Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy? Poradnik

    24.10.2021 00:00  
Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy? Poradnik

Jeszcze do niedawna termometry rtęciowe były powszechnie używane w polskich domach. Wynikało to przede wszystkim z braku odpowiedniej alternatywy dla rtęci oraz nieświadomości związanej z zagrożeniem, jakie niesie dla ludzkiego zdrowia i środowiska ta substancja. Dzisiaj termometry te nie są już dostępne w oficjalnej dystrybucji, a jeżeli masz jeszcze u siebie taki termometr, zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, powinieneś się go natychmiast pozbyć. Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy? Na pewno nie do zwykłego kosza na śmieci!

Dlaczego termometru rtęciowego nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika?

Zanim podpowiemy Ci, gdzie wyrzucić termometr rtęciowy, sprawdźmy, dlaczego nie wolno umieścić go w domowym koszu na śmieci. Wynika to ze szkodliwych właściwości znajdującej się w nim substancji.

Rtęć (nazywana również „żywym srebrem”) to jeden z najbardziej toksycznych pierwiastków stanowiących ogromne zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla zdrowia człowieka. Nawet niewielkie ilości substancji, które przedostają się do ludzkiego organizmu przez skórę i układ oddechowy, mogą doprowadzić do poważnego zatrucia. W przypadku termometrów rtęciowych wystarczy nawet 1g tej substancji – kontakt z tak niedużą ilością rtęci często prowadzi do wielu niepożądanych objawów, takich jak:

  • osłabienie organizmu;
  • bóle głowy i kończyn;
  • zaburzenia pamięci;
  • zaburzenia koordynacji ruchowej;
  • wypadanie zębów.

Co więcej, rtęć może być również odpowiedzialna za nowotwory mózgu, dlatego też wyrzucanie takich termometrów do zwykłych śmieci jest absolutnie niewskazane niezależnie od tego, czy są w pełni sprawne, czy nie. Stanowią one zagrożenie nie tylko dla Ciebie i Twoich bliskich, ale również dla osób postronnych.

Co zrobić, gdy termometr rtęciowy ulegnie uszkodzeniu? Sposób postępowania w tym przypadku ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo domowników, dlatego jest bardzo istotny. Po rozbiciu termometru rtęciowego dochodzi do uwolnienia się jego zawartości w postaci kuleczek rtęci. W takiej formie pierwiastek ten nie jest jeszcze niebezpieczny dla człowieka – nawet w przypadku połknięcia, ponieważ nasze jelita nie są zdolne do wchłaniania tej substancji. Niestety kuleczki te, w wyniku ogrzania generują toksyczne opary, które mogą skazić powietrze nawet w niewielkim pokoju. Dlatego też po rozbiciu termometru rtęciowego należy zebrać substancję za pomocą tektury i szufelki, a następnie umieścić kulki w słoiku wypełnionym zimną wodą, po czym trzeba go szczelnie zamknąć. Pamiętaj, aby rtęci nie usuwać odkurzaczem – może to doprowadzić do rozpylenia tej niebezpiecznej substancji.

Jeżeli termometr jest w dobrym stanie, a Ty masz go w swoim domu, najlepiej jest jak najszybciej się go pozbyć. Gdzie oddać termometr rtęciowy, aby było to bezpieczne dla Ciebie i środowiska naturalnego, a także zgodne z przepisami polskiego i europejskiego prawa?

Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy?

Niestety, świadomość dotycząca niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą wyrzucenie termometrów rtęciowych do zwykłych pojemników na śmieci, jest bardzo niewielka, choć poradzenie sobie z tym problemem wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy? Zobligowane do ich przyjmowania i przetrzymywania do momentu utylizacji są apteki – w wielu z nich uzyskasz dostęp do specjalnych pojemników na przeterminowane leki, w których można również umieszczać nieuszkodzone termometry. Niestety, w sporej części placówek nadal nie ma takich pojemników, dlatego też warto wówczas poszukać alternatywnego rozwiązania.

Gdzie oddać termometr rtęciowy? Najlepiej do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) – działają one stacjonarnie we wszystkich gminach, a niekiedy oferują również dojazd do mieszkańców i odbieranie niebezpiecznych lub kłopotliwych śmieci. Takie punkty zbiórki odpadów pozwolą Ci również pozbyć się baterii, tonerów, a nawet zużytych urządzeń RTV czy AGD. Swoje usługi świadczą nieodpłatnie i zajmują się utylizacją termometrów zgodnie z przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami w Polsce.

Znajdź punkt utylizacji blisko miejsca zamieszkania

Wiesz już, gdzie oddać termometr rtęciowy, jednak warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób można znaleźć w swojej okolicy punkt, który zajmuje się odpadami komunalnymi. To bardzo proste – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać „PSZOK + nazwa Twojej miejscowości” albo odwiedzić stronę internetową danego urzędu miasta lub gminy. Powinny się tam znajdować niezbędne informacje dotyczące Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, rodzaju odpadów, jakie są przyjmowane oraz adresów, pod które należy się zgłosić.

Jeżeli masz problem ze znalezieniem takiego punktu, zadzwoń do urzędu. Z całą pewnością zostaniesz poinformowany o tym, gdzie w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania znajduje się miejsce utylizacji odpadów takich jak termometry rtęciowe.

Podsumowanie

Jak widzisz, termometr rtęciowy nie bez powodu został wycofany z obrotu. Dziś może być on skutecznie zastąpiony między innymi przez urządzenia elektroniczne, przez co możliwe jest uniknięcie styczności z różnego rodzaju niepożądanymi substancjami, a zarazem jeszcze bardziej efektywna troska o środowisko naturalne (o ile oczywiście stosujesz się do wytycznych, związanych z segregacją odpadów niebezpiecznych).

Podsumowując – gdzie wyrzucić termometr? Do specjalnego pojemnika na leki przeterminowane, który znajdziesz w aptece. Chodzi tu o termometry nieuszkodzone, z których nie wydziela się niebezpieczna substancja. Najlepszą opcją wydaje się jednak oddanie termometru rtęciowego do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Z pewnością znajdziesz go w okolicach swojego miejsca zamieszkania.