Jak powiesić rower na ścianie?

    12.04.2023 15:29  
Jak powiesić rower na ścianie?

Nadeszła wiosna! Wraz z nią rozpoczynasz sezon aktywności na świeżym powietrzu. Wyciągasz z garażu lub piwnicy swój rower i ruszasz w drogę! Niezależnie od tego, czy korzystasz z niego okazjonalnie, czy jest twoim środkiem transportu do pracy, czy też narzędziem do budowania kondycji, rower potrzebuje właściwej przestrzeni. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób solidnie zamocować rower na ścianie lub suficie, aby nie zajmował dodatkowego miejsca, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Gdzie najlepiej powiesić rower?

Wszystko zależy od możliwości przestrzennych. Najczęściej rower wstawiany jest do garażu lub piwnicy. Niestety nie wszyscy dysponują takimi pomieszczeniami, a jeżeli już, to zazwyczaj jest w nich mało miejsca. Dobrym rozwiązaniem będzie wieszak na rower, który sprawdzi się nie tylko w garażu czy piwnicy. Dla zapalonego rowerzysty, zawieszenie roweru na ścianie w pokoju może stać się ciekawym elementem dekoracyjnym. Wyznaczenie odpowiedniego miejsca jest warte przemyślenia. Rower nie powinien kolidować z elementami wyposażenia czy utrudniać swobodne poruszanie się w pomieszczeniu.

Jaki wieszak na rower na ścianę?

Wybór odpowiedniego wieszaka związany jest z miejscem, które wyznaczysz na wieszanie roweru. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów uchwytów, różniących się udźwigiem i sposobem montowania roweru. Do wyboru masz wieszaki ścienne i podsufitowe. Jedne chwytają rower za ramę, inne za koło w orientacji pionowej. Ważne jest także kryterium wagi. Wieszaki trzymające rower za koło w pozycji pionowej najlepiej sprawdzą się w rogu ściany. Jeśli wybierzesz wąski korytarz, najlepiej wybrać hak rowerowy mocowany jak najwyżej. Rowery zawieszane w pozycji poziomej nie powinny wisieć zbyt wysoko, żeby nie wkładać dużego wysiłku w ich zakładanie i zdejmowanie. Warto wybrać taki uchwyt, który najlepiej odpowie Twoim potrzebom.

Wieszak na rower – niezbędne narzędzia i akcesoria do montażu

Najważniejsze, czego będziesz potrzebować, aby zawiesić rower to: wiertarka, zestaw odpowiednich wierteł w zależności od rodzaju ściany, zestaw kluczy płaskooczkowych i śrubokrętów, kołki rozporowe. Każdy wieszak posiada w swoim zestawie kołki rozporowe, dzięki którym możesz mieć pewność, że montaż przebiegnie sprawnie i zakończy się sukcesem. Jednak ważne jest ich dopasowanie do rodzaju ściany. Pamiętaj o tym, że konstrukcja będzie musiała wytrzymać częste wieszanie roweru i zdejmowanie około dwudziestokilogramowego ciężaru. Do betonu lub ścian z cegieł polecane są kołki długości 4 cm. Do ścian z bloczków silikatowych z kolei krótsze – 2 cm. Do pustaków potrzebne są kołki o czterokierunkowym rozparciu. Do betonu komórkowego zaleca się kołki nylonowe o średnicy nie mniejszej niż 6 mm. Natomiast do cięższych elementów – metalowe, które wbija się w nawiercony otwór. Ciekawym rozwiązaniem są też kołki wkręcane – metalowe lub plastikowe. A gdy ściana jest z drewna, wystarczą wkręty samonawiercające ze szpicem centrującym. Obecnie w większości mieszkań wykończenie ścian stanowią płyty kartonowo-gipsowe, rodzaj wkrętów dobieramy wtedy do materiału, z jakiego wykonana jest ściana nośna. Nie musisz obawiać się uszkodzenia płyty. Typowa płyta o grubości 12,5 mm udźwignie ciężar nawet do 200 kg.

