Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z kosza na śmieci? Sprawdzone porady

    13.05.2021 09:03  
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z kosza na śmieci? Sprawdzone porady

Kosz na śmieci bardzo często stanowi główne źródło nieprzyjemnego zapachu w naszym domu – zwłaszcza gdy znajdują się w nim resztki jedzenia. Czy można w jakiś sposób walczyć z brzydkim zapachem domowymi sposobami, aby zniwelować odór? Sprawdź nasz poradnik i wybierz odpowiednią dla siebie metodę na nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci!

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z kosza na śmieci

Kosz na śmieci możemy nazwać „generatorem brzydkich zapachów”. Nieprzyjemna dla naszych nozdrzy woń powstaje głównie z ulegających rozkładowi resztek jedzenia. Wilgoć panująca wewnątrz sprzyja namnażaniu się bakterii, które finalnie generują powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Wilgotna atmosfera w samym pojemniku również po czasie wyzwala specyficzny zapach stęchlizny.

Sprawdzone sposoby na przykry zapach z kosza

Jak zatem usunąć nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci? Pamiętaj o:

  • regularnym wyrzucaniu śmieci,
  • czyszczeniu i dezynfekcji pojemników,
  • segregacji śmieci oraz
  • odświeżaniu powietrza.

Regularne opróżnianie kosza

Im częściej wyjmujesz odpady, tym mniejsza szansa na powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Szczególnie istotne może okazać wyrobienie w sobie nawyku mycia pojemników przed ich wyrzuceniem, zwłaszcza tych, które przechowywały mięso – poza lodówką niestety uwalnia się dość nieprzyjemna woń.

Czyszczenie i dezynfekcja pojemników

Przede wszystkim – zawsze wkładaj do pojemnika worek na śmieci. Po pierwsze, resztki jedzenia nie będą bezpośrednio stykać się ze ścianą kosza, po drugie – opróżnianie pojemnika nie będzie należeć do czynności trudnych i „brudnych”. Niektórzy producenci worków na śmieci oferują produkty zapachowe. Lawenda lub wanilia częściowo maskuje nieprzyjemny zapach, jeśli więc Twoje nozdrza należą do wyjątkowo wrażliwych, spraw sobie worki zapachowe. Ewentualnie użyj tradycyjnego worka, a na dnie pojemnika umieść 2-3 listki ręcznika papierowego nasączonego paroma kroplami ulubionych olejków eterycznych.

Aby skutecznie ograniczać nieprzyjemne aromaty z Twojego kosza, powinieneś po każdym jego opróżnieniu dokładnie umyć i wysuszyć pojemnik przed ponownym użyciem. Możesz w tym celu wykorzystać dostępne środki czyszczące (płyn do mycia naczyń lub dedykowane preparaty o właściwościach antybakteryjnych). Osuszenie kosza pozwala usunąć nadmiar wilgoci, aby ograniczyć powstanie pleśni.

Segregacja śmieci

Najwięcej brzydkich zapachów powstaje zwłaszcza w pojemniku na odpady zmieszane oraz metale i tworzywa sztuczne. Zadbaj o środowisko, przy okazji niwelując wydzielanie przykrych zapachów. W tym celu dokonuj segregacji odpadów. Pamiętaj, że resztki jedzenia (oprócz kości i mięsa) możesz wrzucać do pojemnika na odpady BIO. Puste pojemniki po żywności (zwłaszcza produktach mięsnych) warto przed wyrzuceniem dokładnie opróżnić i przepłukać wodą.

Oczywiście nie zapominamy o regularnym wynoszeniu śmieci. Równie przydatną funkcją odpowiednio dobranych koszy do segregacji odpadów jest ich szczelność. Szczególnie pożądane będą modele wyposażone w szczelne pokrywy, które otwieramy tylko w momencie wyrzucania czegoś do konkretnego pojemnika.

Odświeżacz powietrza

Jeśli powyższe porady okazują się za mało pomocne, zaopatrz swoje wnętrza w odświeżacze powietrza. Niektóre maskują brzydkie aromaty, inne z kolei skutecznie usuwają nieprzyjemny odór. Gama zapachowa dostępna na rynku jest dość szeroka, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Pomoże także regularne wietrzenie pomieszczeń.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci? Podsumowanie

W zależności od naszych oczekiwań oraz determinacji w walce z nieprzyjemnymi zapachami możemy wybierać spośród co najmniej kilku możliwości. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym opróżnianiu pojemników, każdorazowym czyszczeniu (myciu i osuszaniu) wnętrza kosza. Bardzo pomocne będą także specjalne pojemniki do segregacji odpadów, zwłaszcza modele wyposażone w szczelnie dopasowane pokrywy. Ostatecznie możemy wzmocnić efekt świeżego i czystego powietrza przy użyciu odświeżaczy. Która z powyższych metod spodobała Ci się najbardziej? Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi już wiesz, jak usunąć nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci!