Jak przygotować ogród do sezonu letniego?

    06.04.2023 08:21  
Jak przygotować ogród do sezonu letniego?

Koniec zimy oznacza dla ogrodników rozpoczęcie prac przygotowujących ogród na nowy sezon. Prace wykonane na początku wiosny mają ogromny wpływ na to, jak ogród będzie się prezentował w ciągu roku zatem wiosna w ogrodzie to najbardziej pracowity okres. Należy posprzątać, poprawić stan gleby, naprawić uszkodzone przez mróz i wiatr elementy małej architektury, jak meble ogrodowe.

Najważniejsze prace, które powinieneś wykonać jeszcze wiosną

Prace w ogrodzie zaczynamy od generalnych porządków. Należy pograbić i usunąć zlegające stare gałęzie, liście, obumarłe części roślin. To odpowiedni moment również na formowanie kształtów krzewów i drzew. W tym miejscu dobrze jest brać pod uwagę jakość narzędzi, z których korzystamy. Skutecznym nawykiem jest pilnowanie, by były odpowiednio ostre oraz zdezynfekowane, by pozbyć się wszystkich bakterii oraz grzybów i nie ryzykować zakażeniem roślin.

Następnie zadbaj o trawnik. Trawnik po zimie często nie prezentuje się najlepiej, dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi, by znów stał się idealnym tłem dla roślin ozdobnych czy też rozwieszonego między drzewami hamaku ogrodowego. Glebę należy spulchnić, dosiać trawę jeśli są ubytki, a następnie podlewać i nawozić przez cały sezon.

Zadbaj o rośliny

W zależności, czy Twój ogród jest typowo rekreacyjny, czy też uprawiasz w nim warzywa, należy zaplanować zasadzenia. Nawet jeśli ogród jest niewielki lub dysponujesz samym tarasem, to dzięki ozdobnym roślinom atmosfera staje się wyjątkowa, a wypoczynek bardziej relaksujący. Dobrym rozwiązaniem będą także donice ogrodowe z drzewami i krzewami, otoczone pięknie kwitnącymi kwiatami.

Gdy nastają wyższe temperatury, możemy zacząć odkrywać rośliny osłonięte na zimę. Osłony warto najpierw rozchylać w ciągu dnia, a ich całkowite zdjęcie zaplanować na pochmurny dzień. Osłony drzew można w sezonie letnim zastąpić specjalnymi metalowymi osłonami na drzewa, które chronią pnie przed szkodliwym wpływem zwierząt lub uszkodzeniem mechanicznym, np. kosiarką.

Jakie meble do ogrodu wybrać?

Gdy już zakończymy prace związane z naszymi roślinami w ogrodzie, czas przystąpić do aranżacji przestrzeni. Ogródek, nawet ten przydomowy, niech stanie się naszą miejską oazą zieleni, w której z przyjemnością będziemy spędzać leniwe popołudnia i słoneczne weekendy. Warto więc zadbać o funkcjonalne i estetyczne meble ogrodowe. Aby nasz ogród był przyjemnym miejscem wypoczynku, warto zadbać o to, by wybrać elementy niewymagające od nas dużo dodatkowych zabiegów. Dlatego przy zakupie mebli wypoczynkowych do ogrodu i dodatków decydujmy się na takie, które są przeznaczone do wykorzystania na zewnątrz – odporne na wodę, promieniowanie UV i temperatury oraz łatwe w utrzymaniu czystości.

zestaw mebli ogrodowych

Rodzaje mebli ogrodowych

Meble drewniane są stabilne oraz trwałe, stąd też i bardzo popularne. Odpowiednio zabezpieczone, zaimpregnowane drewno sprawi, że meble będą nam służyć przez wiele sezonów. Drewniane meble ogrodowe, jak i wiklinowe, dobrze komponują się z naturalnym otoczeniem, tworząc przytulną atmosferę. Jeśli chodzi o te drugie, musisz tylko chronić je przed deszczem oraz nadmierną ekspozycją na słońce.

Alternatywą dla mebli wiklinowych są te wykonane z rattanu. Podobnie jak drewniane i wiklinowe świetnie będą współgrać z zielenią Twojego ogrodu. Czyści się je podobnie jak meble wiklinowe, wystarczy wilgotna ściereczka. Tutaj również należy oszczędzać je przed zbytnim nasłonecznieniem i deszczem.

Meble plastikowe są wciąż bardzo popularnym wyborem. Są lekkie, łatwo je przenieść z miejsca na miejsce. Są odporne na deszcz i tanie. Natomiast to, co jest plusem, działa też na ich niekorzyść, łatwo mogą się uszkodzić i złamać. Raczej nie powinno się ich zostawiać na zewnątrz, gdyż w przypadku porywistego wiatru, mogą zostać przewrócone lub wylądować u sąsiada, niszcząc przy okazji rabatę. Nie są także odporne na słońce. Jeśli będą długo na nie wyeksponowane, stracą swój intensywny kolor.

Metalowe meble tarasowe są najcięższe, lecz przez to najbardziej solidne i trwałe. Należy je tylko chronić przed deszczem albo odpowiednio zabezpieczyć, by nie doszło do korozji.

Coraz większą popularność zyskują meble z technoratanu. Jest to żywica syntetyczna – materiał prawie niezniszczalny – a jednocześnie meble do wypoczynku wykonane z technoratanu są lekkie, łatwe w przenoszeniu i utrzymaniu czystości. Nie groźne im odbarwienia słoneczne, deszcz czy nawet śnieg. Mogą pozostać na zewnątrz nawet przez cały okres zimowy.

meble ogrodowe

Meble ogrodowe i ich przeznaczenie

Decydując się na zakup mebli do odpoczynku w ogrodzie czy tarasie, musimy przemyśleć ich przeznaczenie. Jeśli lubimy spędzać czas grillując w towarzystwie znajomych, doskonałym wyborem będą zestawy mebli ogrodowo-piknikowych składające się np. z solidnych ławek i stołu. Osoby lubiące leniwy wypoczynek oraz korzystanie z kąpieli słonecznych powinny zdecydować się na profilowane leżaki ogrodowe. Dobrym sposobem na urozmaicenie wystroju będzie również hamak. Już teraz na rynku dostępne są idealne rozwiązania w postaci hamaku zawieszanego na metalowej konstrukcji. Idealny do codziennego wypoczynku „pod chmurką”, nawet jeśli nie ma w pobliżu drzewa czy słupka.