Wieszanie roweru na ścianie – instrukcja krok po kroku

W pierwszym kroku wyznacz miejsce i dobierz odpowiedni rodzaj wieszaka na rower. Następnie wymierz dokładne miejsce na ścianie czy suficie oraz rozstaw wieszaka, jeśli wybierzesz taki z osobnymi ramionami czy podpórkami pod koła. Teraz czas na wiercenie otworów pod kołki rozporowe. W wywierconych już otworach zainstaluj załączone w zestawie kołki, a następnie – za pomocą potrzebnych narzędzi – przymocuj wybrany wieszak.

Zobacz wideoinstrukcje

Wieszaki poziome

Mamy tutaj do wyboru kilka rodzajów wieszaków na rowery. Możesz wybrać wieszak na rower w postaci listwy z regulowanymi ramionami, które trzymają ramę roweru. Odpowiednio dobrana długość ramion zapobiega przypadkowym otarciom ściany podczas jego zakładania czy zdejmowania. Drugą opcją powieszenia roweru na ramie jest wybór wieszaka składającego się z dwóch niezależnych ramion. Można przymocować je w dowolnym miejscu ściany, a tym samym dopasować rozstaw uchwytów pod własny model roweru. Kolejnym wyborem może być wieszak zaczepiany za pedał z jedną długą listwą lub dwiema osobnymi podpórkami podtrzymującymi koła roweru.

Wieszaki pionowe

Do wyboru mamy sporo rozwiązań. Najlepsze z nich to wieszaki w pełni regulowane (góra-dół /lewo-prawo), co pozwala na dopasowanie ustawienia stanowiska pod własne preferencje. Wartym polecenia jest wieszak z siłownikiem gazowym z regulacją, która umożliwia jego obrót wokół osi pionowej. Opcja ta jest bardzo użyteczna w przypadku ograniczonej ilości miejsca lub podczas użytkowania wieszaka w większej rowerowni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ogranicznik zapobiegający kontaktowi koła ze ścianą. Główną zaletą takich wieszaków jest brak konieczności podnoszenia roweru podczas parkowania. Zawieszanie roweru odbywa się poprzez podniesienie tylko przedniego koła i osadzenie go w ramie.

Jak powiesić rower na suficie?

Jeśli brakuje Ci miejsca na podłodze lub ścianach, świetnym rozwiązaniem będzie zawieszenie roweru na suficie! Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz miejsce w pomieszczeniu. Płynne pociągnięcie liny z zaczepem bezpieczeństwa i hamulcem linowym zapewnia łatwą obsługę i bezpieczne przechowywanie. System linowo-rolkowy pomaga w podnoszeniu i opuszczaniu roweru.

Jak powiesić rower w garażu?

Oprócz wielu sposobów montowania roweru na ścianie czy suficie, warto wziąć pod uwagę miejsce jego „zimowania”. Jeśli zdecydujesz się przechowywać swój rower w garażu, odpowiednio go zabezpiecz. Nie tylko sposób zawieszenia w garażu jest istotny, tak aby nie kolidował z samochodem i innymi narzędziami, ale również zabezpieczenie przed wilgocią czy kradzieżą. Warto zabezpieczyć go specjalnym pokrowcem. Takie zabezpieczenie nie jest drogie, natomiast musimy pamiętać, że pod przykryciem rower również jest podatny na wilgoć oraz działania niskich temperatur. Dodatkowym środkiem prewencyjnym przed kradzieżą będzie oprócz zamka w garażu, zabezpieczenie, które możemy przypiąć do większości dostępnych na rynku wieszaków rowerowych. Pamiętaj także o demontażu wszelkich akcesoriów, baterii z lampek, które grożą wylaniem; wyczyszczeniu i naoliwieniu łańcucha oraz łożysk; odpięciu linek hamulcowych, aby się nie naciągnęły oraz napompowaniu kół, aby się nie odkształciły. Zadbany w taki sposób rower odwdzięczy się podczas następnych wypraw.