Gdzie wyrzucić stare kable? Zasady segregacji odpadów

    14.09.2021 17:20  
Gdzie wyrzucić stare kable? Zasady segregacji odpadów

W Twojej szafie trzymasz kilometry kabli „na wszelki wypadek”? A może właśnie skończyłeś remont i nie wiesz, co zrobić z resztkami przewodów? Sprawdź wraz z nami, gdzie wyrzucić stare kable oraz zużyty sprzęt elektroniczny. Poznaj zasady segregowania odpadów w postaci kabli oraz przewodów.

Czy kable i przewody można wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci?

Segregacja odpadów wymaga od nas umieszczania śmieci w przeznaczonych do nich kontenerach. I choć kosze do segregacji śmieci są dostępne w najprzeróżniejszych wariantach, niestety ani kabli, ani przewodów nie możemy w nich składować. Oznacza to, że kabli nie wyrzucamy do pojemników znajdujących się w naszych domach. Co prawda okablowanie wykonuje się z ogumienia na bazie tworzyw sztucznych, jednak „wnętrze” przewodu skrywa znacznie więcej – wiązki tworzone są z materiałów, które nie ulegają naturalnemu rozkładowi bądź są szkodliwe dla środowiska naturalnego, stąd nie należy ich również umieszczać w pojemników przeznaczonych do odpadów zmieszanych.

Pozostaje więc pytanie: gdzie wyrzucać kable?

Gdzie wyrzucać stare kable?

Pierwsze miejsce, które możesz odwiedzić, to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – znajdziesz go w każdym większym mieście. W tym miejscu nie można składować jedynie odpadów zmieszanych. Punkt selektywnej zbiórki odpadów przyjmuje m.in. zużyty sprzęt elektroniczny, kable, wiązki samochodowe czy akumulatory.

Możesz także spytać w każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym w kwestii nieodpłatnego przekazania starych kabli. Małe punkty zwykle przyjmują takie przedmioty pod warunkiem zakupu nowego sprzętu, a wymiana odbywa się w proporcji 1:1. Lokale wielkopowierzchniowe (powyżej 400m2) przyjmują kable i przewody bez wymogu zakupu nowego sprzętu, jednak mają prawo odmówić przyjęcia sprzętu, jeżeli jego przechowanie wiąże się z niebezpieczeństwem.

Skup kabli i przewodów – pozbądź się niepotrzebnego sprzętu

Punkty segregowania odpadów umożliwiają pozostawienie za darmo różnych odpadów, w tym zużyty sprzęt elektroniczny. Wciąż mało popularną, choć zyskującą zainteresowanie opcją jest możliwość odprzedania zużytych kabli w specjalnych skupach kabli i przewodów. Miejsca te zarabiają głównie na odzysku surowców wtórnych z przewodów elektrycznych, które mogą być ponownie wykorzystane do produkcji sprzętu elektronicznego.

To rozwiązanie przynosi obopólną korzyść. Tobie udaje się częściowo odzyskać wydane na zakup kabli pieniądze, a skup będzie mógł zebrane produkty „rozebrać na czynniki pierwsze” i odsprzedać gotowe surowce do ponownego wykorzystania. Recykling odpadów, który ma wpływ na środowisko.

Podsumowanie

Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić kable, najprościej będzie udać się do marketu, w którym ten produkt nabyłeś. Mniejsi handlowcy przyjmują stare przewody na zasadzie wymiany „nowe za stare”, z kolei wielkopowierzchniowe markety tworzą punkty zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego (w tym kabli).

Kolejnym rozwiązaniem jest przekazanie odpadów w postaci starych kabli i przewodów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajdziesz w większych miejscowościach. Mało popularne, choć przynoszące najwięcej korzyści będzie odsprzedaż przewodów w skupie kabli. Dzięki temu odzyskujemy część pieniędzy, a surowiec wtórny wykorzystuje się po raz kolejny, nadając mu niejako drugie życie.

Pamiętaj, kabli nie wyrzucamy do pojemników odpadów zmieszanych czy z tworzyw sztucznych, gdyż grozi to upomnieniem ze strony firmy porządkującej. Ostatecznie możesz otrzymać karę finansową lub podniesienie cen wywozu odpadów.