznie szybsze i łatwiejsze poddanie ich procesowi recyklingu. To z kolei zapewnia jeszcze lepsze wykorzystanie surowców wtórnych.

Kosz do segregacji

Mniejsze koszty

Dzięki segregacji odpadów można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Mowa tutaj o ograniczeniu kosztów związanych z wysypiskami śmieci, transportem czy składowaniem odpadów. To oszczędności dla miast, gmin i nas samych – warto więc choćby z tego powodu zainteresować się tematem segregacji i recyklingu.

Nowe miejsca pracy

Dużą zaletą segregacji śmieci jest również więcej miejsc pracy, które tworzone są w branżach składowania, transportu i przetwarzania odpadów. Do tego wszystkiego potrzeba siły ludzkich rąk oraz wiedzy i umiejętności, co pozwala zatrudniać więcej osób i w ten sposób zmniejszać poziom bezrobocia na całym świecie. To kwestia bardzo istotna, którą również warto wziąć pod uwagę.

Podsumowanie korzyści płynących z segregacji odpadów

Wiesz już, dlaczego tak istotna jest odpowiednia segregacja śmieci. Zalety, które wymieniliśmy wyżej, to wsparcie środowiska, ograniczenie kosztów, które ponosimy na co dzień oraz drugie życie dla pozornie zużytych produktów. Niestety, nikt nie zadba o to za Ciebie – warto więc dowiedzieć się, jakie odpady wyrzucać do poszczególnych koszy do segregacji śmieci i wyrobić w sobie nawyki związane z prawidłową segregacją odpadów. Zacznij już teraz!

Sprawdź nasze produkty do segregacji śmieci: