​​Jak urządzić park miejski?

    01.07.2022 07:50  
​​Jak urządzić park miejski?

Urządzenie parku miejskiego wymaga poznania charakterystyki tego rodzaju przestrzeni publicznej, doboru odpowiedniej małej architektury oraz utrzymania tego terenu w stylu dopasowanym do otoczenia oraz potrzeb okolicznych mieszkańców. Sprawdź, jak zaprojektować park miejski, aby przyciągał wzrok i spełniał swoje funkcje.

Co to jest park miejski?

Park miejski jest namiastką lasu w środku tętniącego życiem miasta. To zielona przestrzeń miejska, zwykle większa od ogrodu miejskiego, która pełni funkcję wypoczynkową oraz rekreacyjną. Park miejski jest miejscem ogólnodostępnym dla mieszkańców.

Patrząc na historię, wyróżnić możemy 3 rodzaje parków:

 • promenady – zapoczątkowane w Niemczech w drugiej połowie XVII wieku. Ogrody stanowiące własność prywatną (najczęściej kościoła i arystokracji) zaczęto udostępniać publiczności;
 • parki ludowe – powstały w XIX wieku, również w Niemczech. Miały pełnić rolę miejsca spotkań ludzi różnych klas społecznych, później również terenów propagujących aktywny wypoczynek;
 • parki publiczne – ujęcie współczesne, zgodnie z którym park miejski jest miejscem oferującym świeże powietrze, pozbawioną zanieczyszczeń przestrzeń, propagującym kulturę i poszanowanie dla piękna natury. Może też pełnić funkcję edukacyjną.

Jak zaprojektować park miejski?

Gdy już wiemy co to jest park miejski, warto zastanowić się nad ustaleniem zamysłu tej przestrzeni. Podczas projektowania parku miejskiego należy ustalić, jakie funkcje powinien on spełniać. Podstawowe przeznaczenie parku miejskiego to oczywiście zapewnienie przestrzeni w mieście do odpoczynku oraz rekreacji – aktywnego wypoczynku dla całych rodzin.

Park miejski może być również miejscem spotkań, imprez plenerowych czy przestrzenią o charakterze dydaktyczno-historycznym.

Park miejski to nie tylko krzewy, drzewa i alejki. Powinny w nim znaleźć się także inne elementy krajobrazu jak stawy czy inne zbiorniki wodne. A także liczne atrakcje, np.:

 • ścieżki rowerowe,
 • ścieżki dydaktyczne (opisy fauny i flory),
 • mosty,
 • skały i skalniaki,
 • fontanny oraz elementy architektury (tarasy, pawilony),
 • kawiarnie i restauracje, toalety publiczne,
 • place zabaw dla dzieci,
 • i inne, jak siłownie na powietrzu czy tężnie solankowe.

Mała architektura w parku miejskim

W tej przestrzeni niezwykle istotny jest dobór odpowiednich mebli miejskich do parku. Wszak podstawowa funkcja wiąże się z odpoczynkiem w kontakcie z naturą i małą architekturą.

Mała architektura do parku miejskiego zdecydowanie podniesie walory estetyczne oraz praktyczne tego miejsca. W parku miejskim nie powinno przede wszystkim zabraknąć ławek – w zależności od otoczenia mogą być to ławki z oparciem lub bez, ławki młodzieżowe albo ławki jednoosobowe (np. w części poświęconej występom dla zapewnienia uczestnikom wygody i komfortu).

Kolejnym istotnym wyposażeniem parku miejskiego powinny być kosze parkowe i pojemniki na odpady. W dobie zwiększonej świadomości ekologicznej najlepiej stawiać na pojemniki do segregacji odpadów i umieszczać je w miejscach newralgicznych (przy ławkach, w miejscach często uczęszczanych, w pobliżu kawiarni i restauracji czy placów zabaw).

Warto także pamiętać o potrzebach mieszkańców i umieszczać meble do parku miejskiego, które pozwolą zachować czystość, ale również pozwolą na korzystanie w pełni z zielonej przestrzeni w centrum miasta. Mowa tutaj m.in. o leżakach, meblach ogrodowych, czy nawet koszach na psie odchody lub popielnicach.

Jak urządzić nowoczesny park miejski?

Nowoczesny park miejski to przede wszystkim miejsce przeznaczone do wypoczynku, ale także aktywnego wypoczynku. Warto pamiętać o zastosowaniu rozwiązań, które będą wywierać pozytywny wydźwięk i spotkają się z uznaniem mieszkańców.

Przykładowo, jeśli park miejski posiada ścieżki rowerowe, dobrym pomysłem będzie umieszczenie także wiat rowerowych i stojaków dla rowerów. Trasy rowerowe krzyżujące się z alejkami warto zabezpieczyć przed ewentualnymi zdarzeniami przy pomocy architektury drogowej.

W pobliżu miejsc przeznaczonych do rekreacji, np. boiska do siatkówki albo tenisa, dobrze umieścić zabudowy i wiaty na wypadek niepogody, ławki dla obserwujących wyczyny sportowe – np. popularne teraz ławki młodzieżowe (wysokie, bez oparcia).

Niektóre parki miejskie oferują przestrzeń przeznaczoną do urządzania grilla czy ognisk – w tym miejscu warto pomyśleć o meblach ogrodowo-piknikowych oraz odpowiednio przygotować podłoże, aby niechcący nie wzniecić pożaru.

Nowoczesny park miejski powinien być czysty i pozbawiony zanieczyszczeń – nie zapominajmy o koszach na odpady!