Jak segregować śmieci? Zasady segregacji odpadów 2020

    14.04.2020 12:25  
Jak segregować śmieci? Zasady segregacji odpadów 2020

Każdy z nas systematycznie zaopatruje się w przedmioty różnego rodzaju. Część z nich jest niezbędna do życia, tak jak produkty spożywcze, a część ma charakter funkcjonalny lub zwyczajnie służy do poprawienia nam nastroju. Niezależnie od tego, czy kupujemy żywność, kosmetyki czy ubrania, wszystko to zostaje nam dostarczone w opakowaniu. Może to być plastikowy lub szklany pojemnik, tekturowe pudełko lub metalowa puszka. W trosce o środowisko naturalne dokładamy wszelkich starań, aby te odpady były segregowane. O czym należy pamiętać, aby nie popełniać niepotrzebnych błędów i wiedzieć, jak segregować śmieci we właściwy sposób?

Jak segregować odpady? Nowe zasady 2020

Większość osób już od dłuższego czasu przykłada wagę do tego, gdzie umieszczać nieprzydatne elementy produkowane w wyniku naturalnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Obecny rok przyniósł jednak sporo istotnych zmian w tym zakresie, dlatego każdy powinien zasięgnąć obszernych informacji na temat tego, jak segregować odpady.

Kluczowe jest wprowadzenie obowiązku segregacji, którego nieprzestrzeganie będzie się wiązało z koniecznością zapłacenia wysokich kar. Z trzech do pięciu zwiększyła się również ilość pojemników przeznaczonych do umieszczania poszczególnych rodzajów śmieci.

W przypadku osiedli bloków mieszkalnych ustawiono je w konkretnych miejscach, najczęściej tam, gdzie już wcześniej umieszczono śmietniki i każdy z lokatorów ma obowiązek korzystania z punktu właściwego dla swego miejsca zamieszkania. Najmniej entuzjazmu wzbudziła przede wszystkim zmiana cen wywozu odpadów, które znacznie wzrosły. Jest to jednak konieczne z uwagi na większy nakład pracy, jaki wiąże się z procesem obecnie funkcjonującej segregacji.

Kolory pojemników na śmieci

Aby było łatwiej zapamiętać to, jak segregować śmieci, zdecydowano się na rozwiązanie w postaci różnokolorowych pojemników przeznaczonych na konkretne rodzaje odpadków. Kontenery występują w następujących barwach:

  • żółty
  • niebieski
  • zielony
  • czarny
  • brązowy

Segregacja śmieci 2020 zasady

Część z nich jest już doskonale znana, nowością natomiast są pojemniki brązowe i czarne. Podstawą jest zapoznanie się z kompleksową broszurą informacyjną, z której dowiemy się gdzie wyrzucamy odpady danego rodzaju. Niebieski pojemnik jest przeznaczony na papier, zielony na szkło, żółty na metale i tworzywa sztuczne, czarny na odpady zmieszane a brązowy na odpady bio. Dzięki temu, że nowe zasady częściowo pokrywają się z tymi, które funkcjonowały wcześniej, przyswojenie sobie nowych nawyków powinno być dużo łatwiejsze.

Mimo tego, że podział wydaje się być zrozumiały, sprawy mogą nieco się skomplikować, gdy będziemy musieli podjąć decyzję o tym, gdzie wyrzucić konkretny odpadek, którego budowa i tworzywo, z jakiego został wykonany, wzbudzi w nas wątpliwości. Z tego powodu warto nieco bardziej zgłębić temat aktualnej segregacji śmieci.

Prawidłowa segregacja śmieci w domu i w biurze

Codzienne życie stanowi najlepszą weryfikację wiedzy, którą musimy zastosować w praktyce. Niemal każdy gotowany przez nas posiłek sprawia, że gdzieś musimy umieścić później resztki jedzenia. Od teraz powinny one znaleźć się w pojemniku brązowym przeznaczonym na bioodpady. Plastikowe opakowania po kosmetykach lub napojach i żywności? To akurat proste i większość z nas bez problemu jako odpowiedź wskaże żółty pojemnik. Podobnie rzecz ma się z kartonami po mleku i sokach, po które sięgamy bardzo często. Należy umieszczać je w niebieskim pojemniku na papier.

Segregować odpady powinniśmy nie tylko w domowym zaciszu ale i w biurze. Pracodawcy mają obowiązek zapewnienia stosownych kontenerów z których ich pracownicy będą mogli bezproblemowo korzystać. Kierujemy się wtedy dokładnie tymi samymi zasadami i przykładowo, karton po mleku umieszczamy w niebieskim pojemniku. Warto poważnie podejść do problemu, bowiem w pracy spędzamy znaczną część dnia i produkujemy tam sporą ilość odpadków, które także muszą być należycie segregowane. Mamy do czynienia nie tylko z pozostałościami po spożywanych posiłkach czy napojach, ale otacza nas również wiele tworzyw sztucznych w postaci chociażby zużytego sprzętu biurowego.

Nie wolno także zapominać o segregacji odpadów niebezpiecznych, które stanowią szczególną kategorię i wymagają podjęcia ściśle określonych kroków. Należą do nich między innymi: domowa chemia w postaci granulek do udrożniania rur, substancje żrące, kwasy. Umieszczamy je w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, gdzie oddajemy także zużyte baterie i akumulatory. Odpady o niestandardowych wymiarach wymagają skorzystania ze zbiórki odpadów wielkogabarytowych.

W jakie kosze do segregacji warto się zaopatrzyć?

Wszelkie niezbędne informacje na temat tego, jak sortować śmieci, jesteśmy w stanie bez problemu znaleźć chociażby na stronie internetowej. Aby usprawnić sobie sam proces odpowiedniej kategoryzacji śmieci, warto zaopatrzyć się w specjalne kosze do segregacji śmieci przeznaczone do użytku domowego. Dzięki temu będziemy mogli na bieżąco dokonywać selekcji i umieszczać konkretne odpadki we właściwych miejscach, bez konieczności ich późniejszego dzielenia i umieszczania w stosownych kontenerach w punkcie zbiórki.

Segregacja odpadów 2020

Rynek bardzo szybko odpowiedział na potrzeby klientów, dlatego mamy do wyboru naprawdę wiele interesujących i praktycznych rozwiązań. Warte uwagi są zwłaszcza kosze wysuwane, których powierzchnię podzielono na kilka przegródek. W zależności od potrzeb i warunków mieszkaniowych, można wybrać kosze różnej wielkości i o różnej ilości przegródek, takie jak kosze trzymodułowe czy kosze czteromodułowe. Doskonale zastąpią one dotychczasowe, standardowe pojemniki i pozwolą na zaoszczędzenie czasu i nerwów. Segregacja nie będzie stanowić żadnego problemu!