Jak uczyć młode osoby segregacji śmieci?

    11.07.2022 11:57  
Jak uczyć młode osoby segregacji śmieci?

Uświadamianie dzieci oraz nastolatków, jak ważne jest segregowanie śmieci oraz uczenie ich tego od najmłodszych lat jest bardzo istotnym i interesującym zadaniem, ponieważ można wykonać je na wiele sposobów. Młode osoby często nie wiedzą, jak i dlaczego powinno się segregować śmieci, dlatego dostarczanie im informacji na ten temat powinno leżeć w obowiązkach dorosłych. Jak uczyć młode pokolenie, które odpady powinny wylądować w wyznaczonym dla nich pojemniku, aby stało się to dla nich nawykiem?

1.   Nauka segregacji w szkole.

Szkoła to miejsce, w którym młodzi ludzie spędzają dużą część swojej młodości oraz uczą się wielu zachowań. Właśnie dlatego jest to idealne miejsce do edukowania nastolatków i dzieci na temat segregacji śmieci i ekologii. Uświadamianie młodym, dlaczego powinno się separować poszczególne odpady może odbywać się w formie lekcji, zabaw lub konkursów. Młodzież i dzieci zazwyczaj chętnie biorą udział w konkursach, a organizowanie ich ma wiele korzyści.

Pomysł na szkolny konkurs: każda klasa nagrywa kilkuminutowy filmik, w którym przedstawia, jak powinno się segregować śmieci. Do zadania dobrze mogą sprawdzić się kosze do segregacji śmieci. Duże i kolorowe kosze z wyraźnymi nazwami odpadów z pewnością pomogą nie tylko w konkursie, ale też w codziennej segregacji w szkole. Klasa, która wygrywa dostaje nagrodę. Może to być wyjście do kina, dzień niepytania w szkole, skrócone lekcje itp.

Dzieci zachęcone w ciekawy sposób do segregacji nie tylko będą się świetnie bawić, ale również zyskają wiedzę, która zostanie z nimi na długo.

2.   Uczenie segregowania przez rodziców.

Rodzice również mogą uczyć swoje dzieci, jak powinno się segregować poszczególne śmieci. Mamy na to kilka sposobów. Pierwszym, najprostszym sposobem jest zakup kolorowych koszy do segregacji śmieci i nauczenie dzieci, w którym koszu powinny lądować dane odpady. To bardzo łatwe, ale dzieci często zadają pytania, a jednym z nich może być – po co mam to robić? Wtedy dobrze sprawdzą się filmy, które przybliżą im temat segregacji – dowiedzą się dlaczego każdy powinien segregować śmieci i czemu jest to tak ważne dla środowiska. Dodatkowo można zorganizować dla dzieci różne zabawy, które przybliżą im temat segregacji, np. zabawa w Zero Waste lub „Kto szybciej wrzuci śmieci do odpowiednich koszy?”.

3.   Miejsca publiczne również mogą uczyć segregacji.

Miejsca publiczne, takie jak parki, sklepy, ulice itp. to miejsca, w których ciągle znajdują się ludzie. Warto wykorzystać ten fakt do uczenia ich, jak powinno się segregować śmieci. W takich miejscach dobrze sprawdzą się duże plakaty, które zachęcą młodych do segregacji. Na takich plakatach warto zawrzeć informację, że istnieją specjalne kosze na przeterminowane leki i kosze na zużyte baterie, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. W dodatku stawiając w miejscach publicznych kolorowe, podpisane kosze do segregacji ułatwia się sprawę niektórym osobom, które bez tego nie miałyby pojęcia, gdzie wyrzucić swoje śmieci, ponieważ nie znają zasad segregacji.

Najważniejsze zasady segregacji śmieci:

  • niebieski pojemnik – papier
  • zielony – szkło
  • żółty – metale i tworzywa sztuczne
  • brązowy – odpady ulegające biodegradacji
  • oddzielny pojemnik – odpady zmieszane

Istnieje mnóstwo sposobów i wiele miejsc, w których można uczyć dzieci segregacji śmieci od najmłodszych lat. Najważniejsze, aby wiedziały, dlaczego powinny to robić i jak ważne jest to dla środowiska. Uświadamianie młodych ludzi, jak powinno się segregować śmieci zdecydowanie ułatwia codzienne życie.