Meble parkowe – co je wyróżnia?

    04.08.2022 00:00  
Meble parkowe – co je wyróżnia?

Parki i skwery miejskie stanowią czasem jedyną możliwą odskocznię od codziennego zgiełku. Aby móc w pełni wykorzystywać możliwości jakie daje nam ten zielony zakątek na mapie miasta, warto zadbać o odpowiednie rozplanowanie małej architektury – jak dobrać odpowiednie meble parkowe?

Meble parkowe – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Ławki parkowe należy wybierać pod katem ich przeznaczenia, funkcjonalności. Nie należy także zapominać o stylu w jakim utrzymany jest park lub jego bezpośrednie otoczenie. Do niedawna decydowano się przede wszystkim na styl klasyczny, który dobrze komponuje się w towarzystwie przyrody.

Coraz częściej natomiast projekty parków czy skwerów starają się nawiązać do modernistycznej czy wręcz industrialnej architektury miast, dlatego w tym wypadku warto stawiać na nowoczesne ławki parkowe. Dotyczy to przede wszystkim ławek umieszczanych w pobliżu miejsc przeznaczonych do rekreacji, z których korzysta młodzież (boiska, place zabaw).

Ławki parkowe nowoczesne równie dobrze komponują się w otoczeniu przyrody, przy okazji dodając nieco modernistycznego stylu dla wielkomiejskich parków umiejscowionych w sercu tętniącego życiem miasta. Połączenie stali z drewnem jest nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale również estetyczne i eleganckie.

Warto także wziąć pod uwagę sposób mocowania do podłoża – lepiej decydować się na meble parkowe solidnie przytwierdzane do kostki brukowej, co zapewni stabilne ustawienie ławki. Nie będzie się ona poruszać na nierównym podłożu. Żeliwne konstrukcje co prawda raczej nie zostaną przesunięte siłą wiatru, warto natomiast zadbać o to, by ławki nie zmieniały położenia (ani właściciela).

Nowoczesne parki ławkowe – co je wyróżnia?

Mała architektura parkowa w dużych miastach powinna nawiązywać stylem do otoczenia. Tutaj najlepiej sprawdzą się nowoczesne ławki parkowe. Co je wyróżnia na tle pozostałych elementów małej architektury?

Ławki parkowe utrzymane w stylu modernistycznym wykonane są przeważnie z połączenia industrialnej stali oraz klasycznego drewna. Jako że te elementy małej architektury wystawiane są na całoroczne działanie czynników atmosferycznych (słońce, wiatr, deszcz, śnieg), powinny one zostać wykonane z odpowiednich materiałów, odpornych na ekstremalne wahania temperatur czy niszczącą siłę wody. Do tego celu najczęściej wybiera się solidne i ciężkie żeliwo jako podstawa ławki. Z kolei drewno należy zaimpregnować przed oddaniem mebli parkowych do użytku.

Jak zaprojektować małą architekturę parkową?

Ławka parkowa powinna znajdować się w miejscu zlokalizowanym w pobliżu placu zabaw lub innej części rekreacyjnej, a także w pobliżu obiektów gastronomicznych. Optymalnym rozwiązaniem będzie umieszczanie ławek w odstępie nie większym niż 100 metrów od siebie przy dłuższych alejkach.

W pobliżu miejsc z ładnymi widokami (np. w pobliżu fontanny czy stawu) lepiej decydować się na ulokowanie ławki parkowej z oparciem dla zwiększenia komfortu użytkowników. Zapewni to także odpoczynek i wsparcie dla naszego kręgosłupa.

Nie zapominajmy także o innych elementach małej architektury – kosze na śmieci warto umieszczać w towarzystwie ławek. Dzięki temu podczas wypoczynku możemy spokojnie spożywać posiłki i wyrzucać odpady bez konieczności przemieszczania się w poszukiwaniu kosza.

Ile kosztują meble parkowe?

Ławki do parku dostępne są w różnych wariantach cenowych. W zależności od potrzeb użytkowników, lokalizacji oraz przeznaczenia mebli parkowych. Wiele bowiem zależy od ich funkcjonalności.

Przykładowo, najtańsze będą ławki bez oparcia ze względu na mniejszą ilość wykorzystanych materiałów do jej produkcji. Jeśli zależy nam na komforcie użytkownika, warto zainwestować nieco więcej środków na zakup nowoczesnych ławek parkowych z oparciem oraz podłokietnikiem. Cena ławki parkowej w tym wariancie zaczyna się od ok. 850zł.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się młodzieżowe, wysokie ławki bez oparcia, które znaleźć można najczęściej w pobliżu boisk do gry w piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę.

Ławki wielofunkcyjne znajdują się w górnym przedziale cenowym. Przykład rozwiązania spełniającego więcej niż 1 funkcję: ławka obustronna lub ławka z oparciem, na którym z tyłu zamontowano stojak na rowery. Jak widać w tym przypadku to coś więcej niż tyko ławki parkowe. Cena dla takiego rozwiązania będzie wahać się od 4500zł do 5500zł.