Ławka w przestrzeni miejskiej

    21.04.2018 21:44  
Ławka w przestrzeni miejskiej

Projektanci zajmujący się aranżacją przestrzeni miejskiej już od dawna przestali uważać że mała architektura to jedynie funkcjonalne wyposażenie miasta. Ławki, kosze na odpadki i inne elementy małej architektury to również część krajobrazu miasta, ważna dla jego ogólnej kondycji estetycznej. Ale nie tylko. Na przykładzie ławek parkowych wykazano, że może to być również ważny element społeczny.

Ławka, a życie miasta

Socjologowie już od dawna zauważają, że elementy wystroju miasta mają spore znaczenie dla przemian społecznych. W dużych miastach, gdzie życie toczy się szybkim tempem, bardzo rzadko widujemy ludzi, którzy mają czas na to, by na chwilę przysiąść. Z resztą w takich miastach większość ławek już dawno zniknęła z przestrzeni miejskiej, ustępując miejsca szerszym chodnikom czy ulicom, które wydają się w takich miejscach bardziej potrzebne. Okazuje się, że może to być kosztowne złudzenie. Przykładów na przydatność ławki miejskiej nie trzeba daleko szukać - wystarczy że możemy na niej na chwilę przysiąść, np. w drodze z pracy. Jeżeli ławka miejska da nam chwilę wypoczynku, wrócimy do domu z zupełnie innym nastawieniem, gotowi na wyzwania, jakie stawia przed nami życie prywatne.

Razem i osobno

Odpowiednio postawiona ławka z oparciem może być ciekawym miejscem spotkań. Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i sytuacji związanych z pracą. Rozmowa na świeżym powietrzu to często o wiele bardziej efektywny sposób prowadzenia dialogu, niż negocjacje w dusznych pomieszczeniach. Ławki parkowe lub miejskie to również miejsca, w których możemy być sami. Wprawdzie wiele zależy tu od kultury - mieszkańcy Europy Północnej z reguły przesiadują na ławkach sami, lub ze znajomymi. Dla Południowca osoba siedząca samotnie na ławce może być zaproszeniem do zagajenia rozmowy. Generalnie jednak ławka jest świetnym miejscem, jeżeli chcemy na chwilę przystanąć, wyłączyć się, pobyć samemu ze sobą.

Ławki w polskich miastach wyglądają w ostatnich latach coraz bardziej nowocześnie. Na szczęście są również coraz wygodniejsze. Spora w tym zasługa polskich producentów. Ławka coraz częściej staje się prawdziwym wzbogaceniem przestrzeni miejskiej. Czymś więcej niż tylko zwykłym przedmiotem.