Gdzie wyrzucić toner? Jak utylizować tusze?

    26.10.2021 16:57  
Gdzie wyrzucić toner? Jak utylizować tusze?

Choć świadomość Polaków dotycząca segregacji śmieci i umieszczania ich we właściwych pojemnikach z roku na rok jest coraz większa, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, gdzie należy wyrzucać niektóre odpady. Zaliczamy do nich między innymi zużyte tusze i tonery – większość z nas umieszcza je w zwykłych koszach, co jest niestety błędem. Jeżeli chcesz zadbać o środowisko naturalne i tym samym zastosować się do obowiązujących w naszym kraju przepisów, sprawdź, gdzie wyrzucić zużyty toner do drukarki!

Gdzie wyrzucić zużyty toner?

Zanim podpowiemy Ci, gdzie wyrzucić zużyty toner, warto poświęcić nieco więcej uwagi rodzajom akcesoriów do drukarki. Toner to sproszkowana postać tuszu, której cząsteczki przenoszone są na papier. W takiej formie nie szkodzi on w żaden sposób ludziom czy środowisku, jednak pozostawiony w plastikowym wkładzie na długi czas może być niebezpieczny. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w jego skład wchodzą różnego rodzaju substancje chemiczne, w tym drobiny pigmentu i żelaza. Kontakt z nimi może wywoływać astmę, pylicę, a nawet nowotwór, dlatego też warto zadbać o to, by zużyty toner został umieszczony w odpowiednim miejscu.

Kiedy w tonerze do drukarki skończy się proszek, otrzymasz stosowną informację. W takiej sytuacji niezbędne jest wyciągnięcie pustej kasety i umieszczenie jej w opakowaniu po tonerze. Najlepiej robić to w rękawiczkach, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności – uważaj przede wszystkim na to, by nie wdychać drobinek proszku, ponieważ stanowi on zagrożenie dla Twojego zdrowia.

Gdzie wyrzucić toner? Najlepiej do specjalnych, odpowiednio oznaczonych koszów na śmieci – w tym wypadku będą to pojemniki na elektroodpady. Dzięki temu uzyskasz pewność, że niebezpieczne zanieczyszczenia nie wpłyną negatywnie na Twoje zdrowie czy środowisko naturalne. Co więcej, możesz również:

  • oddać opakowanie sprzedawcy, u którego zakupiłeś wkłady do drukarek – zgodnie z treścią ustawy z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym jest on zobowiązany do przyjęcia tego rodzaju odpadu;
  • oddać opakowania po tonerach i tuszach w odpowiednie miejsca – ich gromadzeniem i utylizacją zajmują się Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Pamiętaj, że jeżeli kaseta z pustym tonerem nie jest uszkodzona, możesz skorzystać z opcji regeneracji, co jest nie tylko rozwiązaniem ekologicznym, ale również ekonomicznym.

Odpowiednia segregacja odpadów elektrycznych i elektronicznych jest bardzo istotna. Dotyczy ona zarówno osób prywatnych, jak i właścicieli firm, dlatego należy ściśle stosować się do przepisów obowiązujących w naszym kraju w tym zakresie.

Jak utylizować zużyte tusze i tonery w firmie?

Jeżeli jesteś właścicielem firmy, powinieneś przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki. Gdzie wyrzucić toner? Jak wspomnieliśmy wcześniej, do koszów na elektroodpady, które możesz umieścić obok innych pojemników – np. na odpady zmieszane, papier, tworzywa sztuczne itd.

Oczywiście to nie wszystko. Pojemniki po tonerach i tuszach możesz także spieniężyć – jest wiele firm zajmujących się skupem tego rodzaju odpadów, które następnie poddawane są recyklingowi. Co prawda Twój zysk będzie niewielki, ale to najbardziej ekonomiczne i przy okazji korzystne dla środowiska rozwiązanie.

Właściciele firm, podobnie jak osoby prywatne, mogą także utylizować tonery za pośrednictwem Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Czy można wyrzucić toner do zwykłego śmietnika?

Jeżeli chcesz zadbać o własne bezpieczeństwo i jednocześnie o środowisko naturalne, a przy tym zamierzasz stosować się do polskich przepisów prawnych – nie wyrzucaj tonerów do zwykłych śmietników. Służą temu wyłącznie specjalne pojemniki na elektroodpady.

Niezastosowanie się do tego obowiązku może narazić Cię na mandat o wysokości co najmniej 500 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku rażącego łamania prawa, kara grzywny może wynieść nawet kilka tysięcy złotych!

Korzyści z utylizacji tonera

Wiesz już, gdzie wyrzucić toner z drukarki, ale warto też wspomnieć o korzyściach prawidłowej utylizacji elektroodpadów. Stosując się do polskich przepisów:

  • dbasz o środowisko naturalne;
  • nie narażasz siebie oraz innych na niebezpieczeństwo;
  • przyczyniasz się do tego, że elektroodpady poddawane są recyklingowi i można zastosować je ponownie w produkcji;
  • unikasz różnego rodzaju kar finansowych, jakie nakładane są zarówno na osoby prywatne, jak i właścicieli firm.

Podsumowanie

Zachęcamy do zainwestowania w specjalne pojemniki do segregowania elektroodpadów i prawidłowej utylizacji tonerów. Nie jest to zbyt skomplikowane zadanie, a jego wykonanie poskutkuje korzystnym wpływem na otaczające nas środowisko!