Jak wybrać wieszak na rower?

    20.09.2022 11:23  
Jak wybrać wieszak na rower?

Jeśli jesteś posiadaczem roweru, zapewne miewasz problem z jego przechowywaniem poza sezonem rowerowym, zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu. Gdy miejsca brak, najlepiej sięgnąć po rozwiązanie niedrogie i praktyczne – wieszak na rower coraz chętniej gości w naszych domach. Sprawdź, dlaczego wieszak na rower sprawdzi się również w Twoim przypadku.

Wieszak na rower – charakterystyka

Nie każdy ma możliwość przechowywać rower poza sezonem w odpowiednich warunkach. Jeśli masz piwnicę lub garaż, musisz pamiętać, aby pomieszczenia te były suche. Wilgoć szybko wykończy Twój rower.

Wieszak na rower szosowy czy wieszak na rower do samochodu – to rozwiązania, które ułatwią Ci przechowywanie i transport rowerów na co dzień.

Zaletą wieszaka na rower jest fakt, że możesz efektywnie eksploatować przestrzeń niewykorzystywaną w codziennych sytuacjach (wieszaki sufitowe) lub zamienić rower w element dekoracyjny mieszkania (wieszaki ścienne).

Rodzaje wieszaków na rower

Rozważając zakup wieszaków rowerowych do mieszkania, mamy do wyboru wieszaki na rower na ścianę oraz sufit. W poniższych akapitach poznasz różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami, co ułatwi Ci dokonanie wyboru optymalnego rozwiązania w Twoim przypadku.

Wieszak na rower na ścianę

Wieszak na rower na ścianę to propozycja dla właścicieli niewielkich mieszkań, gdzie każdy centymetr dostępnej przestrzeni musi być dobrze przemyślany. Wieszaki ścienne na rowery mogą pełnić jednocześnie funkcję dekoracyjną, gdzie rower przeradza się w element zdobiący wnętrze, podkreślający charakter właściciela mieszkania.

Wieszak na rower sufitowy

Gdy nie możesz sobie pozwolić na umieszczenie roweru na ścianie, polecamy wariant alternatywny jakim są wieszaki sufitowe na rower. Sprawdzą się zwłaszcza u posiadaczy wysokich mieszkań, którzy nie mogą sobie pozwolić na „odebranie” wolnej przestrzeni przy ścianach.

Wieszak na rower pod sufit dostępny jest w dwóch wariantach: poziomym oraz pionowym. Więcej szczegółów na temat tych wieszaków znajdziesz w kolejnych akapitach.

Wieszak na rower „poziomy”

Wieszak na rower do sufitu poziomy to propozycja dla osób, które nie chcą, aby ich rower stanowił widoczną dekorację wnętrza. Poziome ułożenie roweru pozwala zaoszczędzić nieco miejsca przy ścianach.

Wieszak na rower „pionowy”

Pionowy wieszak na rower, w przeciwieństwie do wariantu poziomego, może zajmować nieco więcej miejsca i zabierać część przestrzeni wnętrza. To najczęściej wieszak umożliwiający podniesienie i zawieszenie roweru bezpośrednio pod sufitem na specjalnym stelażu, przy wykorzystaniu mocnych i grubych linek.

Wieszak na dwa rowery

Na rynku dostępne są także wieszaki na więcej niż jeden rower jednocześnie. W tym wypadku możesz np. wykorzystać możliwości wieszaka na rower za pedały, w przypadku którego punktem zaczepnym na wieszaku nie jest cała rama czy koło, a pedały jednośladu.

Jak wybrać najlepszy wieszak na rower?

Wieszak na rower do pokoju podlega nieco innym kryteriom wyboru niż wieszak na rower do garażu. W mieszkaniu rower będzie widoczny nie tylko dla właściciela, powinien więc dobrze się prezentować i przykuwać wzrok jako nowoczesny element dekoracyjny wnętrza.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze wieszaka na rower, poza jego wyglądem? Ważna jest waga samego wieszaka, materiał wykonania, ale przede wszystkim – nośność stelażu. Rower szosowy waży mniej od stalowego roweru miejskiego, pamiętamy też o ciężkich rowerach elektrycznych.

Ważny jest także sposób montażu – na rynku dostępne są wieszaki na rower bez wiercenia – sprawdzą się w przypadku lekkich ram. Nie bez znaczenia pozostaje także sama konstrukcja roweru – wieszak na rower damski, gdy zawieszamy jednoślad na ramie, będzie wymagał innego rozstawu konstrukcji niż w przypadku roweru męskiego.

Najlepszy wieszak rowerowy do domu

Chciałbyś wiedzieć, jak zrobić wieszak na rower? Oczywiście masz możliwość samodzielnego wykonania wieszaka na rower, przy użyciu trwałych, solidnych i odpornych na uszkodzenia materiałów. My jednak zdecydowanie polecamy zakup gotowych wieszaków na rower, w tym zakresie wybór dostępnych rozwiązań jest zdecydowanie rozbudowany, przystępny cenowo, a przede wszystkim, gwarantujący wysoką jakość wykonania i funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem – bezpiecznie dla Twojego roweru i ścian w mieszkaniu.

Jak zamontować wieszak rowerowy?

Wieszak na rower ścienny czy sufitowy będzie wymagać wiercenia. Utrzymanie stabilnego uchwytu, który podźwignie kilkanaście kilogramów jednośladu wymaga stabilnego i solidnego przytwierdzenia – tego nie da się uzyskać tylko poprzez klejenie wieszaka do ściany bądź sufitu.

W zależności od rodzaju roweru i jego wagi producenci sugerują różne długości śrub i wkrętów do ścian. Wszystko po to, aby stelaż mógł wytrzymać długotrwale obciążenia.

Cena wieszaków rowerowych

Ceny wieszaków na ścianę na rower są dość zróżnicowane – wiele zależy od producenta, stosowanych przez niego kompozytów i materiałów, a także wagi roweru czy w końcu ilości jednośladów, jakie mają być montowane na wieszaku (może to być więcej niż 1 rower jednocześnie).

Wieszak na rower ścienny kupisz już od ok. 50 zł. Wieszaki na dwa rowery kosztują ok. 90-100 zł. Wieszak na rowery elektryczne to wydatek od 200 zł za stanowisko. Bardziej rozbudowane konstrukcje, np. posiadające system wspomagania (siłownik) dla mocowania cięższych rowerów, mogą kosztować od 450 zł w górę.

Możesz także zdecydować się na zakup wieszaków rowerowych na konstrukcji (wolnostojących), pamiętaj jednak, że zajmują one miejsce, a w przypadku niewielkich mieszkań ciężko o wolną przestrzeń – takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku dużych domów i mieszkań loftowych o dużej powierzchni.