Jak przebiega ​​konserwacja ławek parkowych?

    08.11.2022 17:24  
Jak przebiega ​​konserwacja ławek parkowych?

Ławki parkowe jako element małej architektury nadają otoczeniu wyjątkowy styl i są przy tym praktyczne, a z tego powodu też intensywnie eksploatowane. Jak dbać o ławki parkowe, by służyły mieszkańcom jak najdłużej i nie szpeciły okolicy?

Jak dbać o ławki parkowe?

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się materiałom, z jakich wykonana jest ławka.

Drewniane ławki parkowe – konserwacja

Ławki parkowe mogą być wykonane z drewna liściastego rodzimego, iglastego bądź egzotycznego. Konserwacja ławek drewnianych zaczyna się podobnie: wilgotną ściereczką oczyszczamy siedzisko z zanieczyszczeń, następnie je osuszamy. W kolejnym kroku za pomocą papieru ściernego zdejmujemy wierzchnią warstwę drewna, ponownie oczyszczamy elementy i wybieramy odpowiedni środek do konserwacji:

  • lakier lub lakierobejca – w przypadku drewna lakierowanego;
  • olej do impregnacji – drewno egzotyczne;
  • impregnat do drewna + powłoka nawierzchniowa w pozostałych przypadkach.

Zawsze przestrzegamy zaleceń producenta impregnatu odnośnie do ilości i grubości warstw, a także czasu potrzebnego do wyschnięcia elementów przed nałożeniem kolejnej partii środka. Nie zapominajmy także o odpowiednim oznaczeniu ławki, która aktualnie jest konserwowana, jeżeli nie mamy możliwości jej demontażu i przewiezienia do lakierni czy innego, wentylowanego pomieszczenia. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy ktoś siada na świeżo malowaną ławkę. Impregnat jest praktycznie nie do usunięcia z ubrań.

Jeśli mamy do czynienia z grzybem lub pleśnią, należy zastosować roztwór chloru na zainfekowane miejsca i dokładnie spłukać wodą. Można też spróbować czyszczenia za pomocą myjki ciśnieniowej.

Należy pamiętać, że konserwacja ławek drewnianych powinna odbywać się przynajmniej raz w roku, najlepiej 2-3 razy (co 4-6 miesięcy). Pozwoli to utrzymać drewno w dobrej kondycji na lata.

Metalowe ławki parkowe – konserwacja

Dbanie o ławki parkowe metalowe jest mniej czasochłonne. W tym przypadku możemy mieć do czynienia z ławkami żeliwnymi lub aluminiowymi. Ławki wykonane z żeliwa należy dokładnie oczyścić za pomocą drucianej szczotki, następnie nałożyć nową warstwę farby. Tutaj także postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta – farba powinna oznaczać się odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Ławki aluminiowe są lżejsze i odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego należy pamiętać o regularnym myciu, aby służyły jak najdłużej.

Jak konserwować ławki parkowe?

To, w jaki sposób będzie przebiegać konserwacja ławek parkowych, w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego wykonano ławę. Może ona składać się z jednego surowca, np. metalu albo drewna. Zdarzają się także warianty powstałe w wyniku połączenia różnych materiałów, wówczas należy każdemu z nich przyjrzeć się z osobna i zastosować odpowiednie dopasowane metody konserwacji.

Naprawa ławek parkowych

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Choć ta zasada ma zastosowanie w życiu codziennym, to jednak w przypadku ławek parkowych sprawa wygląda nieco inaczej. Doglądanie stanu technicznego na ogół odbywa się przy okazji corocznej konserwacji, dlatego zdarza się, że koszt naprawy danego elementu przewyższa wartość ławki, co skutkuje wymianą całej ławy.

Naprawa ławek parkowych zależy od stanu technicznego elementu. Zazwyczaj pojedyncze pęknięte deski można wymienić na nowe i wystarczy je pomalować. Podobnie śruby jesteśmy w stanie wymienić na sprawne. Gorzej wygląda sprawa z elementami kamiennymi lub betonowymi – tutaj zazwyczaj kończy się na wymianie całej ławki, co jest w ogólnym rozrachunku mniej kosztowne niż wymiana pojedynczego elementu.

Dlaczego warto dbać o ławki parkowe?

Odpowiednio zaimpregnowane ławki drewniane będą cieszyć oko i służyć mieszkańcom jeszcze przez wiele lat. W przypadku drewna trzeba mieć jednak na uwadze, że kluczowa jest tutaj systematyczność, bowiem warunki użytkowania są w przypadku ławki trudne – przebywanie na otwartej przestrzeni, narażenie na działanie czynników atmosferycznych typu słońce, śnieg, wiatr czy deszcz – to wszystko sprawia, że drewno traci swój urok i może z biegiem lat stracić swój kolor, ostatecznie spróchnieć.

Ławki metalowe nie wymagają impregnacji, ale także należy pamiętać o ich oczyszczaniu i konserwacji. Dzięki temu również posłużą nam przez lata. Konserwacja ławek w parku powinna zostać odpowiednio rozplanowana w czasie, aby w razie konieczności rozłożyć w czasie koszty związane z impregnacją czy naprawą.