Jaka ławka do ogrodu?

    21.04.2018 21:53  
Jaka ławka do ogrodu?

Trudno wyobrazić sobie ogród, w którym nie znalazłoby się trochę miejsca na ławkę. Meble ogrodowe to bardzo ważny element. Nie tylko wówczas, gdy chcemy chwilę odpocząć podczas pracy w ogrodzie. To przede wszystkim miejsce, z którego mamy obserwować owoce naszej pracy, cieszyć się z nich i napawać widokiem tego, co powstaje na naszych oczach.

Jakie materiały

Na rynku znajduje się obecnie wiele modeli ławek ogrodowych. Z jednej strony sprawia to, że mamy spory wybór, z drugiej zaś powoduje że w niektórych sytuacjach będzie nam dość trudno się zdecydować.
Oczywiście najbardziej popularne rozwiązanie to solidna stalowa ławka ogrodowa z siedziskiem z listw wykonanych z drewna. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Warto przyjrzeć się alternatywom, zwłaszcza że drewno wymaga sporo uwagi podczas eksploatacji i wymaga sezonowego konserwowania. Jeżeli posiadamy stare ławki stalowe, zapewne wiemy dobrze na czym polega problem. Swego czasu, kiedy była moda na tanie i kiepskie pod względem jakości chińskie meble ogrodowe, pojawiło się sporo plastikowych potworków, które do dziś straszą w niektórych ogrodach. Wprawdzie tego rodzaju meble można wykonać estetycznie i nie należy dyskwalifikować tego rodzaju materiału, jednak to chyba dobrze, że takie meble nie są już modne. Co jednak, jeżeli chcemy uniknąć problemów, które wraz z upływem czasu może nam nastręczyć drewno? Na szczęście są bardziej nowoczesne rozwiązania.

Ławka z siedziskiem z listw kompozytowych

Interesującym pomysłem wydają się w tej sytuacji ławki z oparciem, w których zamiast drewnianych elementów siedziska, wykorzystuje się listwy kompozytowe. To połączenie tradycji z nowoczesnością. Z jednej strony ławka do ogrodu nie jest jednolitym, odlanym z kompozytu kształtem, zachowuje wygląd nawiązujący do stylistyki drewnianych ławek. Z drugiej jest wykonana z nowoczesnych materiałów, o wiele bardziej odpornych na uszkodzenia i łatwiejszych w czyszczeniu i konserwacji. Stabilność takiej konstrukcji zapewnia solidny metalowy stelaż, który może być wykonany ze stali nierdzewnej lub z ocynkowanej, pokrytej lakierem w odpowiednim kolorze. Pierwszy wariant jest najlepszy w sytuacji gdy lubimy surową, skandynawską stylistykę. Drugi sprawdza się w sytuacji, kiedy musimy wpasować się z nową ławką w już istniejące otoczenie. Wówczas wystarczy dobrać kolor, by ławka doskonale się z nim skomponowała. Warto wiedzieć, że takie meble do ogrodu ma w swojej ofercie polski producent ławek, firma Krosstech. Zapewnia to profesjonalny serwis i dobry kontakt z producentem, co jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy chcielibyśmy zadać jakieś pytania związane użytkowaniem ławek.